WEEKEND, 31 sierpnia – 1 września, w Przeglądzie Idei

Kategorie: Przegląd Idei

Tagi: , , , ,

Ktoś, kto nie zajrzał do magazynu Przegląd Idei* od początku tygodnia, ma teraz niemało roboty ; ) Do przeczytania ponad 100 tekstów – w zdecydowanej większości na poziomie weekendowego magazynowo-opiniowego wydania dobrej gazety.

Bywa tak, że przygotowywanie tego przeglądu staje się nieco dla mnie frustrujące ze stricte zawodowych przyczyn. Bo występując tu w roli internetowego “zbieracza” cudzych materiałów z niezależnych serwisów, co i rusz natrafiam i na pomysły, na które nie wpadłem i na wywiady, których nie przeprowadziłem i na autorów, o których sam chętnie bym zabiegał. Widzę świetne ostre pióra, błyskotliwe wymiany publicystycznego ognia, tezy, których próżno szukać w “mainstreamie”.

Także dlatego robię co mogę, by unikać tu posądzenia o jakieś protekcjonalno-paternalistyczne tonów w stylu “my z bożej łaski mainstream promujemy niniejszym młodych zdolnych, przedstawiamy świat indie-mediów, cytujemy i namaszczamy”.  Prawda jest taka, że “indie-media”, do których tu zaglądam, to bynajmniej nie jest świat amatorów ani wanna-be. Przeciwnie, to profesjonalne, świetnie prowadzone redakcje, które dla mainstreamu stają się już coraz poważniejszą konkurencją.

Starczy chyba tej dygresji. Co dziś czytamy?

W Kulturze Liberalnej świetny i ostry tekst Jana Śpiewaka o tym, jak retoryka Platformy, prezydenta, premiera i prymasa Polski zmienia powoli warszawskie referendum w test polskiej demokracji. Od razu zaznaczam, że nie chodzi tu bynajmniej o naiwne zachwyty nad rzekomą mocą i potencją demokracji bezpośredniej. Jeśli już, to prędzej o konstytucję.

W Dzienniku Opinii Edwin Bendyk pisze o głośnym manifeście francuskiej socjalistki Martine Aubry i o koncepcji  nowego renesansu. O co tu chodzi? Z grubsza o wymyślenie postkryzysowego świata na nowo. Bardzo ciekawe!

W Nowej Politologii Marek Magierowski o stosunku Niemców i Niemiec do ewentualnej interwencji w Syrii. I o tym, co różni tutaj naszych zachodnich sąsiadów choćby od ich zachodnich sąsiadów. Magierowski precyzyjnie nanosi dominujące w Niemczech nastroje na polityczną mapę przed wyborami do Bundestagu. I tłumaczy, dlaczego jakikolwiek udział w interwencji jest w Berlinie niemal tematem tabu.

Project Syndicate Polska zamieszcza zaś komentarz Sergieja Guriewa (m.in. doradcy Andrieja Nawalnego) o “Bitwie o Moskwę”. Czyli o tym, jaka jest prawdziwa stawka w wyborach mera rosyjskiej stolicy.

W serwisie Moje Opinie natomiast zwięzła, ale celna analiza Marka Matusiaka z OSW dotycząca rozgrywki między turecką armią a partią rządzącą. Wszystko w kontekście skutków zakończenia proces Ergenekonu w Stambule.

PS. Wracam do linkowania cytowanych tekstów na poziomie wpisu. Przez moment wydawało mi się, że odesłanie do magazynu PI na Flipboardzie w pełni wystarczy, ale jednak nie każdy jest jeszcze do tej formy przekonany.


Wszystkie najciekawsze materiały dnia – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – w aktualizowanym kilka razy dziennie sieciowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-08-31-10-08-52

Linki do najciekawszych tekstów udostępniam także stale na Twitterze: @PRZEGLADIDEI. Na stronie Przeglądu na Facebooku: FACEBOOK.COM/PRZEGLADIDEI codziennie informuję zaś o nowych wpisach na blogu i o aktualizacjach Flipboardowego magazynu. Zapraszam!


*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu. Jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w niemal każdej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać i subskrybować (konieczne jest do tego konto na Flipboardzie) magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL . Flipboard nie pobiera żadnych opłat od czytelników. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.