Kryzys ukraiński a poparcie dla PO

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , ,

Wszystkie marcowe badania opinii publicznej wychwyciły wzrost notowań obozu rządzącego po kijowskiej misji Sikorskiego i zaangażowaniu się rządu Tuska w rozwiązanie kryzysu na Ukrainie.

Polepszyły się oceny pracy premiera i Rady Ministrów, a także wzrosło zaufanie do polityków Platformy – największą „eskalację” zanotował minister spraw zagranicznych, którego notowania w rankingu zaufania CBOS poprawiły się w ciągu miesiąca aż o 9 pkt proc. i są obecnie najlepsze od ponad 42 miesięcy. Szef dyplomacji jest obecnie drugim po prezydencie najpopularniejszym politykiem w kraju, co daje partii rządzącej szansę na wykorzystanie jego potencjału podczas kampanii europarlamentarnej.

Również w sondażach preferencji partyjnych zauważalny jest wyraźny wzrost notowań PO. 10 z 11 marcowych badań pokazuje skok poparcia dla partii Tuska w stosunku do poprzedniego miesiąca. Średnia najnowszych sondaży wskazuje na poprawę notowań PO o blisko 4 punkty procentowe. W skali ‚miesiąc do miesiąca’ jest to największy wzrost partii Tuska od „wybuchu trotylu” w listopadzie 2012 roku. Wówczas odbicie PO trwało ok 2-3 miesięcy, po których notowania PO i PIS znowu się zrównały. A w maju 2013 roku PIS ostatecznie przejął prowadzenie w sondażach, które trwa już 10 miesięcy. Marcowe pomiary wykazały znaczne zmniejszenie dystansu PO do partii Kaczyńskiego, lecz nadal w średniej sondaży prowadzi PIS. Dokładnie za 2 miesiące – 25 maja – odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Czasu na przegonienie PIS ma Platforma coraz mniej.

Kryzysukraiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.