Nasz Historia na lato! KRAKÓW

Kategorie: Kraków i Małopolska - Nasza Historia, Nasza Historia

 

Nasza Historia Kraków 7-8Wakacyjne wydanie „Naszej Historii”, które będzie można kupić w lipcu i sierpniu, to duża dawka pozytywnej energii na lato oraz letni zastrzyk pełen zajmujących historii o naszej wspólnej przeszłości.

Tematem przewodnim tego numeru jest siła jednostki w kształtowaniu krakowskiej rzeczywistości – jak jedna wybitna postać potrafi zmienić bieg rzeczy w mieście. Poza tym mona przeczytać o historii naszego kraju, o historii powszechnej (współpracujemy z redakcją londyńskiego The Times) oraz o historii popularnej.

Oto, co przygotowaliśmy dla Państwa do czytania w najnowszym wydaniu magazynu:

KRAKÓW

Juliusz Leo – krakowski wizjoner. Pierwszy prezydent Krakowa, który miał autentyczną wizję rozwoju miasta. Powiększył je o Podgórze, zelektryfikował śródmieście, uporządkował budżet miasta. To za jego czasów powstały kluby piłkarskie: Wisła i Cracovia, a także pierwsza drużyna skautów. Aż dziw, że Leo do dziś nie ma w Krakowie pomnika.

Wszystkie krakowskie powodzie. Mieszkańcy miasta katastrofalnych skutków wielkiej wody obawiali się już w XII wieku. Wprawdzie Kraków nie jest bardziej narażony na powodzie niż inne miejscowości leżące nad Wisłą – ale za to w tym mieście wylewy rzeki są bardziej gwałtowne.

Czarna śmierć spadła na miasto. Rok 1652 zapisał się dramatycznie w historii Krakowa. Zimą dotarła do niego dżuma. Kto nie zdążył uciec, padał jej ofiarą. Szacuje się, że zmarło wtedy ponad 20 tys. krakowian. Niemal połowa mieszkańców miasta.

POLSKA

Podziemna wojna Powstańców Warszawskich – wszystko o ewenemencie na światową skalę, jakim było bojowe i ewakuacyjne zastosowanie w Powstaniu sieci miejskich kanałów. Przedstawiamy tajemnice mrocznego labiryntu, w którym musieli się poruszać powstańcy. Materiałowi towarzyszy niepowtarzalna infografika.

Akcja Burza – Czy mogliśmy pokonać Niemców? Czy Armia Krajowa w 1944 roku miała potencjał wystarczający do wyswobodzenia kraju i jakiekolwiek szanse na realizację założeń planu „Burzy”?

Wojciech Jaruzelski – aparatczyk doskonały. 1945, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981, 1989? Co łączy te daty? To proste – za każdym razem Jaruzelski awansował. Jego kariera w PRL wiodła tylko w jednym kierunku – w górę.

Królowie transformacji – przypominamy aferę ART-B i złote dni Bagsika i Gąsiorowskiego – czasy, gdy pod ich skrzydła garnęli się polscy artyści, politycy i dziennikarze.

W niewyjaśnionych okolicznościach – dający do myślenia katalog najbardziej tajemniczych zabójstw i samobójstw początków III RP.

Lato w PRL – Kaowcy, wczasy, kempingi, zatłoczone pociągi i pekaesy – czyli zapomniane oblicza wypoczynku w Polsce Ludowej.

Prawdziwa historia „Tulipana” – 2000 kobiet i 27 ucieczek Jerzego Kalibabki, najsłynniejszego uwodziciela i oszusta czasów PRL. To naprawdę nie był tylko film.

Tajemnice Harendy – wszystko o szaleństwach zakopiańskiej bohemy w Dwudziestoleciu.

ŚWIAT

Kulisy puczu Janajewa Czy na skutek przewrotu w Moskwie Związek Radziecki mógł przetrwać? Do czego nie posunęli się twardogłowi?

Wojny propagandowe – Antony Beevor o zmieniających się strategiach reżimowych propagandystów.

Twarze Cosa Nostry – tajemnice najpotężniejszej organizacji przestępczej w historii świata.

1913 – ostatni rok Belle Epoque

POP

Elizabeth Taylor – ikona stylu

Duński Trójkąt – piękna Matylda, szalony król i ktoś jeszcze

Historia maszyn do szycia

Kostka Rubika, Laserowa harfa, Tchoukball, Świątynia Lotosu – i wiele innych ciekawostek z historii popkultury.

Miłej lektury!

______________________________________________________________

E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII

Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL

Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.