Przed 1 września Instytut Obywatelski przygotował edukacyjną edycję swej Lupy. Składają się na nią naprawdę ciekawe, inspirujące materiały.  Łukasz Turski postuluje, by edukacja stała się w Polsce hasłem długofalowego programu o rozmachu zbliżonym przynajmniej do przygotowań do Euro 2012. Weronika Przecherska rozmawia zaś z Williamem Damonem z Uniwersytetu Stanforda o systemie edukacji, który byłby w stanie nadążyć za ludźmi w rodzaju Steve’a Jobsa. A może nawet pomóc im rozwinąć skrzydła. Do tego jeszcze teksty Anny Kienig i Piotra Bińczaka.

W Dzienniku Opinii natomiast bardzo dobrze poprowadzona przez Michała Sutowskiego rozmowa z Piotrem Kuczyńskim – między innymi o coraz mniej jednoznacznych relacjach między warszawską giełdą a… polską gospodarką. Ale także o tym, czy „każdy inwestor jest dziś spekulantem”, o OFE i „akcjonariacie obywatelskim”. Bardzo ciekawe!

Project Syndicate Polska publikuje interesujący tekst Mohameda A. El-Eriana. Przed piątą rocznicą początku drugiego Wielkiego Kryzysu pisze on o tych aspektach kryzysowej rzeczywistości, na które do dziś (zdaniem El-Eriana) nie nastąpiła właściwa reakcja rządów i instytucji nadzoru.

W Zielonych Wiadomościach tekst Alexandra Bonde, bawarskiego ministra i Zielonego o gospodarczym potencjale… wsi. Z polskiej perspektywy brzmi to wręcz jak utopia. Ale jak się zdaje, bawarsko-zielony model rozwoju wsi jest naprawdę godny obserwacji.

Na stronie Teologii Politycznej znajdziemy natomiast fragment opowiadania Antoniego Libery z „TP co miesiąc”. W sumie chętnie przeczytałbym dalszy ciąg 😉

Najciekawsze materiały dnia, które ukazały się w niezależnych serwisach, prasie internetowej i na stronach think-tanków – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – we Flipboardowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-29-14-33-30

*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu od początku jego istnienia. Magazyn jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w każdej względnie współczesnej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.