Najwięcej tekstów do czytania mam zawsze w poniedziałki. Początek tygodnia to zdecydowanie czas najbardziej wzmożonej aktywności w niezależnych serwisach i tytułach internetowych objętych przeglądem.  Poniedziałek więc to dla mnie dzień nadmiaru, klęska urodzaju, żniwa, z których plony nie zawsze zdołam odpowiednio wykorzystać. Pod pewnymi względami wolę więc nieco spokojniejsze wtorki.

A może nawet wolę je także dlatego, że właśnie tego dnia ukazują się nowe wydania Kultury Liberalnej. Temat Tygodnia KL to klasa sama w sobie – tematyczne, precyzyjnie zaplanowane bloki kilku rozmów czy tekstów, czasem debaty z udziałem wybitnych znawców danej dziedziny mają zawsze naprawdę wysoki poziom. Tym razem o potencjale lewicy: Zygmunt Bauman (w rozmowie z Adamem Puchejdą), Marcel Gauchet (także ciekawa rozmowa Puchejdy), Michael Kazin, Krzysztof Pomian (osobiście pochyliłem się zwłaszcza nad tekstami dwóch ostatnich autorów). Bez żadnej przesady – tak mogłoby wyglądać na przykład wydanie nieistniejącej już “Europy” Krasowskiego i Nowickiego.

Ciekawy jest także materiał z poniedziałkowego wieczoru – czyli rozmowa Agaty Czarnackiej z Piotrem Vaglą Waglowskim – prawnikiem i blogerem zajmującym się relacjami między państwem a obywatelami. Rozmowa dotyczy – rzecz jasna – obywatelskiego nadzoru nad instytucjami państwa.  Ciekawe – zwłaszcza jeśli idzie o pozostający na drugim planie tego wywiadu wątek praktycznych możliwości realizacji takiego nadzoru – Vagla bynajmniej nie jest tu utopistą.

Z kolei w 300polityce bardzo konkretna analiza kolejnej mikrokampanii politycznej ( w redakcjach nazywanej roboczym hasłem “Pupa kontra Kawa” 😉 czyli tej, która rozgrywa się na Podkarpaciu przed wyborami uzupełniającymi do Senatu. Michał Kolanko robi tu po raz kolejny coś, czego bardzo brakuje na co dzień w większych mediach – dość szczegółowo przedstawia sytuację wprawdzie regionalną, ale mającą spory potencjalny wpływ na politykę krajową nie mówiąc już o atmosferze czy morale w partiach. 300polityka przyglądała się wcześniej wnikliwie m.in. wyborom w Rybniku i w Elblągu.  Tym razem gra zaś toczy się o bastion prawicy.

Co jeszcze mamy dziś w Przeglądzie? Choćby teksty Jacka Wakara (Kultura Liberalna) o Sławomirze Mrożku albo Stanisława Obirka o nakazie milczenia nałożonym na o. Krzysztofa Mądela. Wszystkie najciekawsze wtorkowe materiały (a jest ich już kilkanaście) można przeczytać TUTAJ, we Flipboardowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-20-10-43-50

*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu niemal od początku jego istnienia. Magazyn jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w każdej względnie współczesnej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod TYM LINKIEM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.