Nasza Historia w Łodzi i regionie!

Kategorie: Łódź - Nasza Historia, Nasza Historia

Nasza Historia - Łódź

Nasza Historia – Łódź

„Nasza Historia” to podróż przez wieki, ale także przez miasta, kraje, kontynenty. W pierwszym numerze naszego magazynu w Łodzi i regionie, współtworzonym przez Dziennik Łódzki, przeczytacie o:

ŁÓDŹ

* Hans Kloss, chłopak z Bałut. Stanisław Mikulski pochodzi z Łodzi, urodził się przy ul. Lutomierskiej, a dzieciństo spedził przy Limanowskiego. W jaki sposób udało mu się wyrwać z cieszących się złą sławą Bałut i zdobyć rolę, która przyniosła mu sławę na całym świecie?

* Mason tworzył Łódź. Rajmund Rembieliński całe życie był związany z Mazowszem. W Płocku wstąpił do loży masońskiej, w 1815 r. został wojewodą mazowskim. Ale miastem, które go naprawdę urzekło, była Łódź. On jako pierwszy dostrzegł jej przemysłowy potencjał.

* Jak Niemcy zamienili Łódź w Litzmannstadt. Mimo że w Łodzi przed wojną mieszkało wielu Niemców, tradycyjna nazwa miasta im nie przeszkadzała. Dopiero w 1939 r. przechrzczoną ją na Litzmannstadt. Czemu Hitler chciał w ten sposób uczcić gen. Karla Litzmanna?

HISTORIA POLSKI

* Przełom 1989 roku.Tekst Tadeusza Mazowieckiego, w którym wspomina on moment, w którym „przestał być przedmiotem historii”. To ostatni tekst pierwszego premiera wolnej Polski. Oddaliśmy go do druku na dwa dni przed jego śmiercią.

* „Gangsterzy z AK” – Jak komandosi z polskiego podziemia zaatakowali niemiecki konwój z pieniędzmi. I przejęli… ponad 100 mln zł, kwotę odpowiadającą dzisiejszym 33 milionom dolarów! Rekonstrukcja akcji – szczegółowa infografika.

* Zakon Marszałka – Kim byli piłsudczycy. Dlaczego byli wierni Naczelnikowi nawet po jego śmierci? Tekstowi towarzyszy fragment książki Stanisława Mackiewicza. I sylwetka piłsudczyka wcielonego – Bolesława Wieniawy Długoszowskiego.

* Tajemnica Października 1956 roku. Ujawniamy treść stenogramu rozmów Chruszczow-Gomułka, który przeleżał pół wieku w sowieckich archiwach. Wynika z niego, że 57 lat temu naprawdę byliśmy o krok od wojny z Sowietami. O stenogramie rozmawiamy też z prof. Andrzejem Friszke.

* II RP – szkoła bohaterskiego umierania. Rozmowa z profesorem Janem Ciechanowskim o duchu Polski lat 30. Ciechanowski jest bardzo krytyczny wobec ówczesnego pojmowania patriotyzmu i polskości.

* James Bond polskiej Dwójki? A może zdrajca i renegat? Sylwetka Jerzego Sosnowskiego, najbardziej kontrowersyjnego polskiego agenta Dwudziestolecia Międzywojennego.

* Franciszek Mleczko, szara eminencja rządu Pawlaka. W Naszej Historii nie omijamy także zawikłanej historii III RP. I przedstawiamy sylwetkę człowieka, który był cieniem premiera z PSL.

*Osiedle Prototypów – budowlany eksperyment na ludziach. Niesamowite warszawskie osiedle, w którym w czasach PRL testowano nowe rozwiązania budowlane. Testowano na mieszkańcach.

* Ci biedni Wikingowie… – Opowieść o tym, jak bici i ciemiężeni przez wikingów Słowianie, zamienili się z czasem w prawdziwy postrach Skandynawii.

* Bona Sforza – Królowa, do której Polska nie dorosła. Historia najciekawszej być może polskiej władczyni. Kobiety niezależnej, przedsiębiorczej i zdecydowanej.

ŚWIAT

* Jak Hitler cenzurował hollywoodzkie produkcje. O flircie nazistów z największymi amerykańskimi wytwórniami. I o tym, jak na polecenie Berlina wycinano z filmów sceny z Żydami.

* Sprawa dzieci. Obsesyjne śledztwo Stalina zakończone uwięzieniem prawie całej szkolnej klasy opisuje Simon Sebag Montefiore.

* Wojenne losy pisarzy. Jak autorzy „Kubusia Puchatka”, „Władcy Pierścieni” i „Sherlocka Holmesa” wspierali armię Wielkiej Brytanii w I wojnie światowej.

* Wszystkie kobiety Fidela. Obyczaje jednego z najbardziej kochliwych dyktatorów świata.

* Felieton historyczny Jacka Stawiskiego o wojnie nuklearnej, która miała rozegrać się na terytorium Polski.

HISTORIA POPULARNA

* Sztuka, Design, Moda – m.in historia pewnego krzesła, fenomen Pin-up Girls, czy losy komiksowego Tintina.

* recenzje 20 historycznych nowości książkowych

* Wszystkie „pierwsze komputery świata”.

* Historyczna kuchnia odnowiona – jak przyrządzić kapłona we współczesnej kuchni?

* Miłosny trójkąt – historia relacji Mikołaja II, Rasputina i carycy Aleksandry.

ZAPRASZAMY!!!

___________________________________________________________________

E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII

Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL

Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU

Komentarze (1):

 1. Avatar
  Borowa1914

  Witam serdecznie,
  nareszcie co ciekawego o naszym Mieście !!!!!
  Mam dobre materiały dotyczące naszej Łodzi:
  – zdjęcia Alfreda Kissa(ich część była drukowana w Expresssie Ilustrowanym).
  – zdjęcia melioracji rzeki Łódki z 1933 roku.
  – ulotki z 1905 roku w jęz. niemieckim nawołujące do strajku Majowego w Łodzi(znalezione w suficie domu pod Łodzią)
  Serdecznie pozdrawiam
  Andrzej Braun

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.