Nasza Historia na lato! POZNAŃ

Kategorie: Nasza Historia, Poznań i Wielkopolska - Nasza Historia

Nasza Historia Poznań 7-8Przedstawiamy Państwu wakacyjne wydanie poznańskie i wielkopolskie Naszej Historii. A w nim świetne teksty o pasjonującej historii regionu – przygotowane we współpracy z redakcją Głosu Wielkopolskiego.

W lipcowo-sierpniowym numerze magazynu piszemy między innymi o tajemnicy głośnego 20 lat temu morderstwa Afrodyty, córki piosenkarki Eleni. Ale także o barbarzyńskim zniszczeniu Kalisza przez Niemców na początku I wojny światowej i o wizycie w Poznanie gigantycznego zeppelina. Warto też poznać historię poznańskiego Hansa Klossa – czyli asa peerelowskiego wywiadu działającego w RFN.

Oto, co przygotowaliśmy dla Państwa do czytania w najnowszym numerze Naszej Historii:

POZNAŃ

Rozstrzelane miasto – planowe, systematyczne i bezwzględne burzenie Kalisza w pierwszych dniach I wojny światowej wyznaczyło nowe, przerażające standardy zbrodni wojennej. Przedstawiamy szczegółową historię zagłady miasta – którego straty w zabudowie oceniano na 95 procent!

Zeppelin nad Poznaniem – owiana tajemnicą wizyta podniebnego giganta w największym mieście regionu. Nieznany epizod z I wojny światowej.

Poznański Hans Kloss – Nieprawdopodobna historia agenta wywiadu PRL, który podszył się pod zaginionego w czasie wojny syna pewnej niemieckiej rodziny. W tej operacji peerelowskie służby posunęły się naprawdę daleko.

 Strzał w serce Afrodyty – jak zginęła córka uwielbianej przez Polaków piosenkarki Eleni?

POLSKA

Podziemna wojna Powstańców Warszawskich – wszystko o ewenemencie na światową skalę, jakim było bojowe i ewakuacyjne zastosowanie w Powstaniu sieci miejskich kanałów. Przedstawiamy tajemnice mrocznego labiryntu, w którym musieli się poruszać powstańcy. Materiałowi towarzyszy niepowtarzalna infografika.

Akcja Burza – Czy mogliśmy pokonać Niemców? Czy Armia Krajowa w 1944 roku miała potencjał wystarczający do wyswobodzenia kraju i jakiekolwiek szanse na realizację założeń planu „Burzy”?

Wojciech Jaruzelski – aparatczyk doskonały. 1945, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981, 1989? Co łączy te daty? To proste – za każdym razem Jaruzelski awansował. Jego kariera w PRL wiodła tylko w jednym kierunku – w górę.

Królowie transformacji – przypominamy aferę ART-B i złote dni Bagsika i Gąsiorowskiego – czasy, gdy pod ich skrzydła garnęli się polscy artyści, politycy i dziennikarze.

W niewyjaśnionych okolicznościach – dający do myślenia katalog najbardziej tajemniczych zabójstw i samobójstw początków III RP.

Lato w PRL – Kaowcy, wczasy, kempingi, zatłoczone pociągi i pekaesy – czyli zapomniane oblicza wypoczynku w Polsce Ludowej.

Prawdziwa historia „Tulipana” – 2000 kobiet i 27 ucieczek Jerzego Kalibabki, najsłynniejszego uwodziciela i oszusta czasów PRL. To naprawdę nie był tylko film.

Tajemnice Harendy – wszystko o szaleństwach zakopiańskiej bohemy w Dwudziestoleciu.

ŚWIAT

Kulisy puczu Janajewa Czy na skutek przewrotu w Moskwie Związek Radziecki mógł przetrwać? Do czego nie posunęli się twardogłowi?

Wojny propagandowe – Antony Beevor o zmieniających się strategiach reżimowych propagandystów.

Twarze Cosa Nostry – tajemnice najpotężniejszej organizacji przestępczej w historii świata.

1913 – ostatni rok Belle Epoque

POP

Elizabeth Taylor – ikona stylu

Duński Trójkąt – piękna Matylda, szalony król i ktoś jeszcze

Historia maszyn do szycia

Kostka Rubika, Laserowa harfa, Tchoukball, Świątynia Lotosu – i wiele innych ciekawostek z historii popkultury.

Miłej lektury!

_______________________________________________________

E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII

Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL

Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.