W ostatnim tygodniu najwięcej chyba dobrych tekstów ukazało się w niezależnych a rasowych serwisach objętych Przeglądem Idei na temat wydarzeń na Placu Tahrir. Dziwnie niewiele natomiast było reakcji na atrakcyjną dla medialnego mainstreamu sprawę konfliktu między abp Henrykiem Hoserem i  ks. Wojciechem Lemańskim.

Sporo pojawiło się świetnych pogłębionych rozmów. A być może to ten rozleniwiający upał ostatnich dni sprawił, że dziwnie mało zauważyłem tym razem ostrych czy jadowitych polemik. Jedno jest natomiast pewne –  zdecydowanie mamy co czytać. Zapraszam!

Egipt – druga rewolucja czy kontrrewolucja?

Podczas gdy większe media elektroniczne relacjonują wydarzenia w Egipcie w sposób przerażająco wręcz pobieżny, komuś kto chciałby jakkolwiek pogłębić swoją wiedzę na temat tła wydarzeń na placu Tahrir pozostają albo gazety, albo właśnie niezależne serwisy będące tu obiektem naszego zainteresowania. Lektura tekstów, które na temat Egiptu ukazały się w Polsce nieco na uboczu głównego nurtu medialnego może być zaś doskonałą odtrutką na telewizyjno-portalowy bełkot. Na facebookowej stronie Przeglądu Idei zebrałem więc już dwanaście pozycji, do których warto zajrzeć. Jest tam i poprzednie wydanie Kultury Liberalnej, i kilka tłumaczeń ciekawych zachodnich autorów z portalu internacjonalista.pl , analiza Macieja Sankowskiego z Defence 24 – czyli jeden z pierwszych tekstów, które w Polsce wskazywały także na kontrrewolucyjne aspekty wydarzeń w Kairze i wiele innych świetnych materiałów.

Gdzie jest dziś klasa średnia?

To temat najnowszej – świetnie przygotowanej Lupy Instytutu Obywatelskiego. Tym razem w cyklu IO cztery materiały o współczesnej middle class – w nie tylko krajowym wydaniu. Z polskiej perspektywy w rozmowie z Anną Hucko patrzy na krajową, nową i zdecydowanie niejednorodną klasę średnią socjolog Henryk Domański. O brytyjskim coraz bardziej rozpaczliwym elitaryzmie middle class pisze Diane Reay, socjolożka z Cambridge. Jacob Hacker, politolog z Yale opowiada w rozmowie z Aleksandrą Kaniewską o trudnych dylematach i wyborach przekredytowanych Amerykanów. A Heinz Bude z Uniwersytetu w Kassel tłumaczy Weronice Przecherskiej sytuację „zalęknionej i poirytowanej” klasy średniej Niemiec. Warto!

Rymkiewicz w Rebelyi

O najnowszej książce wieszcza polskiej prawicy czyli „Reytanie. Upadku Polski” JArosława Marka Rymkiewicza piszą w Rebelyi Jakub Dybek i Konrad Hennig.  Tekst Dybka znacznie obszerniejszy, a przy tym chyba ciekawszy. „Pewne jest to, że Rymkiewicz – jak niegdyś Herbert – poprzez swoją tetralogię robi wielkie „pstryk!” –  gasi światło w knajpie zwanej „Polska” i czeka aż damy sobie po mordach, zaczniemy jakiś wielki spór który przyniesie nam otrzeźwienie i nowe rozwiązania, nowe spojrzenie na wspólne dobro jakim jest Polska” – pisze m.in Dybek. Ale i w niedługiej recenzji Henniga znaleźć można kilka ciekawych obserwacji.

Tęcza nad Ameryką?

Najnowsze wydanie Kultury Liberalnej to bardzo udana próba opisu bynajmniej niejednoznacznej sytuacji w Stanach Zjednoczonych po głośnym wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Ustawy o obronie małżeństw. Bo wcale nie oznacza to prostego otwarcia drogi do federalnego uznania małżeństw jednopłciowych. Znajdziemy więc w Kulturze Liberalnej i zniuansowany tekst Adama Bodnara, i jego rozmowę z Bradleyem Searsem, dyrektorem i założycielem Instytutu Williamsa oraz nieco bardziej komentarzowe w tonie teksty Krystiana Legierskiego i Pawła Lisickiego. 

Faszyzm, patriotyzm, nasze matki, nasi ojcowie 

W poprzednim odcinku przywoływałem już tekst Stefana Zgliczyńskiego o serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Teraz czas na lewicowe reakcje na materiał dyrektora Le Monde Diplomatique. Widać wyraźnie, że ten tekst wywołał kontrowersje niemal dorównujące tym towarzyszącym serialowi. „Zawsze miałem problem z oceną tekstów takich jak „Faszyzm znaczy patriotyzm” Stefana Zgliczyńskiego. Z jednej strony rozumiem intencje autorów, jednak z drugiej operują oni takimi argumentami oraz prezentują tak zadufaną w sobie, pełną pogardy dla społeczeństwa postawę, że robią więcej szkody niż pożytku.” – pisze więc na łamach lewicy.pl Piotr Ciszewski  „Przetoczyła się po lewicy ciężka fala rytualnego oburzenia. Stefan Zgliczyński  fatalnie ocenił jakość debaty po filmie Nasze matki, nasi ojcowie  przy czym w swoim własnym tekście przyjął odwrócony, ale również skrajnie uproszczony obraz. ” – pisze natomiast w Nowych Peryferiach Kinga Stańczuk. Uderzające zresztą, jak bardzo różne – w środowiskach wrzucanych przecież zwykle do jednego worka z etykietą „lewica pozaparlamentarna” – mogą być sposoby interpretowania niemieckiego filmowego wypadku przy pracy z polityką historyczną.

Po Elblągu

Kłania się 300 polityka – która przed elbląskimi wyborami bardzo czujnie relacjonowała kolejne zwroty tej szczególnej samorządowej kampanii. Już po jej rozstrzygnięciu warto zaś zajrzeć do analizy Michała Kolanko o pierwszych próbach interpretowania elbląskiego wyniku przez dwie największe partie. „PiS chce udowodnić, że wybory prezydenckie w mieście pokazały, że „szklany sufit” nad partią nie istnieje, a Platforma przekonuje, że Gelert i tak udało się odbudować zaufanie do partii nadszarpnięte w mieście po kadencji prezydenta Nowaczyka” – cały ostatni tydzień potwierdza trafność tych spostrzeżeń.

Zdedydowanie warto zajrzeć także…

 

To wszystko w kolejnym odcinku Przeglądu Idei. Następny – już za tydzień. Codziennie natomiast zapraszam do zaglądania do linków, które pojawiają się za pośrednictwem trzech dodatkowych wcieleń Przeglądu – czyli na stronie na Facebooku, na koncie na Twitterze i w magazynie w aplikacji Flipboard.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.