Poniedziałek, 26 sierpnia, w Przeglądzie Idei

Kategorie: Przegląd Idei

Tagi: , , , , , ,

Od dziś Flipboardowy magazyn PI – a w nim wszystkie teksty wybierane codziennie do przeglądu – będzie można znaleźć pod naprawdę prostym prostym adresem: PRZEGLADIDEI.PL Mam tę, naiwną być może, nadzieję, że pomoże go to trochę upowszechnić.

Sam natomiast z ochotą upowszechniam dziś następujące materiały z poniedziałkowego rozdania przeglądu:

Kolejną dającą do myślenia recenzję „Elizjum” – tym razem pióra Łukasza Jasiny z Kultury Liberalnej, która ukazała się w Zielonych Wiadomościach. Jasina jest nieco bardziej sceptyczny wobec tego filmu niż kilka dni wcześniej Jakub Majmurek z KP. Ale i on patrzy na futurologiczny obraz przez pryzmat całkiem dzisiejszych problemów społecznych. „Jeśli traktować „Elizjum” jako wizjonerski film o przyszłości, jest on dziełem co najwyżej poprawnym. Jeśli jednak uznać go za metaforę współczesności – wtedy staje się filmem wybitnym.” – pisze Jasina.

Teksty z Dziennika Opinii Krytyki Politycznej, w ramach zaczętej tam materiałem Hanny Gill-Piątek debaty o żywności ekologicznej. Pisali już Maciej Gerwin i – nieco przewrotnie Kaja Malanowska.

Artykuł Bartosza Batora o… końcu ery hejterów rysującym się powoli na horyzoncie – ze strony Instytutu Obywatelskiego. Znajdziemy tam ciekawe omówienie potencjalnych skutków wyroku NSA w procesie między Agorą a GIODO a  pośrednio dotyczącego ogólnych zasad ujawniania danych internautów, którzy przekroczyli pewne granice w publicznej – a anonimowej – wypowiedzi.

Tekst Matthiasa Weitzela i Christine Merk opublikowany przez polską redakcję Project Syndicate a dotyczący całkiem poważnej propozycji związanej z tematem będącym dotąd głównie pożywką dla michałkowych publikacji w serwisach technologicznych. A mianowicie programu recyclingu najcenniejszych metali szlachetnych, które dosłownie dziesiątkami ton  rozsiane są po świecie w postaci drobnych części elektroniki telefonów komórkowych, smartfonów i innych urządzeń – nawet tych pozornie już bezwartościowych.

Wszystkie najciekawsze materiały dnia w niezależnych serwisach, prasie internetowej i na stronach think-tanków – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można przeczytać TUTAJ, we Flipboardowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-26-12-38-55

*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu od początku jego istnienia. Magazyn jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w każdej względnie współczesnej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.