Dawkins, Leder, Sachs. Czwartek, 5 września, w Przeglądzie Idei

Kategorie: Przegląd Idei

Tagi: , , , ,

Dziś ekspresowo, bo kalendarz goni jak wściekły. Dlatego zdecydowanie doradzam także przejrzenie nowości w magazynie Przeglądu – jest tam naprawdę niemało tekstów, które spokojnie mogłyby się znaleźć w dzisiejszych rekomendacjach. A oto i same rekomendacje:

W Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej bardzo ciekawa – i obszerna – rozmowa z Andrzejem Lederem. Prowadzi ją grupa uczestników seminarium ISZ. A dotyczy ona korzeni współczesnego polskiego społeczeństwa – Leder po raz kolejny broni tu swej tezy o rewolucji społecznej, która dokonała się w Polsce w latach 1939-56.

W Zielonych Wiadomościach chłodny, ale poruszający materiał Agaty Młodawskiej o skutkach polityki drakońskich cięć w hiszpańskiej służbie zdrowia. Materiał poruszający także ze stricte polskiego punktu widzenia: „O ile w Polsce prywatyzacja szpitali nie budzi masowych społecznych protestów (trudno jednak znaleźć problem społeczny, który takowe by wzbudzał), o tyle w Hiszpanii sprzeciw wobec cięć w służbie zdrowia jest stałym hasłem na wielu demonstracjach. Z moich obserwacji wynika, że publiczną służbę zdrowia postrzega się tu nie jako gwałt na brutalnie okradzionych podatnikach, ale jako dobro wspólne wypracowane wysiłkiem wielu pokoleń. Dobro będące własnością całego społeczeństwa, a nie polityków.” – pisze m.in. Młodawska.

Na łamach Racjonalisty.pl nie kto inny, tylko sam bóg „nowego ateizmu” czyli Richard Dawkins. Racjonalista zamieszcza jego polemikę z biskupem Bradford Nickiem Bainesem, sprowokowaną słowami anglikańskiego hierarchy o „karykaturze ateizmu”, co dotyczyło już bezpośrednio działalności Dawkinsa. „Nie ma żadnego problem z wolnością słowa dla apologetów religijnych. Jestem natomiast przeciwny dawaniu ludziom religijnym uprzywilejowanego dostępu do przestrzeni publicznej tylko dlatego, że są religijni” – pisze m.in. Dawkins.

„Chociaż Baszar Al-Asad, chcąc utrzymać się przy władzy, wielokrotnie użył skrajnej przemocy, to Stany Zjednoczone – oraz inne rządy na Bliskim Wschodzie i w Europie – ponoszą wspólną odpowiedzialność za przekształcenie Syrii w pole bitwy” – to Jeffrey D. Sachs, który zdecydowanie staje po stronie przeciwników jednostronnej interwencji USA. Jego tekst publikuje u w Polsce Project Syndicate. „W szerszym kontekście USA powinny zaprzestać wykorzystywania takich krajów jak Syria jako zamienników Iranu. Wycofanie finansowego i logistycznego wsparcia dla powstańców oraz wezwanie pozostałych krajów, aby uczyniły to samo, nie rozwiążą ani problemu autorytarnego reżimu syryjskiego, ani amerykańskich problemów z Iranem. Powstrzymają jednak lub ograniczą rozlew krwi oraz zniszczenia w samej Syrii” – to jeden z najciekawszych fragmentów. Tekst Sachsa trafił także oczywiście do specjalnego magazynu Przeglądu Idei Syria, Egipt, Bliski Wschód – w którym udostępniam analizy, komentarze i rozmowy dotyczące sytuacji w regionie.

Co natomiast jeszcze warto dziś przeczytać? Kilka bieżących analiz najnowszych zwrotów w polskiej polityce na 300polityka. Tekst Karola Trammera o warszawskiej polityce transportu miejskiego w Nowym Obywatelui. Serię nowych komentarzy OSW dotyczących polityki międzynarodowej w naszym regionie. Dalszy ciąg cyklu o przyszłości Unii – publikowanego na łamach PressEurop.  I wiele, wiele więcej. Wszystkie te materiały – łącznie zresztą z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – w aktualizowanym kilka razy dziennie sieciowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-09-05-11-14-02

Linki do najciekawszych tekstów udostępniam także stale na Twitterze: @PRZEGLADIDEI. Na stronie Przeglądu na Facebooku: FACEBOOK.COM/PRZEGLADIDEI codziennie informuję zaś o nowych wpisach na blogu i o aktualizacjach Flipboardowego magazynu. Zapraszam!


*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu. Jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w niemal każdej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać i subskrybować (konieczne jest do tego konto na Flipboardzie) magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL . Flipboard nie pobiera żadnych opłat od czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.