Nasza Historia na lato – LUBLIN

Kategorie: Lublin - Nasza Historia

Nasza Historia Lublin 7-8W Naszej Historii Lublin, przygotowanej we współpracy z Kurierem Lubelskim, przeczytają Państwo o ważnych wydarzeniach z historii regionu. Także o tych, które miały miejsce w gorące, letnie miesiące.

Jednym z nich były strajki, które w 1980 roku przetoczyły się przez Lubelszczyznę. Choć dzisiaj są, niesłusznie, nieco zapomniane, wówczas wiedziano o nich w całym kraju. Przez kilka dni lipca zastrajkowało niemal 150 zakładów pracy. Gdyby nie Lubelski Lipiec, nie byłoby Sierpnia na Wybrzeżu.

A o czym jeszcze przeczytają Państwo w wydaniu na lato? Prezentujemy wszystkie tematy:

LUBLIN

Zanim przyszedł Sierpień – Zapomniane masowe strajki 1980 roku  na Lubelszczyźnie.

Po raz pierwszy w Polsce Ludowej stanęła kolej – Michał Kasprzak, jeden z liderów strajku w lubelskiej Lokomotywowni PKP w lipcu 1980 r., obala niektóre mity związane z protestem.

Słynny Patek pochodził z Piask –  Dom, w którym mieszkał twórca najsłynniejszych zegarków, stoi w Piaskach do dziś przy ulicy Lubelskiej 60.

Koszmar lipcowych dni – Żyli obok siebie w zgodzie: Polacy, Ukraińcy. Ale wraz z wybuchem II wojny światowej wszystko się zmieniło. Lublinianie, którzy przeżyli rzeź wołyńską, do dziś śnią po nocach koszmary.

To było ludobójstwo – Nawet błędy państwa polskiego nie mogą usprawiedliwiać ludobójstwa OUN-UPA na bezbronnej ludności ludności polskiej- mówi w rozmowie Leon Popek.

Wawelskie arrasy uratowane – Przed rabunkiem i wywiezieniem do Niemiec we wrześniu 1939 roku ten cenny zabytek uratowali gospodarze z Lubelszczyzny. A arrasy przypłynęły do nich Wisłą na… galerze węglowej.

Milczeliśmy. Nikt o nic nie pytał – Opowieść o przewożeniu dwukonną furmanką wawelskich skarbów.

Donżon w stylu romańskim –  Historycy spierają się, kto był fundatorem wieży kamienno-ceglanej na wzgórzu zamkowym. Jedno, co jest pewne, że wzniesiono ją w XIII wieku i to chyba w drugiej jego połowie.

Francuski luksus po lubelsku – Ciekawa historia muzeum w Kozłówce nazywanego „francuskim Wersalem”, które w tym roku obchodzi 70- lecie istnienia.

POLSKA

Podziemna wojna Powstańców Warszawskich – wszystko o ewenemencie na światową skalę, jakim było bojowe i ewakuacyjne zastosowanie w Powstaniu sieci miejskich kanałów. Przedstawiamy tajemnice mrocznego labiryntu, w którym musieli się poruszać powstańcy. Materiałowi towarzyszy niepowtarzalna infografika.

Akcja Burza – Czy mogliśmy pokonać Niemców? Czy Armia Krajowa w 1944 roku miała potencjał wystarczający do wyswobodzenia kraju i jakiekolwiek szanse na realizację założeń planu „Burzy”?

Wojciech Jaruzelski – aparatczyk doskonały. 1945, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981, 1989? Co łączy te daty? To proste – za każdym razem Jaruzelski awansował. Jego kariera w PRL wiodła tylko w jednym kierunku – w górę.

Królowie transformacji – przypominamy aferę ART-B i złote dni Bagsika i Gąsiorowskiego – czasy, gdy pod ich skrzydła garnęli się polscy artyści, politycy i dziennikarze.

W niewyjaśnionych okolicznościach – dający do myślenia katalog najbardziej tajemniczych zabójstw i samobójstw początków III RP.

Lato w PRL – Kaowcy, wczasy, kempingi, zatłoczone pociągi i pekaesy – czyli zapomniane oblicza wypoczynku w Polsce Ludowej.

Prawdziwa historia „Tulipana” – 2000 kobiet i 27 ucieczek Jerzego Kalibabki, najsłynniejszego uwodziciela i oszusta czasów PRL. To naprawdę nie był tylko film.

Tajemnice Harendy – wszystko o szaleństwach zakopiańskiej bohemy w Dwudziestoleciu.

ŚWIAT

Kulisy puczu Janajewa Czy na skutek przewrotu w Moskwie Związek Radziecki mógł przetrwać? Do czego nie posunęli się twardogłowi?

Wojny propagandowe – Antony Beevor o zmieniających się strategiach reżimowych propagandystów.

Twarze Cosa Nostry – tajemnice najpotężniejszej organizacji przestępczej w historii świata.

1913 – ostatni rok Belle Epoque

POP

Elizabeth Taylor – ikona stylu

Duński Trójkąt – piękna Matylda, szalony król i ktoś jeszcze

Historia maszyn do szycia

Kostka Rubika, Laserowa harfa, Tchoukball, Świątynia Lotosu – i wiele innych ciekawostek z historii popkultury.

Miłej lektury!

_______________________________________________________

E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII

Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL

Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.