Nasza Historia na lato! WROCŁAW

Kategorie: Wrocław i Dolny Śląsk - Nasza Historia

Nasza Historia Wrocław 7-8

Na letnie miesiące oddajemy w Państwa ręce całą moc artykułów o historii Dolnego Śląska – tej bardzo dawnej i tej dość współczesnej.

Niedawno obchodziliśmy rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Prezydent kilkakrotnie wówczas powtarzał, że nie ma wolności bez solidarności. I Solidarność właśnie jest tematem przewodnim bieżącego numeru Naszej Historii, przygotowanego we współpracy z Gazetą Wrocławską. Władysław Frasyniuk, który trafił na okładkę magazynu, a także jego koledzy przypominają jak wyglądało budowanie regionalnych struktur niezależnych i samorządnych związków zawodowych.

A oto co jeszcze przygotowaliśmy dla Państwa na lipiec i sierpień:

WROCŁAW

Wolność zatrzymała się na przystanku „Grabiszyńska” – Frasyniuk, Turkowski, Przydział, Surowiec – to tylko niektóre postacie, które we Wrocławiu budowały Solidarność. Przypominamy, że również na Dolnym Śląsku nie byłoby wolności bez Solidarności.

Chaos, kac, narwy i rosnąca agresja. – To właśnie według historyków były przyczyny zbrodni zwanej lubińską. Wówczas to trzech manifestantów z Lubina zginęło podczas strajków solidarnościowych z rąk milicji. Zbrodnia tym bardziej bolesna, że dokonana w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Riese: podziemia owiane mroczną tajemnicą – W lipcu 1964 roku do Walimia przyjechała ekspedycja Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Miała wyjaśnić zagadkę kompleksu Riese w Górach Sowich.

Hazard, babeczki i muzyka – To właśnie były ulubione rozrywki królowej Francji Marii Leszczyńskiej, która urodziła się w Trzebnicy.

Czas youngtimerów – Koszmarne legendy i ich druga młodość, czyli Fiaty, Syreny, Warszawy. Dlaczego dziś chcą nimi jeździć młodzi ludzie?

Starszy Sierżant Jan Kusek – Był bohaterem czerwonych beretów, zaś wojsko Polski Ludowej opuszczał w kajdankach. Przypominamy historię lotniska i riun hitlerowskiej radiostacji w Stanisławowie, które owiane są tajemnicą.

Polacy ramię w ramię z NATO – Niebawem minie 20 lat od pierwszych ćwiczeń, w których uczestniczyli żołnierze państw NATO i dawnego układu Warszawskiego. To był przełom.

POLSKA

Podziemna wojna Powstańców Warszawskich – wszystko o ewenemencie na światową skalę, jakim było bojowe i ewakuacyjne zastosowanie w Powstaniu sieci miejskich kanałów. Przedstawiamy tajemnice mrocznego labiryntu, w którym musieli się poruszać powstańcy. Materiałowi towarzyszy niepowtarzalna infografika.

Akcja Burza – Czy mogliśmy pokonać Niemców? Czy Armia Krajowa w 1944 roku miała potencjał wystarczający do wyswobodzenia kraju i jakiekolwiek szanse na realizację założeń planu „Burzy”?

Wojciech Jaruzelski – aparatczyk doskonały. 1945, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981, 1989? Co łączy te daty? To proste – za każdym razem Jaruzelski awansował. Jego kariera w PRL wiodła tylko w jednym kierunku – w górę.

Królowie transformacji – przypominamy aferę ART-B i złote dni Bagsika i Gąsiorowskiego – czasy, gdy pod ich skrzydła garnęli się polscy artyści, politycy i dziennikarze.

W niewyjaśnionych okolicznościach – dający do myślenia katalog najbardziej tajemniczych zabójstw i samobójstw początków III RP.

Lato w PRL – Kaowcy, wczasy, kempingi, zatłoczone pociągi i pekaesy – czyli zapomniane oblicza wypoczynku w Polsce Ludowej.

Prawdziwa historia „Tulipana” – 2000 kobiet i 27 ucieczek Jerzego Kalibabki, najsłynniejszego uwodziciela i oszusta czasów PRL. To naprawdę nie był tylko film.

Tajemnice Harendy – wszystko o szaleństwach zakopiańskiej bohemy w Dwudziestoleciu.

ŚWIAT

Kulisy puczu Janajewa Czy na skutek przewrotu w Moskwie Związek Radziecki mógł przetrwać? Do czego nie posunęli się twardogłowi?

Wojny propagandowe – Antony Beevor o zmieniających się strategiach reżimowych propagandystów.

Twarze Cosa Nostry – tajemnice najpotężniejszej organizacji przestępczej w historii świata.

1913 – ostatni rok Belle Epoque

POP

Elizabeth Taylor – ikona stylu

Duński Trójkąt – piękna Matylda, szalony król i ktoś jeszcze

Historia maszyn do szycia

Kostka Rubika, Laserowa harfa, Tchoukball, Świątynia Lotosu – i wiele innych ciekawostek z historii popkultury.

Miłej lektury!

_______________________________________________________

E-wydanie dowolnej wersji regionalnej NASZEJ HISTORII możesz kupić tutaj: E-WYDANIE NASZEJ HISTORII

Więcej o miesięczniku i jego regionalnych wersjach możesz dowiedzieć się tutaj: NASZA HISTORIA.PL

Na Facebookowej stronie NASZEJ HISTORII zawsze znajdziesz najnowsze wieści o magazynie: NASZA HISTORIA NA FACEBOOKU

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.