Po mikrourlopowej przerwie podwójny odcinek. A na początek technologiczna niespodzianka, która w konsekwencji wymusi zapewne zmiany w samej formule tego przeglądu.

Otóż Flipboard całkiem znienacka rozpoczął udostępnianie magazynów za pomocą najnormalniejszych w świecie komputerowych przeglądarek (Chrome, Firefox, IE9+ i Safari). To zaś oznacza, że najciekawsze, najelegantsze graficznie i najwygodniejsze z wcieleń Przeglądu Idei, jakim jest jego Flipboardowy magazyn – dotąd niestety ograniczone tylko do czytelników wyposażonych w tablety lub smartfony – stało się wreszcie powszechnie dostępne. Dokładnie TUTAJ.

Widać dość wyraźnie, że już niedługo twórcy aplikacji zrównają jej webową wersję z tymi smartfonowo-tabletowymi. I za pomocą przeglądarki będzie można subskrybować magazyny i dobierać sobie ich treść na własnej potrzeby.

A dlaczego warto o tym tyle pisać? Choćby dlatego, że od kwietnia do dziś do Przeglądu Idei na Flipboardzie trafiło ponad 1800 tekstów. Codziennie po kilkanaście. To tak naprawdę podstawowe miejsce, gdzie można bez problemu przeglądać wszystkie, po kolei. I to naprawdę – także w przeglądarce – naprawdę komfortowo.

Jeszcze tylko na Androidzie i iOS. Jedna z lipcowych okładek Przeglądu Idei na Flipboard

Jeszcze tylko na Androidzie i iOS. Jedna z lipcowych okładek Przeglądu Idei na Flipboard

Rzecz jasna są to wyłącznie materiały mieszczące się choćby z grubsza w formule Przeglądu – aktualne dłużej niż przez kilka dni, autorskie, raczej interpretujące niż opisujące rzeczywistość. Wszystkie też opublikowane zostały w niezależnych serwisach, na stronach think-tanków lub internetowych czasopism. I naprawdę jest ich już prawie 2000. W tym samym mniej więcej czasie w tym cyklu udało mi się ich natomiast przedstawić niewiele ponad 300.

Być może więc to ten Flipboardowy magazyn – który właśnie stał się powszechnie dostępny – stanie się z czasem najważniejszym wcieleniem Przeglądu. A na blogu powstawać będzie po prostu rodzaj podsumowania tygodnia, które ostatecznie i tak znajdzie się w magazynie na Flipboardzie. Tak jak i ten odcinek.

Zapraszam!

Po co Zachodowi historia Polski?

Jakie znaczenie ma historia Polski dla świata? Jest niezłym kontrapunktem, lekturą uzupełniającą, która pozwala historykowi z Zachodu pisać o własnym świecie z większym dystansem  – to mniej więcej mógłby wyczytać cynik z zapisu debaty z Timothym Snyderem, który zamieściła Kultura Liberalna. Na szczęście debata dotyczyła „Rozważań o wieku XX” – czyli książkowej rozmowy Snydera z Tonym Judtem odbywającej się na zupełnie innym poziomie i odwołującej do najważniejszych prac obu autorów. Debatę prowadziła Karolina Wigura, udział wzięli m.in. Helena Jędrzejczak, Mateusz Fałkowski, Krzysztof Iszkowski, Roberto Salvadori, Dariusz Stola, Barbara Toruńczyk, Rafał Wonicki, Marcin Zaremba. Warto!

Big Data i polityka

Jeden z tych najbardziej wartościowych tekstów, które powstały w Polsce w erze już po-Snowdenowej, a dotyczących tego, w jaki sposób nowe technologie zmieniają nie tylko nasz styl życia, ale całe państwa i społeczeństwa, został opublikowany przez Nową Politologię. To nie żaden lament nad „podglądającym nas Obamą” i nad nielojalnością Amerykanów wobec sojuszników. Dr Błażej Sajduk w swej analizie zastanawia się nad wpływem fenomenu Big Data na współczesną politykę i zarazem obronność. A także przedstawia jedną z najciekawszych interpretacji i działań NSA, i kryptograficzno-informatycznego wyścigu zbrojeń dotyczącego 128-bitowego szyfrowania. „Celem centrum w Bluffdale (w stanie Utah) jest więc najprawdopodobniej zapewnienie wystarczającej ilości danych, by (tajny) superkomputer w Oak Ridge (w stanie Tennessee) mógł rozkodowywać wiadomości obcych rządów, organizacji międzynarodowych, korporacji itp” – pisze m.in. Sajduk.

Detroit jak Grecja?

Nie – pisze Paul Krugman w komentarzu zamieszczonym za New York Times przez Obserwatora Finansowego. Dla równowagi OF publikuje też tekst Jima Armitage z Independenta reprezentatywny dla tych komentatorów, którzy chętnie dopatrują się analogii między zbankrutowaną stolicą amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego a zbankrutowanym europejskim Południem. W Polsce chyba jednak ten schemat nie dominuje. Na Krugmana więc między innymi powołuje się Paweł Filar w bardzo ciekawym tekście o bankructwie Detroit na stronie Instytutu Obywatelskiego. Z kolei Agata Popęda w Krytyce Politycznej rysuje i przejmujący obraz upadającego miasta i ze znawstwem pisze o prawnych kłopotach jego gospodarzy po sądowym wyroku o niekonstytucyjności municypalnego bankructwa.

Wołyń

&0. rocznica zbrodni na Wołyniu była tematem nie tylko w dużych mediach. Także w serwisach objętych przeglądem powstało sporo materiałów dotyczących Rzezi Wołynia. I to pisanych z bardzo różnych perspektyw. Naprawdę ciekawe były m.in. analiza Stefana Kabata z Moich Opinii o „wołyńskiej klęsce Sejmu”, tekst Piotra Tymy (prezesa Związku Ukraińców Polskich) w Krytyce Politycznej i rozmowa z Grzegorzem Motyką z IPN w Rebelyi.

Pojedynek o GMO

To starcie miało miejsce na łamach Dziennika Opinii. Zaczęło się zaś od tekstu o lobby producentów żywności ekologicznej autorstwa Marcina Rotkiewicza w Polityce, na który postanowił odpowiedzieć w zatytułowanym „Superchwast” (to o Rotkiewiczu) bardzo ostrym felietonie pisarz Tomasz Piątek. Dalej była „Odpowiedź Superchwasta” – czyli replika Rotkiewicza, a następnie oficjalne przeprosiny redakcji DO za jej felietonistę. Całkiem ciekawy to spór, choć granice merytorycznej debaty rzeczywiście zdają się w nim przez Piątka mocno przekroczone.

Spór o Radwańską

Tu już nie ma obelg ani gróźb karalnych. Po prostu na łamach Rebelyi ukazały się dwa całkiem interesujące teksty dotyczące rozgrzewającego polską prawicę casusu Agnieszki Radwańskiej i jej rozbieranej sesji. „Dajcie spokój Radwańskiej” – pisze więc Juliusz Gałkowski. A Dawid Gospodarek zastanawia się czy katolikowi wolno pozować nago do zdjęć. Oba komentarze dalekie od zacietrzewienia.

Z pewnością warto zajrzeć także…

To wszystko w kolejnym odcinku Przeglądu Idei. Następny za tydzień – wracam już do normalnego trybu. Codziennie natomiast zapraszam do zaglądania do linków, które pojawiają się za pośrednictwem trzech dodatkowych wcieleń Przeglądu – czyli na stronie na Facebooku, na koncie na Twitterze i w magazynie w aplikacji Flipboard.

Komentarze (1):

  1. Pingback: Piotr A. Maciążek w „Przeglądzie Idei” Polski The Times | Piotr A. Maciążek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.