Rafał Matyja w Nowej Politologii bardzo wnikliwie pisze o Donaldzie Tusku i lekcjach, jakie odebrał on dzięki klęskom Leszka Millera i Mariana Krzaklewskiego. Jak dotąd to „Tusk jest tym politykiem, który najwięcej nauczył się na porażkach swych poprzedników” – zaznacza na samym wstępie politolog, który następnie podaje liczne na to dowody.  Ale jest przynajmniej jeden błąd wspólny i dla szefa SLD i dla byłego lidera AWS, który dziś – zdaniem Matyi – może popełniać także Tusk. A jaki – to już trzeba doczytać.

O „dziewczynie, która zdobyła posadę” i opiewającej ją „baśni” pisze na łamach Nowego Obywatela Jarosław Górski. Ten tekst, to najpierw cięta polemika z wizją rynku pracy prezentowaną przez jednego z autorów natemat.pl. Ale później Górski wychodzi dalej – i zastanawia się nad naturą relacji pracodawca-pracownik w neoliberalnej rzeczywistości. Ciekawe.

Być może jeszcze ciekawszy jest zaś tekst Krzysztofa Posłajki opublikowany przez Nowe Peryferie. Materiał dotyczy „fenomenu polskich przedsiębiorców” – tych od średnich i niewielkich biznesów. I zakresu ich autonomii. „Nie można mieć żadnych złudzeń, co do tego, aby nastąpiło jakieś wystapienie drobnych i średnich przedsiębiorców przeciw ich korporacyjnym władcom.” – pisze m.in. Posłajko – polemizując z przywoływanym tu już swego czasu felietonem Hanny Gill-Piątek z KP. Zdaniem Posłajki polski biznesmen „jest w większości przypadków podwykonawcą”. Warto zajrzeć i doczytać „uzasadnienia”.

Bardzo interesujący jest także tekst Agaty Czarnackiej z Lewicy24 o kondycji polskiego dziennikarstwa. Czarnacka bezlitośnie pastwi się nad moją ( i nie tylko moją) kastą zawodową – zresztą nie bez pewnej racji. Tyle tylko, że narysowanemu przez siebie czarnemu obrazowi redakcyjnych realiów autorka przeciwstawia inny portret newsroomu – tego idealnego. Tę natomiast perfekcyjną redakcyjną rzeczywistość, w której do najgorętszych newsów podchodzi się zawsze z najwyższą rozwagą i dziesięciokrotnie sprawdza każdy szczegół, bierze Czarnacka… z serialu Newsroom.

Warto też zajrzeć do tekstu Łukasza Molla o „Powrocie Robin Hooda” w Zielonych Wiadomościach, do egipsko-syryjskiej analizy Pauliny Biernackiej na stronie Instytutu Obywatelskiego i do około dziesięciu innych tekstów, które znalazły się dziś w PI.

Wszystkie najciekawsze wtorkowe materiały (a jest ich już kilkanaście) można przeczytać TUTAJ, we Flipboardowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-21-14-57-27

*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu niemal od początku jego istnienia. Magazyn jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w każdej względnie współczesnej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod TYM LINKIEM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.