Głośnym echem na forach internetowych i twitterze odbił się tekst prof. Magdaleny Środy, która wskazuje na to, że dla środowisk feministycznych Ruch Palikota jest jedyną alternatywą. „Na bezrybiu i rak ryba”, puentuje znana socjolożka. I wskazuje, że to właśnie Palikot – pomimo cynicznych gier względem Wandy Nowickiej – jest najmniejszym złem.

 

Zmiana nastrojów w stosunku do Ruchu Palikota może mieć u źródła chęć swoistego „resetu”, „nowego otwarcia” przed zapowiadaną na 6 października zmianę nazwy i formuły partii. Ciekaw jestem, co kongres ów zaprezentuje. W środku partii lubelskiego przedsiębiorcy zaczepione są wektory o podobnych kierunkach, ale przeciwnych zwrotach. Istniejące w ramach tego ugrupowania różnice przekraczają normę właściwą dla wewnętrznego pluralizmu. Obszarem szczególnym muszą być kwestie związane z polityką społeczno-gospodarczą. Postawy socjaldemokratyczne i progresywne (Anna Grodzka, Robert Biedroń) są nie do pogodzenia z poglądami skrajnie neoliberalnymi (Łukasz Gibała, Wincenty Elsner). Nie wiadomo, w którą z tych stron pójdzie Palikot.

 

Znamy różne oblicza lidera ruchu swojego imienia. Pamiętamy, gdy – niesłusznie potem wyśmiewany – głosił postulat, by państwo budowało fabryki. Pamiętamy też, gdy w sprawie podniesienia wieku emerytalnego dogadał się z Donaldem Tuskiem, i przeforsował to rozwiązanie w parlamencie. Wewnętrzne sprzeczności rozsadzają Ruch Palikota od środka, co nie pozwala wierzyć, że partia ta będzie w stanie odnosić sukcesy. Palikot wejdzie do następnego Sejmu tylko wtedy, gdy opracuje spójny program, a następnie jednoznacznie określi się, do kogo zamierza z tym programem dotrzeć. W tym momencie nie mam pojęcia, czy Palikotowi bliżej jest do Kongresu Nowej Prawicy, czy do Polskiej Partii Pracy.

 

W 2011 Palikot brał na listy wyborcze ludzi, którzy byli dość zamożni, by współfinansować kampanię. W czterdziestoosobowym klubie znalazły się osoby, których obecność w polskiej polityce jest przełomowa, a ich praca – wiele warta. Przykładem niech będą Anna Grodzka (kojarzona ze względu na tożsamość płciową, niesłusznie – bo jest atrakcyjna merytorycznie, zwłaszcza dzięki organizacji prac Parlamentarnego Zespołu Zrównoważonego Rozwoju Społecznego „Społeczeństwo Fair”) czy Robert Biedroń (aktywy w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy). Zmiana nazwy ugrupowania oznacza najprawdopodobniej także utratę subwencji budżetowej. Oznacza to, że wariant z 2011 może się powtórzyć. Palikot zachowuje się tak, jakby podtrzymać chciał choroby wieku dziecięcego. Istotnie – słaby, podzielony klub, to grupa którą łatwiej przeciw sobie rozgrywać i z tego punktu widzenia mocniejsza jest jurysdykcja Palikota nad politykami jego partii.

 

Sądzę, że w Polsce istnieje miejsce na partię liberalną. Rozczarowanie rządami Platformy Obywatelskiej dostarcza liczną bazę potencjalnych wyborców. To jedyne miejsce – wskazują na to także wypowiedzi prof. Hartmana, który popiera wprowadzenie odpłatności za naukę – w którym Palikot może próbować się rozpychać. Na lewicy tego miejsca nie ma. Nie tylko dlatego, że w siłę rośnie Sojusz Lewicy Demokratycznej, ale także dlatego, że Palikot, jako polityk wrażliwy społecznie (co jest tylko pewną ewentualnością), byłby po prostu niewiarygodny.

 

Unia Wolności może się odrodzić. W nieco innej formie, z mocniejszym akcentem na liberalizm kulturowy. Kwaśniewski, po wielu nieudanych próbach (Socjaldemokracja Polska, Lewica i Demokraci) najpewniej spełni swoje marzenie o byciu architektem centrowej, proeuropejsko zorientowanej formacji. Komentatorom, którzy już na ugrupowaniu Palikota postawili krzyżyk, pragnę przekazać, że prawdopodobnie informacje o jego śmierci są przedwczesne. Nie mniej tezy o roztrwonieniu kapitału początkowego nie są dalekie od rzeczywistości. Palikot nie odegra kluczowej roli w polskiej polityce w najbliższych latach, ale w wyborach (zwłaszcza do Parlamentu Europejskiego, gdzie frekwencja jest niska) może liczyć na przekroczenie progu wyborczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.