HGW zostanie odwołana?

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , ,

Według opublikowanego dziś sondażu Millward Brown dla TVN24, prezydent Warszawy miałaby spore szanse pożegnać się ze stanowiskiem, jeśli głosowanie nad jej losem odbywało się już teraz. To już trzecie badanie opinii publicznej w tej sprawie. Najważniejszy w sondażach jest oczywiście procent wyborców deklarujących udział w referendum.

Rezultat referendum warszawskiego jest łatwy do przewidzenia i większość biorących w nim udział wyborców opowie się za odwołaniem HGW. Dużo bardziej interesująca jest odpowiedź na pytanie, czy referendum będzie ważne. Według Państwowej Komisji Wyborczej, w stolicy uprawnionych do głosowania jest 1 milion 335 tysięcy osób. By referendum było ważne, do urn musi się pofatygować ponad 389 tys. warszawiaków, co przekłada się na frekwencję na poziomie ok 29%. Sprawdźmy jak wyglądają zapowiedzi udziału w referendum w dotychczasowych trzech sondażach.

Pierwszy raz o warszawskie referendum zapytała pracownia TNS Polska na zlecenie „Gazety Wyborczej”. Przeprowadzony w połowie czerwca sondaż zaskoczył przede wszystkim wysokim poziomem frekwencji – aż 63% mieszkańców stolicy zadeklarowało chęć udziału w referendum. Co prawda z badania nie dowiadujemy się, ilu spośród nich stwierdziło, że „na pewno” pójdzie zagłosować, a ilu „raczej” (to bardzo istotne rozróżnienie), ale deklarowane uczestnictwo na poziomie 2/3 warszawiaków mogło robić wrażenie.

11111111

 

Drugie badanie ws. odwołania prezydent stolicy zrealizowane zostało również przez TNS Polska, tym razem na zlecenie „Wiadomości” TVP pod koniec sierpnia.  Sondaż przeprowadzono już po ustaleniu terminu referendum, a jego wyniki przyniosły zaskakujący spadek zainteresowania udziałem w głosowaniu. Tylko 36% warszawiaków chciało w sierpniu pofatygować się do urn, co oznaczało spadek o połowę w stosunku do deklaracji czerwcowych. Co ważniejsze, tylko 26% ankietowanych wyraziło chęć „zdecydowanego” głosowania, pozostałe 10% „raczej”. Dotychczasowe doświadczenia sondażowni z badań przed wyborami parlamentarnymi czy prezydenckimi wskazują, że rzeczywista frekwencja jest zbliżona właśnie do odsetka „na pewno pójdę zagłosować”.  To by zaś oznaczało, że HGW miałaby szansę ocalić swoje stanowisko.

22222

 

 

I wreszcie dzisiejszy sondaż, tym razem pracowni Millward Brown dla TVN24, a więc z dużą ostrożnością podchodzić należy do porównywania jego wyników z poprzednikiem. Jednak najbardziej nas interesujący odsetek zapowiadających zdecydowany udział w głosowaniu jest podobny do zanotowanego w sierpniu przez TNS (26%) i wynosi… 29%, a więc dokładnie tyle, ile potrzeba do ważności referendum. Dalsze 18% warszawiaków „raczej” pójdzie do urn, razem więc deklarowana frekwencja wynosi 47% – mniej niż czerwcowe 64%, ale więcej niż sierpniowe 36% w sondażach TNS Polska.

3333

 

Reasumując, za odwołaniem HGW opowiada się w badaniach opinii publicznej zdecydowana większość deklarujących udział w głosowaniu. Jeśli przyjąć, że dotychczasowe doświadczenie pracowni badawczych potwierdzi się przy okazji referendum warszawskiego i rzeczywista frekwencja będzie zbliżona do odsetka osób chcących „zdecydowanie” pójść do urn (jest to w polskich warunkach założenie ryzykowne:), to los prezydent Warszawy wisi na włosku. Bowiem zarówno wyniki sierpniowego, jak i wrześniowego sondażu pokazują, że 26-29% warszawiaków zamierza 13 października na pewno wziąć udział w referendum. Nadzieją PO pozostaje więc przekonanie kilkunastu procent wyborców, którzy chcą iść zagłosować przeciw odwołaniu HGW, by jednak ten dzień spędzili z dala od lokali wyborczych.

Komentarze (2):

  1. Avatar
    i jak tu się dziwic warszawiakom ?

    „W 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wymierzył prezydentowi Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz (PO) kary grzywny w 25 sprawach o bezczynność lub przewlekłość, a w pierwszym półroczu 2013 r. – w 13 sprawach.” i jak tu się dziwic warszawiakom,że chcą odwołac

  2. Avatar
    i jak tu się dziwic warszawiakom ?

    „W 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wymierzył prezydentowi Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz (PO) kary grzywny w 25 sprawach o bezczynność lub przewlekłość, a w pierwszym półroczu 2013 r. – w 13 sprawach.” i jak tu się dziwic warszawiakom,że chcą odwołac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.