Poniedziałek, 19 sierpnia w Przeglądzie Idei

Kategorie: Przegląd Idei

Tagi: , ,

W najnowszym, poniedziałkowym rozdaniu Przeglądu sporo naprawdę interesujących tekstów. A wśród tych kilkunastu, które znalazły się dziś we Flipboardowym magazynie Przeglądu, szczególnie zaciekawiły mnie te trzy:

Hanna Gill-Piątek w Dzienniku Opinii KP dowcipnie – ale i ostro – bawi się tekstem Pawła Szwarcbacha o „radości”, którą zdaniem autora natemat.pl należy czerpać z umowy śmieciowej. Tekst kończy się odwołaniem do „Salo” Passoliniego. I do rozkazu „Mangia la merda!” wydawanego jednej z uwięzionych dziewczyn. „Jedz śmieciówkę i śpiewaj” – taki tytuł nosi felieton Gill-Piątek.

O „kłamstwach referendalnych” – w kontekście oczywiście Warszawy – pisze na łamach PolitykiWarszawskiej Błażej Poboży. Politolog kataloguje tu pięć przedreferendalnych nieporozumień, które choć sprzyjają rządzącej partii, to niekoniecznie oddają rzeczywistość.

Z kolei w Zielonych Wiadomościach angielska Zielona Rebecca Findlay o kryzysie w szczególnym obszarze służby zdrowia – tym dotyczącym szeroko rozumianej seksualności. Zdaniem Findlay to właśnie tam wyjątkowo mocno odcisnęły się budżetowe oszczędności ostatnich lat. A tymczasem „Cięcia nakładów często są niezauważalne. Któż napisze do lokalnej prasy list o napotkanych przez siebie utrudnieniach w dostępie do testów na rzeżączkę?” – pyta Findlay.

Wszystkie nowe teksty można przeczytać TUTAJ – we Flipboardowym magazynie Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-19-12-35-11

***

Jak łatwo zapewne zauważy każdy z Czytelników przeglądu, właśnie dość mocno zmieniłem jego formułę. Powód jest tak naprawdę jeden – Flipboard. Od momentu, w którym magazyn PI stał się powszechnie dostępny – bo można go czytać także w każdej komputerowej przeglądarce –  to w nim najłatwiej przeglądać wybrane tu teksty. A ponieważ codziennie trafia ich tam około 20 (spośród 50-70, które mam okazję czytać każdego dnia), pojawił się jeden zasadniczy problem – trzeba jakoś za tym nadążać.

Dlatego właśnie spróbuję przygotowywać tu wpisy znacznie częściej niż raz w tygodniu. Idealnie byłoby to robić wręcz codziennie – tego jednak nie mogę obiecać. Wpisy nie będą już zawierały linków do wszystkich wybranych tekstów, będą też znacznie krótsze niż do tej pory. Za to znajdzie się w nich miejsce dla kilku najciekawszych materiałów danego „rozdania”.  Za każdym też razem towarzyszyć im będzie pokaźna aktualizacja magazynu Przegląd Idei na Flipboardzie.

Nie wykluczam oczywiście dalszej ewolucji tego bloga, chętnie też uwzględnię ewentualne rady i propozycje jego Czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.