Czarna środa PO

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , , , ,

Już dawno nie opublikowano w ciągu jednego dnia aż trzech tak fatalnych dla PO sondaży. TNS Polska, GFK Polonia i Homo Homini nie pozostawiają partii D.Tuska żadnych złudzeń: wybory w lutym wygrałby PIS i to z olbrzymią przewagą nad PO.

W sondażu Homo Homini dla Wirtualnej Polski PIS zdobył 30% i prowadzi 7 pkt proc. nad PO (23%). SLD zdobył 12%, Twój Ruch 5%, PSL 4%, Kongres Nowej Prawicy 3%, Solidarna Polska 3%, a ranking zamyka Polska Razem 2%. 18% wyborców jest niezdecydowanych, na którą partię głosować.

W badaniu GFK Polonia przewaga partii J. Kaczyńskiego wynosi prawie 10 pkt proc.: PIS 40.4%, PO 30.6%. Pozostałe partie zdobyły następujące poparcie: SLD 10%, TR 7%, PSL 5%, KNP 3%, SP 1%, PRJG 1% (uwaga: wyniki zaprezentowano w mediach z wyłączeniem osób niezdecydowanych).

Najgorszy dla PO dzisiejszy sondaż jest autorstwa TNS Polska. Przypomnijmy, że to właśnie ta pracownia badawcza najtrafniej przewidziała wyniki wyborów parlamentarnych w 2011 roku. Strata PO do lidera wynosi tu aż 11 pkt proc. i jest to rekordowa przewaga PIS nad głównym rywalem zanotowana w wieloletniej historii badań ankietowych TNS (!). WynikI PIS i PO (33% i 22%) przekładają się na odpowiednio 40% i 27% wśród wyborców zdecydowanych, na kogo głosować. Tym samym PIS uzyskując 40% głosów pobił swój rekord z maja 2010 roku, gdy na fali posmoleńskiego współczucia partia J. Kaczyńskiego poszybowała w sondażu ankietowym TNS do 39%.

By móc porównać sondaż GFK Polonia (którego wyniki zaprezentowano z wyłączeniem wyborców niepewnych, na kogo oddadzą głos) z badaniami TNS i HH, musimy pozbyć się z dwóch ostatnich pomiarów „niezdecydowanych”.

1

Jeśli wybory parlamentarne odbywałyby się w lutym, to według 3 dzisiejszych sondaży bezapelacyjnym zwycięzcą byłoby Prawo i Sprawiedliwość (37-40%) z wprost miażdżącą przewagą nad Platformą Obywatelską (27-31%). SLD może być pewny trzeciego miejsca (10-15%), zaś wyraźnie odbicie przeżywa partia J. Palikota, którą popiera 6-7% Polaków. W Sejmie znalazłoby się jeszcze tylko PSL (5-6%).

Niezwykle ciekawe rzeczy dzieją się pod progiem wyborczym. Liderem prawicowego planktonu niespodziewanie staje się Kongres Nowej Prawicy J. Korwin-Mikke, który wyprzedza zarówno Solidarną Polskę jak i Polskę Razem. Luty był jednocześnie najgorszym w sondażach miesiącem dla partii J. Gowina od momentu powstania.

*** Na marginesie zauważmy, jak sondaż TNS (kolejny raz) szokująco różni się on od przeprowadzonego w podobnym terminie i podobną metodą wywiadu ankietowego badania CBOS. Obie firmy należą do renomowanej (?) Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku, ale porównując rezultaty obu firm ma się wrażenie, że badania realizowano w różnych krajach.

Wg CBOS w lutym w wyścigu partyjnym mieliśmy niemal remis (PIS 26%, PO 25%), a wg TNS miażdżące zwycięstwo odniósłby PIS 33% przed PO 22%. Przewaga partii J. Kaczyńskiego wynosi więc 1 pkt proc albo 11 pkt proc. Coś podobnego jest nie do wyobrażenia w żadnym cywilizowanym kraju. Niedawno zmuszona falą medialnej krytyki szefowa CBOS M. Grabowska przyznała, że w jej sondażach PIS jest niedoszacowany. Badania konkurencyjnego TNS pozwalają się zorientować w skali tego niedoszacowania.

2

Ponieważ tylko CBOS wskazuje na remis między PIS a PO, a sondaże pozostałych firm badawczych (Millward Brown, TNS Polska, Homo Homini, GFK Polonia) wskazują na bardzo dużą przewagę PIS, badania CBOS należy traktować z ogromnym dystansem. Wiem, hejtowanie CBOSu staje się już powoli nudne, ale skala różnic między CBOS a „resztą świata” jest wprost powalająca.

Na koniec przeliczenie 3 opublikowanych dziś sondaży na poselskie mandaty:

Mandaty

 

 

Linki do dzisiejszych sondaży:

GFK Polonia http://www.gfk.com/pl/news-and-events/press-room/press-releases/strony/zachowania-i-preferencje-wyborcze-polakow-w-lutym.aspx

TNS Polska http://www.polskatimes.pl/artykul/3338377,nowy-sondaz-tns-polska-pis-ma-jedenascie-punktow-przewagi-nad-po-tr-i-psl-na-progu,id,t.html

Homo Homini http://www.sondaz.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.