Ten odcinek Przeglądu jest pod pewnym względem także pierwszym. Przegląd Idei od dziś stał się blogiem Polski The Times. Jeśli chodzi o formułę i treść Przeglądu, wszystko oczywiście pozostaje „po staremu”.

W Przeglądzie Idei nadal znajdą państwo linki do najciekawszych materiałów publicystycznych i analitycznych, które ukazały się w niezależnych serwisach, opiniotwórczej internetowej prasie i na stronach think-tanków. Wszystkie teksty pochodzą jak zawsze ze zdecydowanie niemainstreamowego obiegu. Zapraszam!

Przed referendum

To Warszawa rozpala teraz polityczne emocje. Czy Rybnik i Elbląg były zapowiedzią także losu Hanny Gronkiewicz-Waltz? O tym – i nie tylko – świetne ostatnie wydanie Kultury Liberalnej pod hasłem „Sąd nad HGW. Przebudzenie miejskiej demokracji, czy populistyczna hucpa”.  Na łamach Kultury liberalnej więc między innymi świetny alfabet miejskich grzechów autorstwa Jana Śpiewaka, tekst Jacka Raciborskiego i rozmowa z Wiesławem Władyką. Na stronie Przeglądu Idei na Facebooku zebraliśmy zaś nieco więcej materiałów dotyczących przedreferendalnej sytuacji w stolicy.

Serial, który nikomu się nie podoba

„Nasze matki, nasi ojcowie” – dyskusja na temat tego kontrowersyjnego niemieckiego miniserialu i zasadności jego wyświetlenia przez TVP nie ominęła także serwisów objętych Przeglądem. Tutaj polecamy dwa najciekawsze chyba głosy. Pierwszy to tekst Marcina Hermana z Rebelyi, który błyskotliwie lokuje spór o niemiecki serial na tle wcześniejszej krajowej debaty na temat ksiązki „Pakt Ribbentropp-Beck” Piotra Zychowicza. Jakub Majmurek natomiast w Krytyce Politycznej pisze o mitotwórczej roli tego serialu dla Niemców. I odnosi ją do rozmaitych polskich prób kreowania historycznych mitologii.

Prorok czy nie prorok?

Portal Nowa Politologia przez lato będzie sprawdzał trafność prognoz politologów, socjologów i dziennikarzy dotyczących ważniejszych wydarzeń i procesów politycznych z niedawnej przeszłości. Na pierwszy ogień poszły wybory prezydenckie w roku 2010. Już teraz można więc sprawdzić, kto ze swymi przewidywaniami trafił w dziesiątkę, kto zaś kompletnie spudłował. I realizacja, i sam pomysł bardzo godne uwagi.

Pendolino, czyli imitacja nowoczesności?

W Nowych Peryferiach zgrabny tekst Łukasza Maślanki o sztandarowej inwestycji polskiego kolejnictwa – czyli pociągach Pendolino. I o jej rozmaitych mankamentach. „Te niezwykle drogie pociągi mogą mieć sens ekonomiczny, jeżeli będą funkcjonowały w otoczeniu dobrze funkcjonujących usług uzupełniających. Chodzi tu przede wszystkim o sprawną sieć regionalnego transportu kolejowego, dowożącego pasażerów szybko i z dużą częstotliwością do miast obsługiwanych przez pociągi wysokich prędkości. Jak jednak myśleć o budowie takiej sieci, skoro kilka lat temu odpowiedzialnością za koleje regionalne obarczono samorządy, które albo pogrążyły się w partykularyzmach (te bogatsze), albo praktycznie w ogóle zrezygnowały z transportu kolejowego za wyjątkiem pojedynczych linii finansowanych przez marszałków województwa (te biedniejsze)?” – pisze m.in. Maślanka. Motyw imitacji nowoczesności z pomocą kosztownych inwestycji w stylu państwa realnie rozwiniętego jest zaś także istotny – i w pewnym sensie podobnie podejmowany – w tekście Gavina Rae „Pierwszoświatowe stadiony, trzecioświatowe zdrowie i edukacja” zamieszczonym na łamach Lewicy 24.

Zaremba x2 

W dwóch – bardzo zresztą odmiennych – miejscach sieci dwie bardzo interesujące rozmowy z Maciejem Zarembą, znakomitym szwedzkim dziennikarzem polskiego pochodzenia. W Teologii Politycznej Magdalena Gawin rozmawia z Zarembą o szwedzkich praktykach eugenicznych. (Zaremba jest m.in. autorem książki „Higieniści. Z dziejów eugeniki” wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Czarne). Z kolei w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej rozmowa Agnieszki Ziółkowskiej z Zarembą koncentruje się wokół tego, jak w Szwecji rodził się dyskurs równościowy. Wcale nie było to łatwe.

Euromelancholia

W Obserwatorze Finansowym poświęcona europejskiej walucie rozmowa Sebastiana Stodolaka z prof. Joshuą Aizenmanem, ekonomistą z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Amerykański ekonomista mówi o euro momentami w nieco Monty Pythonowskim stylu: „To, że wprowadzenie euro było błędem, nie oznacza, że należy się teraz z euro wycofywać. Nie należy. To także byłoby błędem”. Ale cała rozmowa godna przeczytania, choć Aizenman jest bardzo sceptyczny wobec szans na rychłe wyjście Europy z gospodarczo-walutowego kryzysu. Cokolwiek dekadenckie tony słychać też w kolejnych Listach z Brukseli Cezarego Michalskiego publikowanych w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej. Ten piąty z kolei List Z Brukseli zaczyna się od obrazów brukselskiej katedry i związanych z nią kadrów historii, by kończyć się rozważaniami o unijnych relacjach polityki i religii. „To dobrze, że Unia Europejska nabiera „postsekularnej” mądrości i próbuje złagodzić konflikt z chrześcijaństwem, z Kościołem. Ale jednocześnie musi znaleźć siłę, żeby sama jako owoc świeckiego mesjanizmu mogła przetrwać w coraz bardziej brutalnym świecie „zemsty Boga”, zemsty wielu Bogów, gdzie „Dzieci Abrahama” uległy takiemu zdziczeniu, że nawet plakat z brukselskiej katedry przypominający im o wspólnym pochodzeniu, w niektórych meczetach, synagogach, katolickich kościołach zostałby dziś przez kapłanów i wiernych podarty.” – pisze m.in. Michalski.

Trendy w 300polityce

Od jakiegoś czasu w polityczno-medialno-insiderskim serwisie 300polityka pojawiają się wpisy z adnotacją [TREND] Zdążyłem je polubić – bo często zawierają one naprawdę trafne obserwacje. Tu dwa niedawne przykłady. Pierwszy – autorstwa Michała Kolanko – dotyczy roli regionów w ocenie kondycji partii, drugi zaś – Łukasza Mężyka – sondażów „z kosmosu”, które ostatnimi czasy coraz śmielej hulają po mediach.

Zdecydowanie warto zajrzeć także…

To wszystko w tym odcinku Przeglądu Idei. Kto odczuwa niedosyt, ten codziennie znajdzie coś nowego w jednym z trzech dodatkowych wcieleń Przeglądu – czyli na stronie na Facebooku, na koncie na Twitterze i w magazynie w aplikacji Flipboard. Następny odcinek PI – już za tydzień.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.