WEEKEND. Sobota i niedziela, 24-25 sierpnia, w Przeglądzie Idei

Kategorie: Przegląd Idei

Tagi: , , , ,

Flipboardowa edycja Przeglądu Idei aktualizowana jest na ogół dwa razy dziennie. Ale sprawdza się także w roli tygodnika czy magazynu do dłuższego, spokojnego czytania. Na koniec każdego tygodnia mamy tam – lekko licząc – koło setki nowych artykułów. Jak mniemam więc, można nad lekturą PI spędzić tę godzinę czy dwie przy sobotniej kawie. Zatem zapraszam!

Do niedzielnej kawy także zdąży się znaleźć coś nowego. Co zaś na sobotę?

W Dzienniku Opinii świetna recenzja ‚”Elizjum” pióra Jakuba Majmurka. Majmurek – jak zawsze zresztą – wychodzi mocno poza “fotel krytyka”. Pisząc o “Elizjum” Majmurek owszem, bierze na tapetę warsztat Neila Blomkampa, nie jest zresztą dlań przesadnie wyrozumiały. Ale najciekawsze są chyba paralele, które Majmurek dostrzega pomiędzy filmową rzeczywistością XXII wieku, a realiami roku 2013. Warto!

Bartłomiej Kozek na łamach Zielonych Wiadomości pisze o obliczach tego pierwszego polskiego kapitalizmu – przedstawionych w “Lalce” i “Ziemi Obiecanej”. Wyszedł z tego niezły esej o historycznych, literackich i kulturowych tropach do budowy całkowicie już współczesnej wizji polskiej modernizacji.

Racjonalista.pl publikuje zaś tekst Noru Tsalica o “skrajnej tolerancji”. Autor proponuje Egipcjanom przyjęcie… izraelskiego modelu relacji między państwem, narodowościami i religiami. I całkiem błyskotliwie to uzasadnia. Tak na marginesie natomiast – po raz kolejny rzuca się  w oczy wyjątkowo wysoka jakość tłumaczeń tekstów zagranicznych zamieszczanych przez Racjonalistę.

A choć – jak sądzę – na hasło “wybory w Platformie” już niemal każdy ( w tym i pasjonaci polityki) ma ochotę na natychmiastową zmianę tematu, to muszę jeszcze wspomnieć o dwóch materiałach dotyczących ich wyników. W Moich Opiniach ciekawe spojrzenie Stefana Kabata na powyborczą sytuację Gowina. A W 300 polityce przegląd reakcji mediów na piątkowego newsa przygotowany przez Michała Kolanko.

Wszystkie najciekawsze materiały dnia w niezależnych serwisach, prasie internetowej i na stronach think-tanków – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można przeczytać TUTAJ, we Flipboardowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-24-11-09-39

*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu od początku jego istnienia. Magazyn jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w każdej względnie współczesnej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod TYM LINKIEM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.