Nasza Historia w Warszawie!

Kategorie: Nasza Historia, Warszawa - Nasza Historia

: Okładka : Strona 1Pierwszy numer nowego miesięcznika Nasza Historia jest już w kioskach, salonikach prasowych i Empikach. W każdej z jego ośmiu regionalnych wersji znajdziesz teksty o charakterze lokalnym, odnoszące się do historii regionu. Tak też jest w Warszawie, gdzie NASZA HISTORIA powstaje we współpracy z dziennikiem Polska. Co przygotowaliśmy do czytania dla Warszawiaków?

WARSZAWA

*Jak Niemcy urządzali sobie Warschau – czyli opowieść o życiu codziennym nazistów w okupowanej stolicy.

* Twierdza Modlin – militarne miasto cesarza i carów. Gigantyczny kompleks fortyfikacji tuż koło Warszawy. Forteca czterokrotnie oblegana.

*Podziemne labirynty stolicy – setki kilkometrów podziemnych korytarzy pod miastem. Elizjum, zapomniane tunele metra z czasów stalinizmu, podziemia dawnych fabryk i magazynów. Do niektórych z nich sam możesz zajrzeć.

*Pierwszy fotograf Warszawy – sylwetka Karola Beyera, artysty fotografika, dzięki któremu wiemy, jak wyglądało miasto w XIX wieku.

*Za co stracono Wampira z Warszawy – historia Tadeusza Ołdaka, seryjnego mordercy i gwałciciela, który działał w stolicy mniej więcej w czasach Tyrmandowskiego „Złego”. Ale był naprawdę zły.

*To wciąż jest Paryż Północy – rozmowa o mieście i jego atmosferze z warszawiakiem od pokoleń, Stanisławem Trzcińskim.

HISTORIA POLSKI

Przełom 1989 roku. Tekst Tadeusza Mazowieckiego, w którym wspomina on moment, w którym „przestał być przedmiotem historii”. To ostatni tekst pierwszego premiera wolnej Polski. Oddaliśmy go do druku na dwa dni przed jego śmiercią.

„Gangsterzy z AK” – Jak komandosi z polskiego podziemia zaatakowali niemiecki konwój z pieniędzmi. I przejęli… ponad 100 mln zł, kwotę odpowiadającą dzisiejszym 33 milionom dolarów! Rekonstrukcja akcji – szczegółowa infografika.

Zakon Marszałka – Kim byli piłsudczycy. Dlaczego byli wierni Naczelnikowi nawet po jego śmierci? Tekstowi towarzyszy fragment książki Stanisława Mackiewicza. I sylwetka piłsudczyka wcielonego – Bolesława Wieniawy Długoszowskiego.

Tajemnica Października 1956 roku. Ujawniamy treść stenogramu rozmów Chruszczow-Gomułka, który przeleżał pół wieku w sowieckich archiwach. Wynika z niego, że 57 lat temu naprawdę byliśmy o krok od wojny z Sowietami. O stenogramie rozmawiamy też z prof. Andrzejem Friszke.

* II RP – szkoła bohaterskiego umierania. Rozmowa z profesorem Janem Ciechanowskim o duchu Polski lat 30. Ciechanowski jest bardzo krytyczny wobec ówczesnego pojmowania patriotyzmu i polskości.

James Bond polskiej Dwójki? A może zdrajca i renegat? Sylwetka Jerzego Sosnowskiego, najbardziej kontrowersyjnego polskiego agenta Dwudziestolecia Międzywojennego.

Franciszek Mleczko, szara eminencja rządu Pawlaka. W Naszej Historii nie omijamy także zawikłanej historii III RP. I przedstawiamy sylwetkę człowieka, który był cieniem premiera z PSL.

*Osiedle Prototypów – budowlany eksperyment na ludziach. Niesamowite warszawskie osiedle, w którym w czasach PRL testowano nowe rozwiązania budowlane. Testowano na mieszkańcach.

Ci biedni Wikingowie… – Opowieść o tym, jak bici i ciemiężeni przez wikingów Słowianie, zamienili się z czasem w prawdziwy postrach Skandynawii.

Bona Sforza – Królowa, do której Polska nie dorosła. Historia najciekawszej być może polskiej władczyni. Kobiety niezależnej, przedsiębiorczej i zdecydowanej.

ŚWIAT

Jak Hitler cenzurował hollywoodzkie produkcje. O flircie nazistów z największymi amerykańskimi wytwórniami. I o tym, jak na polecenie Berlina wycinano z filmów sceny z Żydami.

Sprawa dzieci. Obsesyjne śledztwo Stalina zakończone uwięzieniem prawie całej szkolnej klasy opisuje Simon Sebag Montefiore.

Wojenne losy pisarzy. Jak autorzy „Kubusia Puchatka”, „Władcy Pierścieni” i „Sherlocka Holmesa” wspierali armię Wielkiej Brytanii w I wojnie światowej.

Wszystkie kobiety Fidela. Obyczaje jednego z najbardziej kochliwych dyktatorów świata.

Felieton historyczny Jacka Stawiskiego o wojnie nuklearnej, która miała rozegrać się na terytorium Polski.

HISTORIA POPULARNA

Sztuka, Design, Moda – m.in historia pewnego krzesła, fenomen Pin-up Girls, czy losy komiksowego Tintina.

recenzje 20 historycznych nowości książkowych

Wszystkie „pierwsze komputery świata”.

Historyczna kuchnia odnowiona – jak przyrządzić kapłona we współczesnej kuchni?

Miłosny trójkąt – historia relacji Mikołaja II, Rasputina i carycy Aleksandry.

ZAPRASZAMY!!!

___________________________________________________________________

E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII

Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL

Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.