Wojna w Syrii, bitwa o Warszawę, napięcia w Europie. Wtorek, 27 sierpnia, w Przeglądzie Idei.

Kategorie: Przegląd Idei

Tagi: , , , , , , , ,

Na kilka godzin przed przemówieniem Kerry’ego, powszechnie interpretowanym jako właściwie jednoznaczna zapowiedź interwencji USA w Syrii, na świetnym, eksperckim blogu Dyplomacja Piotra Wołejki ukazała się jego analiza dotycząca właśnie i możliwości, i rzeczywistego potencjału zbrojnej ingerencji Zachodu w syryjski konflikt. Tekst bardzo celny, odzierający ze złudzeń, precyzyjnie oparty o niełatwe w wypadku Syrii fakty. Z pewnością natomiast mocno rozczarowujący dla każdego, kto naiwnie sądzi, że “Marines zrobią tam porządek”.

Bardzo udana także poświęcona przedreferendalnej sytuacji w Warszawie analiza Marcina Wojciechowskiego w Liberte! Choć tekst napisany jest z oddechem i czyta się go przyjemnie, to termin “analiza” jest tu bardzo na miejscu. Być może właśnie Wojciechowskiemu udało się uchwycić najważniejsze paradoksy obecne stosunku warszawiaków do prezydent ich miasta. Co ważne, w  tekście nie znajdziemy ani łatwego w tym wypadku do wylania jadu, ani też objawów jakiejś specjalnej troski o polityczne losy  Hanny Gronkiewicz-Waltz

W magazynie Kontakt natomiast, który niniejszym włączam do przeglądu, socjolog i szef Zielonych Adam Ostolski rysuje obszary zainteresowania kongresu Europa Społeczna, który zacznie się za niespełna dwa tygodnie.  Także w Kontakcie jedna z chyba najciekawszych recenzji ostatniej głośnej książki Piotra Zychowicza. Stanisław Zakroczymski pisze zarówno o “Obłędzie ‘44”, jak i o “Pakcie Ribbentropp-Beck”. I znajduje znacznie więcej – naprawdę niezłych – argumentów za pracą o Powstaniu niż za książką o Wrześniu.

Nie byłoby też wtorku bez nowego wydania Kultury Liberalnej. Szczerze mówiąc piszę o nim na końcu tylko dlatego, by nie stworzyć wrażenia, że ten blog poświęcony jest we wtorki wyłącznie temu tytułowi. Bo Kultura Liberalna znów pokazuje klasę. Temat Tygodnia poświęcony jest poszukiwaniom nowego-starego europejskiego centrum i europejskich peryferii w rzeczywistości roku 2013. Na liście autorów Robert Cooper (w rozmowie z Łukaszem Pawłowskim), Jose Ignacio Torreblanca (także w rozmowie z Pawłowskim), John Shattuck, George Pagoulatos, Maciej Falski. A do tego KL dorzuca jeszcze rozmowę z Guy’em Sormanem, nawiązującą do poprzedniego, “lewicowego” wydania i wywiad Rafała Wonickiego z Pawłem Świebodą będący rodzajem kontrapunktu dla “europejskiego” tematu tygodnia z dziś.

Wszystkie najciekawsze materiały dnia w niezależnych serwisach, prasie internetowej i na stronach think-tanków – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL we Flipboardowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-27-10-54-16

*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu od początku jego istnienia. Magazyn jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w każdej względnie współczesnej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.