Na lato we współpracy z Dziennikiem Łodzkim przygotowaliśmy dla Państwa dużą dawkę opowieści o ważnych postaciach i wydarzeniach z historii Łodzi.
Świętujemy rocznicę urodzin wspaniałego łodzianina Jana Machulskiego. Choć nie ma go już wśród nas, jego filmy i kreacje aktorskie na zawsze odcisnęły ślad w umysłach pasjonatów polskiej kinematografii. Przypominamy nie tylko najważniejsze wydarzenia z jego biografii ale także nieznane anegdoty.
O czym jeszcze mogą Państwo przeczytać w nowym wydaniu? Oto spis wszystkich tematów:
ŁÓDŹ
Kwinto. Vabank i ucho od śledzia – W lipcu mija osiemdziesiąta szósta rocznica urodzin wybitnego aktora, cenionego reżysera i niezapomnianego łodzianina Jana Machulskiego. Przedstawiamy sylwetkę wspaniałego „Kwinty”.
Życie jest grą, a świat boiskiem – Piłka zawdzięcza Włodkowi Smolarkowi wiele, bo dał jej z siebie wszystko.
Łódzkie podróbki – W Łodzi fałszowano wszystko – bilety, farbę, a nawet mąkę
Litzmannstadt Ghetto, sprawna fabryka – W połowie sierpnia 1944 roku Niemcy rozpoczęli likwidację getta na Bałutach.
Funkcjonariusz kuty na 4 nogi – Od lat towarzyszyły ludziom na wojnach podczas pożarów i meczów. O kim mowa? O koniach oczywiście.
Zdjęcie z Hitlerem uratowało jej życie – „Gratuluję małej Polce” – miał powiedzieć Hitler. „Pan też jest niewysoki” – odpowiedziała. Przedstawiamy historię Marii Kwaśniewskiej – Malaszewskiej, sportsmenki i konspiratorki, której największą bronią było prywatne zdjęcie z Hitlerem.
Znad Warty pod Grunwald – Sieradzenie są dumni z udziału swojej chorągwi w bitwie pod Grunwaldem.
Skarby Łodzi – Niewielu wie, że w łódzkim archiwum jest list napisany przez królową Bonę.
Pitaval. Zabójstwo Magdy Sobczak – Do dziś zastanawia to, dlaczego dziewczyna nawet się nie broniła
POLSKA
Podziemna wojna Powstańców Warszawskich – wszystko o ewenemencie na światową skalę, jakim było bojowe i ewakuacyjne zastosowanie w Powstaniu sieci miejskich kanałów. Przedstawiamy tajemnice mrocznego labiryntu, w którym musieli się poruszać powstańcy. Materiałowi towarzyszy niepowtarzalna infografika.
Akcja Burza – Czy mogliśmy pokonać Niemców? Czy Armia Krajowa w 1944 roku miała potencjał wystarczający do wyswobodzenia kraju i jakiekolwiek szanse na realizację założeń planu „Burzy”?
Wojciech Jaruzelski – aparatczyk doskonały. 1945, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981, 1989? Co łączy te daty? To proste – za każdym razem Jaruzelski awansował. Jego kariera w PRL wiodła tylko w jednym kierunku – w górę.
Królowie transformacji – przypominamy aferę ART-B i złote dni Bagsika i Gąsiorowskiego – czasy, gdy pod ich skrzydła garnęli się polscy artyści, politycy i dziennikarze.
W niewyjaśnionych okolicznościach – dający do myślenia katalog najbardziej tajemniczych zabójstw i samobójstw początków III RP.
Lato w PRL – Kaowcy, wczasy, kempingi, zatłoczone pociągi i pekaesy – czyli zapomniane oblicza wypoczynku w Polsce Ludowej.
Prawdziwa historia „Tulipana” – 2000 kobiet i 27 ucieczek Jerzego Kalibabki, najsłynniejszego uwodziciela i oszusta czasów PRL. To naprawdę nie był tylko film.
Tajemnice Harendy – wszystko o szaleństwach zakopiańskiej bohemy w Dwudziestoleciu.
ŚWIAT
Kulisy puczu Janajewa Czy na skutek przewrotu w Moskwie Związek Radziecki mógł przetrwać? Do czego nie posunęli się twardogłowi?
Wojny propagandowe – Antony Beevor o zmieniających się strategiach reżimowych propagandystów.
Twarze Cosa Nostry – tajemnice najpotężniejszej organizacji przestępczej w historii świata.
1913 – ostatni rok Belle Epoque
POP
Elizabeth Taylor – ikona stylu
Duński Trójkąt – piękna Matylda, szalony król i ktoś jeszcze
Historia maszyn do szycia
Kostka Rubika, Laserowa harfa, Tchoukball, Świątynia Lotosu – i wiele innych ciekawostek z historii popkultury.
Miłej lektury!
_______________________________________________________
E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII
Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL
Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU