Początek tygodnia trochę jeszcze w duchu wczorajszej rocznicy. Prócz reminiscencji dotyczących wojny sprzed 74 lat, w publikowanych teraz tekstach sporo też jednak znajdziemy o wojnie na Bliskim Wschodzie, do wybuchu której mogło dojść nawet wczoraj. I która wciąż wisi na włosku.

W Dzienniku Opinii obszerny i naładowany faktami, przy czym napisany z prawdziwą swadą tekst Marka Jedlińskiego o pakcie Brianda-Kelloga (zakaz prowadzenia wojny z 1928 roku, teoretycznie obowiązujący do dziś). I o skutkach-nieskutkach paktu w prawie międzynarodowym i w praktycznych tego prawa zastosowaniach. Tekst ma smutno-przewrotny tytuł “Jak pokonaliśmy wojnę”.

W defence24 zdecydowanie mniej pacyfistycznych sentymentów. Za to kolejna świetna polska analiza dotycząca Syrii. Maciej Sankowski zwięźle i przekonująco przedstawia podstawowe Screenshots_2013-09-01-14-07-51wnioski wynikające z dotychczasowych przygotowań do amerykańskiej interwencji. Zdecydowanie warto zajrzeć.  Tekst Sankowskiego oczywiście natychmiast powędrował do wydawanego od soboty specjalnego sieciowego magazynu Przeglądu Idei Syria, Egipt, Bliski Wschód 2013, w którym zbieramy analizy, komentarze, rozmowy dotyczące Bliskiego Wschodu. W tej chwili mamy tam już ponad 60 tekstów – codziennie przybywa zaś po nawet kilka nowych. Wszystkie udostępnione w tym magazynie materiały pochodzą rzecz jasna z serwisów pozostających w stałym obszarze zainteresowania Przeglądu. 

Co jeszcze natomiast w samym przeglądzie? W Rebelyi na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Jan Sadkiewicz porównuje sytuację geopolityczną Polski w 1939 roku z tą obecną. I zastanawia się nad “możliwościami wzbudzania antagonizmu niemiecko-rosyjskiego”. Sadkiewicz odwołuje się głównie do Bocheńskiego, Dmowskiego i Cata-Mackiewicza, jest też Golo Mann, co oczywiście określa optykę tekstu.  Ale czyta się go naprawdę nieźle.

Z kolei w 300polityce niedługi, a trafny (i dowcipny) tekst Piotra Witwickiego o kolejnym milczeniu prezesa PiS. “Nienawistnym milczeniu” – jak chcieliby jego polityczni przeciwnicy, co właśnie między innymi dostrzega Witwicki.

Warto także zajrzeć do ostatniego wpisu ks. Wojciecha Lemańskiego w Studiu Opinii. I do Dziennika Opinii, do kolejnego tekstu Elizy Szybowicz o “niemusierowiczowych” pozycjach z kręgów literatury młodzieżowej. I wreszcie ponownie do Rebelyi do tekstu Marcina Hermana trochę o obronie Poczty Gdańskiej, a trochę o polskim dylemacie “bić się czy nie bić”  Wszystkie  te najciekawsze materiały dnia – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – w aktualizowanym kilka razy dziennie sieciowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-09-02-10-12-58

Linki do najciekawszych tekstów udostępniam także stale na Twitterze: @PRZEGLADIDEI. Na stronie Przeglądu na Facebooku: FACEBOOK.COM/PRZEGLADIDEI codziennie informuję zaś o nowych wpisach na blogu i o aktualizacjach Flipboardowego magazynu. Zapraszam!


*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu. Jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w niemal każdej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać i subskrybować (konieczne jest do tego konto na Flipboardzie) magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL . Flipboard nie pobiera żadnych opłat od czytelników. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.