Nasza Historia na lato! ŚLĄSK

Kategorie: Nasza Historia, Śląsk - Nasza Historia

Nasza Historia Śląsk 7-8W najnowszym, katowickim wydaniu Naszej Historii na lato znajdą Państwo tematy, które do dziś wywołują spory w i kontrowersje w regionie.

Tak jest z Jerzym Ziętkiem, którego infrastrukturalny dorobek niejako wydarty partyjnym towarzyszom z warszawskiego KC przedstawia Teresa Semik, z powodzią roku 1997-ego a nawet ze słynnym zamachem na Nikitę Chruszczowa w Sosnowcu. Przedstawiamy Państwu zawartość lipcowo-sierpniowego numeru Naszej Historii – jedynego w kraju magazynu historycznego przedstawiającego historię polskich regionów.

Oto, co przygotowaliśmy dla Państwa do czytania:

Jerzy Ziętek – on wiedział, jak przechytrzyć towarzyszy z Warszawy. Gdyby nie upór i spryt „Jorga” nie powstałyby zapewne m.in. ustrońskie piramidy, Park Śląski, Spodek ani Stadion w Chorzowie.

Złoto Śląska – co tak naprawdę stało się ze śląskim skarbem wywiezionym na początku września 1939 roku z urzędu wojewódzkiego?

Bitwa o Śląsk – W 1741 roku losy Śląska zostały rozstrzygnięte na 200 lat. O wszystkim zadecydowała

Powódź, która rzuciła Opole na kolana – przypominamy dramatyczne wydarzenia z lipca 1997 roku.

Tiele-Wincklerowie – śląscy arystokraci, którzy mieścili się w pierwszej dziesiątce najbogatszych rodzin Cesarstwa Niemieckiego.

Zamach ściśle tajny – Dziennik Zachodni z 16 lipca ’59 roku. Tuż po zamachu na Chruszczowa w gazecie nie pada ani jedno słowo na jego temat. Ale my przypominamy historię odważnego elektryka z Sosnowca – Stanisława Jarosa.

Koniec krwawego Lucka – historia brutalnego mordu w Rybniku i śledztwa, które przeprowadził komisarz… Flaczek.

POLSKA

Podziemna wojna Powstańców Warszawskich – wszystko o ewenemencie na światową skalę, jakim było bojowe i ewakuacyjne zastosowanie w Powstaniu sieci miejskich kanałów. Przedstawiamy tajemnice mrocznego labiryntu, w którym musieli się poruszać powstańcy. Materiałowi towarzyszy niepowtarzalna infografika.

Akcja Burza – Czy mogliśmy pokonać Niemców? Czy Armia Krajowa w 1944 roku miała potencjał wystarczający do wyswobodzenia kraju i jakiekolwiek szanse na realizację założeń planu „Burzy”?

Wojciech Jaruzelski – aparatczyk doskonały. 1945, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981, 1989? Co łączy te daty? To proste – za każdym razem Jaruzelski awansował. Jego kariera w PRL wiodła tylko w jednym kierunku – w górę.

Królowie transformacji – przypominamy aferę ART-B i złote dni Bagsika i Gąsiorowskiego – czasy, gdy pod ich skrzydła garnęli się polscy artyści, politycy i dziennikarze.

W niewyjaśnionych okolicznościach – dający do myślenia katalog najbardziej tajemniczych zabójstw i samobójstw początków III RP.

Lato w PRL – Kaowcy, wczasy, kempingi, zatłoczone pociągi i pekaesy – czyli zapomniane oblicza wypoczynku w Polsce Ludowej.

Prawdziwa historia „Tulipana” – 2000 kobiet i 27 ucieczek Jerzego Kalibabki, najsłynniejszego uwodziciela i oszusta czasów PRL. To naprawdę nie był tylko film.

Tajemnice Harendy – wszystko o szaleństwach zakopiańskiej bohemy w Dwudziestoleciu.

ŚWIAT

Kulisy puczu Janajewa Czy na skutek przewrotu w Moskwie Związek Radziecki mógł przetrwać? Do czego nie posunęli się twardogłowi?

Wojny propagandowe – Antony Beevor o zmieniających się strategiach reżimowych propagandystów.

Twarze Cosa Nostry – tajemnice najpotężniejszej organizacji przestępczej w historii świata.

1913 – ostatni rok Belle Epoque

POP

Elizabeth Taylor – ikona stylu

Duński Trójkąt – piękna Matylda, szalony król i ktoś jeszcze

Historia maszyn do szycia

Kostka Rubika, Laserowa harfa, Tchoukball, Świątynia Lotosu – i wiele innych ciekawostek z historii popkultury.

Miłej lektury!

______________________________________________________________

E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII

Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL

Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.