Matyja o PiS, Buruma o Syrii i USA, Marzec o łódzkim Getcie. Środa, 4 września, w Przeglądzie Idei

Kategorie: Przegląd Idei

Tagi: , , , , , , , ,

Do magazynu Przegląd Idei powędrowało dziś ponad 20 dobrych i świetnych tekstów opublikowanych w niezależnych serwisach, w internetowej prasie i na stronach think-tanków. Zdecydowanie mamy więc co czytać. A co warto przeczytać najbardziej?

W Nowej Politologii rewelacyjna analiza Rafała Matyi dotycząca „kadrowych ławek” Prawa i Sprawiedliwości. Politolog bardzo szczegółowo przegląda PiS-owskie personalia, przypomina nazwiska, których z różnych przyczyn (od Smoleńska po rozłamy) nie ma już na . Ale Matyja tworzy też najpełniejszą chyba jak dotąd listę potencjalnych kandydatów PiS na stanowiska ministrów, wiceministrów i szefów urzędów centralnych. Jestem przekonany, że do tego tekstu zajrzy jeszcze niejeden dziennikarz i polityk.

W Dzienniku Opinii „Tara” – kolejny tekst Waldemara Marca z poruszającego cyklu poświęconego Łódzkiemu Getto. To rodzaj subtelnych mikroobrazów oddających koszmarną codzienność Litzmanstadt. Tekstom Marca towarzyszy komentarz Jarosława Ogrodowskiego.

W Nowych Peryferiach błyskotliwy tekst Darii Gosek o „Mieście przyszłości”. Myli się jednak, kto sądzi, że to jakaś urbanistyczna futureska. Prędzej antyutopia. Chodzi zaś o miejską politykę społeczno-kulturalną prowadzoną w Krakowie.

O w pewnym sensie podobnej sferze problemów społecznych – tyle że w skali regionalnej –  pisze natomiast w Rebelyi Michał Rachoń z TV Republika. A chodzi o tereny zwane niegdyś „Ziemiami Odzyskanymi”. Ciekawe. I piszę to mimo, że tekst ukazał się pierwotnie w „Gazecie Polskiej”.

Na stronie Instytutu Obywatelskiego jego szef Jarosław Makowski pisze o „kosmopolicie Kaczyńskim”. I celnie punktuje dość zmienne ostatnio fascynacje międzynarodowe prezesa PiS, który „ciągle nam tę Polskę a to na Bawarię, a to na Koreę, a to na Węgry chce przerabiać”.

Screenshots_2013-09-01-14-07-51.pngW serwisie Moje Opinie bardzo ciekawy, obszerny tekst Tomasza Otłowskiego (ekspert dwóch fundacji: Pułaskiego i Amicus Poloniae Aleksandra Kwaśniewskiego) o militarnym i strategicznym wymiarze ewentualnej interwencji w Syrii. „Bez względu na okoliczności, Amerykanie nie są jednak w stanie samodzielnie przeprowadzić zakrojonej na szerszą skalę operacji. Bez wsparcia sojuszników zachodnich działania USA mogą mieć charakter jedynie symboliczny – i jako takie nie przyczynią się ani do zmiany strategicznego status quo w syryjskiej wojnie domowej, ani też nie wpłyną w pożądany przez Waszyngton sposób na jej geopolityczne uwarunkowania. W wyniku takich symbolicznych, ograniczonych działań Waszyngtonu syryjscy rebelianci nie odzyskają przewagi strategicznej nad siłami al-Assada i jego sojuszników, a Iran nie zrezygnuje z aktywnego wspierania przyjaznego mu rządu w Damaszku.” – pisze m.in. Otłowski. Rzecz jasna, jego tekst (jak i komentarz Iana Burumy dla Project Syndicate) trafił także do specjalnego magazynu Przeglądu Idei Syria, Egipt, Bliski Wschód – w którym udostępniam analizy, komentarze i rozmowy dotyczące sytuacji w regionie. W tej chwili jest tam już prawie 70 tekstów.

Co jeszcze warto dziś przeczytać? Choćby eseistyczną recenzję „Reytana. Upadku Polski” Rymkiewicza pióra Przemysława Dakowicza w Teologii Politycznej. Albo poruszający obraz włoskiego kryzysu nakreślony przez Thomasa Fromma z Suddeustsche Zeitung (via PressEurop). Ale na tym nie koniec. Bo wszystkie najciekawsze materiały dnia – łącznie z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – w aktualizowanym kilka razy dziennie sieciowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-09-04-12-50-10

Linki do najciekawszych tekstów udostępniam także stale na Twitterze: @PRZEGLADIDEI. Na stronie Przeglądu na Facebooku: FACEBOOK.COM/PRZEGLADIDEI codziennie informuję zaś o nowych wpisach na blogu i o aktualizacjach Flipboardowego magazynu. Zapraszam!


*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu. Jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w niemal każdej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać i subskrybować (konieczne jest do tego konto na Flipboardzie) magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL . Flipboard nie pobiera żadnych opłat od czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.