Tym razem niemało polityki. Na szczęście nie tylko polskiej. W niezależnych, a utrzymujących najwyższy poziom, serwisach objętych przeglądem można poczytać także o sprawie Snowdena czy o ostatnich zakrętach Arabskiej Wiosny.

Czym możemy się chwalić

Instytut Obywatelski wydał trzeci (letni) numer swego kwartalnika Instytut Idei. Tym razem redakcja i autorzy szukają mocnych stron Polski. W spisie treści znajdziemy i Elżbietę Bieńkowską (minister rozwoju regionalnego) i Janinę Ochojską (założycielkę PAH) i postacie takie jak Michał Kiciński – współtwórca gry „Wiedźmin”, czy Patrycja Dołowy – współzałożycielka Fundacji MaMa. Ten numer Instytutu Idei jest z pewnością bardziej analityczny, mniej zaś eseistyczny od poprzedniego, ale zdaje się to wynikać z bardzo trafnego doboru autorów – praktyków zajmujących się na codzień rozwojem polskich „mocnych stron”.  A tutaj całość Instytutu Idei  – jako darmowy PDF do pobrania.

Teatr Snowdena?

O „efekcie Snowdena” w grze wokół umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi pisze zwięźle i niezwykle ciekawie Maciej Sankowski na łamach Defence24. Przy okazji – właśnie w tekstach tego rodzaju, jak ten,  kryje się odpowiedź na coraz częściej stawiane mi pytania w rodzaju: „Co właściwie robią w Przeglądzie Idei” te wszystkie materiały o energetyce, wielkim biznesie, o tych Gazpromach i Rosnieftach?”. Otóż właśnie między innymi to: pomagają wziąć w nawias niektóre złudzenia. Ale to tylko jeden z powodów. O innych – niebawem.

Barwy Wrocławia

W opublikowanym pierwotnie w Le Monde Diplomatique, a zamieszczonym w sieci przez Dziennik Opinii Krytyki Politycznej, obszernym i szczegółowym tekście Przemysław Witkowski przedstawia historię rozwoju ruchów nacjonalistycznych we Wrocławiu. Lektura co najmniej godna uwagi – autor zdaje się zresztą potwierdzać tezę o „brunatnym” mieście, która weszła do powszechnego obiegu po zajściach podczas wykładu Zygmunta Baumana.

Krytyka Polityczna zamieszcza natomiast zapis samego wrocławskiego wykładu Baumana. Warto chyba zajrzeć do treści wystąpienia, które okazało się okazją do wizyty panów z NOP i kibiców Śląska Wrocław. Z kolei w Rebelyi rozmowa Tadeusza Płużańskiego z Markiem J. Chodakiewiczem: „Nie zaprosiłbym go na wykład” – mówi historyk.

Jesień Arabskiej Wiosny

Bliski Wschód – wstyd Zachodu? – Pod takim hasłem nowe wydanie Kultury Liberalnej – próba podsumowania skutków Arabskiej Wiosny i to skutków także dla Europy. Według Gillesa Kepela, kluczem jest Syria. A sekwencja zdarzeń na Bliskim Wschodzie to „pęknięcie w systemie światowym” – w  tym regionie opartym na interesach Izraela.  Z kolei Soli Özel zastanawia się nad radykalizacją społeczeństwa Turcji. I nad tym, co może kryć się za protestami przeciw Erdoganowi. Wreszcie Jarosław Kociszewski polemizuje z Kepelem – zwłaszcza co do roli Izraela.

Warto też zajrzeć do serwisu racjonalista.pl do pierwszej części tekstu Michaela J. Tottena o Libanie. „Czy Perła Lewantu może znowu się podnieść? I czy zawrze pokój z Izraelem?” – pyta w nim Totten. Amerykański dziennikarz przedstawia interesującą, eseistyczną wizję „marzenia o Libanie żyjącym w pokoju z sąsiadami”.

Nowa Politologia weryfikuje proroctwa

Cieszyłem się tu już z pierwszego odcinku tego cyklu, w którym przez portal, w którym stale ukazują się analizy m.in. Rafała Matyi, wskazywane są komentatorskie trafienia i
„pudła” politologów, ekspertów i dziennikarzy, którzy prognozowali przebieg zdarzeń w odniesieniu do konkretnych zdarzeń politycznych. W odcinku drugim redakcja Nowej Politologii trzyma poziom. Analizowane są natomiast kolejne dwa tygodnie kampanii prezydenckiej roku 2010.

Po weekendzie parteitagów, przed Elblągiem

300polityka może częściej nawet niż do treści polityki zagląda do jej kuchni. Mało kto robi to równie wnikliwie, jak autorzy tego serwisu. Tym razem zdecydowanie warto przeczytać rodzaj recenzji sobotniej konwencji Platformy. Łukasz Mężyk porównuje w niej platformerską imprezę z ciekawszymi partyjnymi eventami ze świata. A porównanie to wypada dla Platformy raczej marnie.

Na łamach 300polityki także sporo materiałów dotyczących wyborów w Elblągu. Znów – jak w wcześniej w wypadku Rybnika – możemy tam niemal na bieżąco śledzić lokalną kampanię ważną przecież bardzo dla układu sił na ogólnopolskiej scenie. Teraz, przed decydującym starciem, czyli niedzielną drugą turą, można zajrzeć na przykład do tekstu Michała Kolanko o przygotowaniach dwóch największych partii.

Czy Śląsk to Katowice?

W Nowych Peryferiach Daria Gosek kontynuuje temat Metropolii Śląskiej, podjęty ostatnio na łamach NP przez Krzysztofa Nawratka (cytowaliśmy już tutaj jego tekst).  „Niebezpiecznie blisko jest od idei „Metropolii Katowice” do idei „Metropolii Śląskiej” Nawratka. Sprzeciw miast i ich mieszkańców wobec tej idei był (i wciąż jest) próbą utrzymania własnej autonomii, obrony własnych interesów” – pisze m.in. Gosek. I dalej: „Zamiast zatem zachwycać się ideą Metropolii (…) należałoby się skupić na harmonijnym rozwoju miast województwa śląskiego i jego subregionów. Dopiero gdy miasta staną się partnerem dla dominujących w regionie Katowic będziemy mogli w sensowny sposób mówić o budowie Metropolii.”

Zdecydowanie warto zajrzeć także…

  • do Dziennika Opinii KP, do eseiku Andrzeja Ledera o buncie części klasy średniej przeciw reformie edukacji. Chodzi oczywiście o „ratowanie maluchów” – mimo emocji jakie ten temat budzi po obu stronach sporu – tekst Ledera jest naprawdę wyważony i zniuansowany.
  • do Nowego Obywatela, do tekstu Jarosława Tomasiewicza o „Triumfie nadludzi”. 
  • do Obserwatora Finansowego, do świetnej analizy Piotra Araka dotyczącej OFE i rządowych przymiarek do kolejnych zmian w systemie emerytalnym.
  • Do Liberte!, do tekstu Tomasza Kasprowicza, także o OFE.
  • do zamieszczonego w serwisie internacjonalista.pl tekstu Stefana Zgliczyńskiego, dyrektora Le Monde Diplomatique, o faszyzmie i partriotyzmie w polskiej i niemieckiej praktyce polityczno-historycznej. Tekst na kanwie serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”.
  • Do Kultury Liberalnej, do felietonu Wojciecha Kacperskiego o barierach dla osób starszych w przestrzeni miejskiej.

To wszystko w kolejnym odcinku Przeglądu Idei. Następny – już za tydzień. Codziennie natomiast zapraszam do zaglądania do linków, które pojawiają się za pośrednictwem trzech dodatkowych wcieleń Przeglądu – czyli na stronie na Facebooku, na koncie na Twitterze i w magazynie w aplikacji Flipboard.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.