Dziś lektury z poniedziałkowego popołudnia i wtorkowego poranka – rasowe, ciekawe, z klasą. Nowy sezon wyraźnie ruszył. 

Na początek tekst, który na Twitterowym koncie Przeglądu wywołał w ciągu ostatniej doby najwięcej chyba reakcji. Na łamach Deon.pl Krzysztof Wołodźko (którego najczęściej czytamy tutaj w Nowym Obywatelu) pisze mianowicie o ludziach, o których pisze się rzadko, a już bardzo rzadko w ten sposób – poprzez liczby, fakty i twarde dane –  czyli o polskich bezdomnych. “W Polsce konieczne jest opracowanie kompleksowej „mapy zagrożeń społecznych” w formie długofalowej prognozy. Strona kościelna, także za sprawą tak kompetentnych instytucji jak „Caritas”, miałaby tu wiele do powiedzenia. Ale, obawiam się, staliśmy się mentalnymi zakładnikami takiej filozofii myślenia, która każe jak najmniej mówić o sprawach naprawdę bolesnych” – konstatuje Wołodźko.

Ogromnie ciekawa jest i nowa Kultura Liberalna. Dziś o seksie! Temat tygodnia KL to świetne i twórcze krajowe nawiązanie do debaty o “seksie wirtualnym” (i kulturowo-politycznych skutkach tej nowej erotycznej rewolucji), która toczy się na łamach najpoważniejszych amerykańskich gazet. O wirtualnym seksie i demokracji piszą w KL Tomasz Szlendak ( o pornografizacji głównego nurtu kultury), Zbigniew Mikołejko (o szczególnej iluzji zbawienia) i Małgorzata Jacyno (o namiastkowym charakterze relacji – protez erotycznych w sieci).

Kilka nowych, dobrych materiałów także w Liberte! Tu wymieniam tylko dwa, które szczególnie wpadły mi w oko. Pierwszy to rozmowa Stefana Kabata z Tomaszem Stryjkiem o “esencji polskości”. Drugi zaś to bardzo ostry i bardzo krytyczny tekst Piotra Beniuszysa o szefowej MEN Krystynie Szumilas i między innymi jej przedszkolnej “złotówce za godzinę”. “Jeśli na rok przed terminem wyborów do Sejmu 2015 r. Krystyna Szumilas nadal będzie ministrem edukacji narodowej, to wspomniany wcześniej środkowy palec pokażę całej jej partii w dniu tychże wyborów. Co więcej, poświęcę lwią część mojej publicystyki na przekonywanie czytelników do analogicznego postępowania”- kończy Beniuszys. 

Godne uwagi także dwa teksty jednego autora – Mateusza Matyszkowicza, nowego naczelnego “Frondy”. Pierwszy – na łamach Teologii Politycznej – o Kisielu. I o tym, gdzie można szukać u niego konserwatyzmu. Drugi – opublikowany przez Rebelyę – o Leopoldzie Tyrmandzie – według Matyszkowicza “konserwatywnym kontrkulturowcu czasów rewolucji”. Ciekawe.

Screenshots_2013-09-01-14-07-516W kontekście Syrii o wokół-wojennej atmosferze wśród amerykańskich intelektualistów i zwykłych ludzi pisze natomiast ciekawie w Dzienniku Opinii Agata Popęda.  “Wystarczy przejrzeć tytuły prasowe z całego świata – problem wydarzeń z 21 sierpnia przestawia się nie jako problem syryjski, lecz zagwozdkę z zakresu zewnętrznej (wewnętrznej?) polityki USA. Iść na wojnę czy nie? Kiedy Amerykanie kłócą się o Syrię, kłócą się o swoją tożsamość.” – zauważa m.in. Popęda. Ten tekst trafił więc także do specjalnego bliskowschodniego magazynu Przeglądu Idei Syria, Egipt, Bliski Wschód 2013, w którym czytać można teksty dotyczące właśnie najbardziej dziś zapalnego regionu świata.

Wszystkie  natomiast najciekawsze materiały dnia – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – w aktualizowanym kilka razy dziennie sieciowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-09-03-11-29-11

Linki do najciekawszych tekstów udostępniam także stale na Twitterze: @PRZEGLADIDEI. Na stronie Przeglądu na Facebooku: FACEBOOK.COM/PRZEGLADIDEI codziennie informuję zaś o nowych wpisach na blogu i o aktualizacjach Flipboardowego magazynu. Zapraszam!


*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu. Jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w niemal każdej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać i subskrybować (konieczne jest do tego konto na Flipboardzie) magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL . Flipboard nie pobiera żadnych opłat od czytelników. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.