Syria, Egipt, Bliski Wschód 2013. Magazyn specjalny Przeglądu Idei

Kategorie: Flipboard, Przegląd Idei

Tagi: , , , , ,

– Za każdym razem, gdy publikuję relację naoczną relację z frontu, dostaję tuziny maili od ludzi, którzy piszą mi “Super, świetny kawałek, świetne sprawozdanie, ale ja chcę rozumieć, co dzieje się w Syrii” – pisze włoska reporterka Francesca Borri w dramatycznym tekście o sytuacji dziennikarzy relacjonujących syryjski konflikt opublikowanym właśnie przez “Nowe Media”.

Tekst Borri traktuje przede wszystkim o ekstremalnej systemowej samotności tych, którzy w realiach kompletnego kryzysu mediów, odważyli się pojechać do syryjskiego piekła, by czynić swą dziennikarską powinność. Podobna nuta przebrzmiewa zresztą w poruszającym blogowym wpisie jednego z dosłownie kilku najlepszych polskich dziennikarzy – Pawła Reszki.

Borri w cytowanym fragmencie tekstu podejmuje jednak jeszcze jeden – może równie istotny – wątek. Wątek niedosytu nie tylko rzetelnej relacji z konfliktu, lecz także jego analizy. Tego właśnie najbardziej dziś nam w kontekście Bliskiego Wschodu brakuje. Dlatego właśnie zmieniamy kanał, gdy w mediach elektronicznych słyszymy przysłowiowe bleblanie o “Arabskiej” (Syria, Egipt 😉 Wiośnie.  Z dwojga złego lepiej pozostać samym przy obrazie zagazowanych dzieci niż słuchać dyletanckich prób jego interpretacji. Czy jest na to jakaś odtrutka?

Częściowo na pewno. Są gazety – i one, moja także, z dobrym często skutkiem próbują się mierzyć z wyzwaniem nie tylko referowania i pokazywania wydarzeń, lecz także ich rozumienia. Ale jest też jeszcze jeden obszar, w którym można czytać na ten temat coś więcej niż przeklejki z agencyjnych sieci.  W tych miejscach polskiej sieci, które odwiedzam w ramach przygotowywania Przeglądu Idei publikowane są i analizy, i komentarze, i eksperckie materiały dotyczące Bliskiego Wschodu. Tu zatem – w magazynie Syria, Egipt, Bliski Wschód – je zebrałem. I gorąco namawiam do jego czytania.

Screenshots_2013-08-31-12-58-29

W magazynie można znaleźć i teksty polskich analityków (m.in. Marek Magierowski, Piotr. A, Maciążek, Patryk Gorgol, Piotr Wołejko, Piotr Woźniak, Marek Matusiak), i zapisy debat dotyczących Bliskiego Wschodu, komentarze a nawet reportaże I wreszcie rzeczy takie jak specjalne wydanie Kultury Liberalnej w całości poświęcone wydarzeniom w regionie. Optyka, czy nawet ideologiczna podbudowa prezentowanych tu materiałów bywa bardzo różna, często  wręcz skrajnie różna. W tym rzecz jednak, że w wypadku tak złożonych konfliktów społecznych i militarnych, jak te, które mają obecnie miejsce na Bliskim Wschodzie, tylko człowiek bardzo pewny siebie lub swej wiedzy i intuicji mógłby bez wahania wskazać “właściwe”, jedynie słuszne interpretacje. Ja takiej pewności natomiast nie mam.

Magazyn Syria, Egipt, Bliski Wschód będzie regularnie aktualizowany. W tej chwili można w nim czytać około 50 tekstów. Zapraszam!


Pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – można natomiast znaleźć aktualizowany kilka razy dziennie sieciowy magazyn* Przegląd Idei, zawierający najciekawsze, aktualne dłużej niż przez jeden dzień teksty ze stron niezależnych serwisów, internetowej prasy i stron think-tanków.

Screenshots_2013-08-31-10-08-523

Linki do najciekawszych tekstów dnia udostępniam także stale na Twitterze: @PRZEGLADIDEI. Na stronie Przeglądu na Facebooku: FACEBOOK.COM/PRZEGLADIDEI codziennie informuję zaś o nowych wpisach na blogu i o aktualizacjach Flipboardowego magazynu. Zapraszam!


*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu. Jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w niemal każdej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać i subskrybować (konieczne jest do tego konto na Flipboardzie) magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL . Flipboard nie pobiera żadnych opłat od czytelników. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.