Referendalne typy – rozstrzygnięcie

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , ,

Kolejny raz Państwowa Komisja Wyborcza zdała egzamin i na oficjalne dane o frekwencji 25,7% we wczorajszym referendum kazała nam czekać tylko 14 godzin. Niemcy we wrześniowych wyborach parlamentarnych 44 miliony głosów liczyli przez 7 godzin, ale nie bądźmy przesadnie złośliwi 😉

Gratulacje należą się pracowni TNS Polska, której exit poll kolejny raz (tym razem bez ironii) trafnie przewidział rezultat głosowania. W niedzielny wieczór o 21.00 na ekranach TVN24 i TVP Info, które zamówiły badanie, ujrzeliśmy frekwencję na poziomie 27,2% – później w ramach late poll skorygowaną do 26,8%. Tak czy inaczej, strzał TNS mieści się w marginesie błędu 2 pkt proc, o którym informowała sama pracownia jeszcze przed realizacją exit poll.

Okazało się też, że głos tłyterowego ludu nie powinien być lekceważony 🙂 Średnia typów frekwencji w naszej zabawie wyniosła 26,8%, niemal idealnie pokrywając się z rzeczywistym uczestnictwem wyborczym. Najlepszy typ należy do posłanki PO Ligii Krajewskiej (25,5%), moja skromna osoba uplasowała się na 2. miejscu z typem 25,9% 🙂 Dzięki wszystkim za przesłane na timelinie i DM propozycje, obiecuję powtórzyć zabawę przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2014.

Skoro już zachwycam się sam sobą ;), przypomnę o opracowanej dla portalu Polityka Warszawska analizie ostatnich sondaży przedwyborczych. W piątek pisałem, że medialna interpretacja sondaży w oparciu o całkowity odsetek deklaracji udziału w referendum nie jest właściwa. Posiłkując się dotychczasowym doświadczeniem ośrodków badania opinii publicznej i własną, niewielką wiedzą szacowałem, że „frekwencja powinna zamknąć się w przedziale 24-27%, a prezydent stolicy nie powinna zostać odwołana”http://www.politykawarszawska.pl/index.php/article/233 ).

finito

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.