Nasza Historia na Lato! WARSZAWA – oto, co przygotowaliśmy dla Państwa do czytania

Kategorie: Nasza Historia, Warszawa - Nasza Historia

1 sierpnia będziemy obchodzić tę najbardziej warszawską z rocznic polskiej historii. W warszawskim wydaniu Naszej Historii nie mogło więc zabraknąć materiałów o Powstaniu.Tym heroicznym akcie II Wojny Światowej sprzed 70 lat – po którym nasze miasto już nigdy nie było takie jak wcześniej – dotyczy to przecież i jego struktury społecznej, i zbiorowej pamięci, i nawet architektury.

Nasza Historia Warszawa 7-8

 

W lipcowo-sierpniowym numerze Naszej Historii mogą więc Państwo przeczytać i o tych najmniej znanych stronach Powstania Warszawskiego – którym poświęciliśmy materiał okładkowy, i o momencie największej chwały Powstańców – czyli zdobyciu PAST-y, i o ewenemencie militarnym na światową skalę, jakim było wykorzystanie przez żołnierzy Warszawy labiryntu podziemnego miasta.

Na tym oczywiście nie koniec – jest znacznie więcej i o naszym mieście, i o naszym kraju. Z pomocą londyńskiej redakcji The Times stworzyliśmy też – jak co miesiąc – dla państwa sekcję poświęconą historii powszechnej.  Oto, co dokładnie przygotowaliśmy dla Państwa do czytania na 100 stronach lipcowo-sierpniowego warszawskiego wydania magazynu NASZA HISTORIA:

WARSZAWA

Powstanie Warszawskie, jakiego nie znamy – Powstańcze stołówki i potańcówki. Kino i handel. Słowacy, Grecy i Ormianie na warszawskich barykadach.  Jednym słowem – wszystko, czego nie wiedziałeś o Powstaniu.

Podziemna wojna Powstańców Warszawskich – wszystko o ewenemencie na światową skalę, jakim było bojowe i ewakuacyjne zastosowanie w Powstaniu sieci miejskich kanałów. Przedstawiamy tajemnice mrocznego labiryntu, w którym musieli się poruszać powstańcy. Materiałowi towarzyszy niepowtarzalna infografika.

Powstańczy Szczyt – czyli PAST-a zdobyta! Rekonstruujemy najbardziej chwalebne dni Powstania.

Mokotowska – kawałek Paryża w Warszawie – budynek po budynku prezentujemy jedną z najciekawszych ulic naszego miasta, gdzie secesja spotyka się na każdym rogu z modernizmem. A współczesny luksus ze wspaniałą przeszłością miasta. Dołączamy precyzyjny, infograficzny plan ulicy!

Płatna miłość w peerelowskiej Warszawie. Jak polowano na arabskiego sutenera Ahmeda M.? Ile brały i gdzie pracowały dewizówki? Dlaczego większość prostytutek pracowała dla SB? Przedstawiamy mapę erotycznego czarnego rynku w stolicy.

Pierwsza redakcja Piotra Kraśki. Historia “Ucznia Polskiego” – opozycyjnej gazety wydawanej przez 10 lat  w podziemiu przez kolejne pokolenia warszawskich licealistów. Byli wśród nich późniejsi dziennikarze, politycy i artyści.

Wampir wpada w stolicy – historia seryjnego mordercy kobiet z Gałkowa, schwytanego dopiero po kolejnym mordzie popełnionym nietypowo – bo w Warszawie.

POLSKA

Akcja Burza – Czy mogliśmy pokonać Niemców? Czy Armia Krajowa w 1944 roku miała potencjał wystarczający do wyswobodzenia kraju i jakiekolwiek szanse na realizację założeń planu „Burzy”?

Wojciech Jaruzelski – aparatczyk doskonały. 1945, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981, 1989? Co łączy te daty? To proste – za każdym razem Jaruzelski awansował. Jego kariera w PRL wiodła tylko w jednym kierunku – w górę.

Królowie transformacji – przypominamy aferę ART-B i złote dni Bagsika i Gąsiorowskiego – czasy, gdy pod ich skrzydła garnęli się polscy artyści, politycy i dziennikarze.

W niewyjaśnionych okolicznościach – dający do myślenia katalog najbardziej tajemniczych zabójstw i samobójstw początków III RP.

Lato w PRL – Kaowcy, wczasy, kempingi, zatłoczone pociągi i pekaesy – czyli zapomniane oblicza wypoczynku w Polsce Ludowej.

Prawdziwa historia „Tulipana” – 2000 kobiet i 27 ucieczek Jerzego Kalibabki, najsłynniejszego uwodziciela i oszusta czasów PRL. To naprawdę nie był tylko film.

Tajemnice Harendy – wszystko o szaleństwach zakopiańskiej bohemy w Dwudziestoleciu.

ŚWIAT

Kulisy puczu Janajewa Czy na skutek przewrotu w Moskwie Związek Radziecki mógł przetrwać? Do czego nie posunęli się twardogłowi?

Wojny propagandowe – Antony Beevor o zmieniających się strategiach reżimowych propagandystów.

Twarze Cosa Nostry – tajemnice najpotężniejszej organizacji przestępczej w historii świata.

1913 – ostatni rok Belle Epoque

POP

Elizabeth Taylor – ikona stylu

Duński Trójkąt – piękna Matylda, szalony król i ktoś jeszcze

Historia maszyn do szycia

Kostka Rubika, Laserowa harfa, Tchoukball, Świątynia Lotosu – i wiele innych ciekawostek z historii popkultury.

Miłej lektury!

SPIS TREŚCI DZIAŁÓW OGÓLNOPOLSKICH

Polska Spis

Zapraszamy!

______________________________________________________________

E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII

Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL

Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.