Od rana do flipboardowego magazynu Przegląd Idei trafiło już 16 nowych, godnych uwagi tekstów pochodzących z niezależnych serwisów, prasy internetowej i stron think-tanków. Już w dwie-trzy godziny po publikacji tego wpisu liczba będzie mocno większa. Nie mówiąc już o wieczorze, gdy zapewne się podwoi. Rzecz jasna te najlepsze z najlepszych tekstów dnia, które nie pojawiły się w sieci do momentu publikacji wpisu, będą tu uwzględnione jutro. I ten wpis przedstawia również teksty, które pojawiły się na naszej orbicie jeszcze w czwartek, tyle że w godzinach popołudniowych.

Co zatem mamy na dzisiaj? Na początek tekst z ResPublica Nova (a ściślej z Magazynu Miasta). Zuzanna Zasacka pisze o Vrin – wiosce-eksperymencie w szwacjarskiej Gryzonii. To maleńka miejscowość, która z oczywistych ekonomiczno-migracyjnych przyczyn, pustoszała od lat 50. Aż do momentu, w którym jej długofalowej rewitalizacji podjął się Gion A. Caminada, wybitny szwajcarski architekt. W ostatecznym efekcie wieś ożyła – praktycznie w każdym tego słowa znaczeniu. Bardzo ciekawe! A ponieważ Flibpoard z nieznanych mi przyczyn jakoś nie życzy sobie współpracować ze stroną publica.pl – to jeszcze tradycyjny link.

W Dzienniku Opinii kolejny świetny felieton Cezarego Michalskiego (właściwie każdy z jego felietonów w ostatnich miesiącach spokojnie można nazwać “świetnym”).  A felieton to o liberalnej Polsce, której Michalski “broni” tłumacząc, dlaczego woli jednak Tuska z Millerem i Palikotem zamiast Kaczyńskiego, Rydzyka i “wściekłej reakcji”. W końcówce pojawiają się jednak jeszcze ciekawsze, choć wciąż niemainstreamowe, nazwiska…

Presseurop zamieszcza tłumaczenie bardzo interesującego tekstu Huberta Smeetsa z holenderskiego NRC Handelsblad. Chodzi o Syrię i coś, co zdaje się szczególnie niepokojąco wyróżniać stosunek świata do tego akurat konfliktu. “Gdzie się podziali intelektualiści?” pyta mianowicie Smeets.

W Zielonych Wiadomościach Bartłomiej Kozek rozmawia ze Sławomirem Broniarzem – szefem ZNP. Ciekawe, że istnieją jednak miejsca, w których wywiady z liderami związków zawodowych wyglądają jakoś zupełnie inaczej niż w większości wiodących tytułów prasowych…

W Teologii Politycznej interesujący tekst Jakuba Dybka, pełen odwołań do “Rozmów polskich latem roku 1983” Rymkiewicza. Ciekawe podjęcie wątku “Pani Żabki”.

O “wytycznych” swego ulubionego biskupa pisze zaś ks. Wojciech Lemański na łamach Studia Opinii. “Moi parafianie polubili rozmowy z księdzem administratorem.” – to zdanie zawiera w sobie całą groteskowość sytuacji, w której znalazła się katolicka społeczność słynnej już na całą polskę Jasienicy.

Co jeszcze warto dziś przeczytać? Naprawdę każdy materiał, który zamieściłem dziś w magazynie. Jest tam i tekst Adama Ostolskiego (Dziennik Opinii tym razem) o referendumy “wyostrzającym słuch władzy”, i Joshki Fishera o “wojnie o panowanie na Bliskim Wschodzie (Projekt Syndicate) i jeszcze 9 naprawdę godnych uwagi tekstów.

Wszystkie najciekawsze materiały dnia – łącznie oczywiście z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – w aktualizowanym kilka razy dziennie Flipboardowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-30-11-53-31

Linki do tekstów udostępniam także stale na Twitterze: @PRZEGLADIDEI. Na stronie Przeglądu na Facebooku: FACEBOOK.COM/PRZEGLADIDEI codziennie informuję zaś o nowych wpisach na blogu i o aktualizacjach Flipboardowego magazynu. Zapraszam!


*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu od początku jego istnienia. Magazyn jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w niemal każdej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.