Najnowszy felieton Cezarego Michalskiego w Dzienniku Opinii to kompletne złamanie niepisanych reguł obowiązujących u nas na ogół w pisaniu o Europie Środkowej. „Dla naturalistów i nostalgików raj zaczyna się tuż za naszą południową granicą. Dla nas, obsesyjnych modernizatorów, na tej granicy się kończy. Pejzaże nie kłamią, polskie zaczynają przypominać niemieckie (nareszcie), podczas gdy te na południe od nas przypominają… polskie. Tyle że sprzed dziesięciu lat…”

Michalski zdecydowanie daje sobie spokój z sentymentalnie naiwnym spojrzeniem na mit środka Europy.  I pisze o postkomunistyczno-wczesnotransformacyjnym skansenie za Karpatami. Co łączy jeszcze natomiast zdaniem Michalskiego Polskę z południowymi sąsiadami?  „Pewnie mi nie uwierzycie, ale chciałbym, żeby lokalne i wspólnotowe nuty Europy Środkowej były bardziej słyszalne „w harmonii ludzkości”. Ale nie będę kłamać, nie są. Słychać wyłącznie tony fałszywe, bębnienie. Smoleńsk, „Wojwodina zawsze węgierska!”, „Turcy precz z Bułgarii!”, „bezproduktywni homoseksualiści!”, „aborcyjny Holocaust!”, „lewacki Franciszek!”… Środkowoeuropejskie nuty to tylko jednostki albo muzyka przychodząca z zewnątrz. ” – kończy Michalski.

Bardzo interesujący tekst z „Przeglądu” zamieszcza natomiast Lewica.pl Krzysztof G. Kron wczytuje się w dane o wydatkach środków z „1%” pozyskiwanych przez fundacje. A wnioski są co najmniej zastanawiające. Niemało także przykładów kompletnej patologii – jak fundacje z dziedzicznym (sic) członkostwem w zarządzie.

Ciekawa także rozmowa Agaty Czarnackiej z Erykiem Mistewiczem na łamach lewicy24. Zwłaszcza fragment, w którym rozmówcy analizują skutki twitterowego dementi premiera co do newsa o rzekomej dymisji Jacka Rostowskiego.

Ks. Wojciech Lemański natomiast bardzo ostro pisze na swym blogu o ostatniej okładce „W Sieci”. O tej z ks. Bonieckim… „Jezus wyzwalal opętanych i rozkazywał złym duchom. Karnowscy i środowisko, które tworzą, nie tylko nie ma takiej mocy, nie przyświecają mu takie cele, ani nie kieruje się chrześcijańskimi pobudkami. ” – pisze Lemański (cytujemy za Studio Opinii).

Z całą pewnością warto dziś także odnotować drugą część rozmowy Marcina Celińskiego z Januszem Palikotem (Liberte!), szóstą „Pocztówkę z Iranu” Tomasza Larczyńskiego (Dziennik Opinii) a w niej m.in. obraz autobusu ochrzczonego „Enriqu Eglesias” oraz tunezyjski Biuletyn PISM autorstwa Kingi Brudzińskiej i Patrycji Sasnal.

Najciekawsze materiały dnia, które ukazały się w niezależnych serwisach, prasie internetowej i na stronach think-tanków – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – we Flipboardowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-28-13-11-04

*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu od początku jego istnienia. Magazyn jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w każdej względnie współczesnej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.