WEEKEND, 7-8 września, w Przeglądzie Idei

Kategorie: Przegląd Idei

Tagi: , , , , ,

Raz w tygodniu to zbyt rzadko. Codziennie to jednak zbyt często. To moje proste wnioski dotyczące sensownego rytmu publikowania kolejnych wpisów z tego cyklu. Przegląd przygotowywany raz w tygodniu (a tak swego czasu było) łatwo stawał się niekończącym się elaboratem. W wersji codziennej (ostatnio) przyjął z kolei tę obecnej zdawkową formę, która i mnie bynajmniej nie zadowala. Wygląda przy tym na to, że świat (czyli wy Szanowni Czytelnicy) niespecjalnie jednak potrzebuje codziennego raportu o stanie mniej lub bardziej niszowej publicystyki w polskiej sieci. Albo że tę podstawową funkcję wypełnia już z powodzeniem nasz flipboardowy Magazyn – w nim przecież można znaleźć wszystkie wybrane teksty w dowolnej chwili. Z tych to mniej więcej powodów wracam do najlepiej chyba wyważonego, początkowego rytmu Przeglądu Idei.

Od poniedziałku blogowy Przegląd znów będzie ukazywał się dwa do trzech razy w tygodniu. Obiecuję ponownie poniedziałki i czwartki, będę także starał się przygotowywać wpis weekendowy. Nie będzie natomiast żadnych zmian, jeśli chodzi o częstotliwość aktualizowania flipboardowego magazynu Przegląd Idei – nadal będę to robił co najmniej raz dziennie. Postaram się przy tym nieco podnieść poprzeczkę i trochę zaostrzyć dotychczasowe kryteria Przeglądowych rekomendacji. Nowy-stary cykl będzie temu akurat sprzyjał.

A teraz… oczywiście zapraszam do lektury najciekawszych tekstów publicystycznych dnia opublikowanych w niezależnych serwisach, na stronach think tanków i w internetowej prasie.

Na początek  mały  wstrząs. Bo fakt, że Krytyka Polityczna publikuje dotyczącą rewolucyjnych zmian w systemie emerytalnym opinię jednej z najwybitniejszych polskich ekonomistek, czyli Leokadii Oręziak, nie jest niczym niezwykłym. Natomiast obszerna rozmowa z Oręziak na stronie Instytutu Obywatelskiego oznacza jedno: polska rzeczywistość się zmienia. Na lepsze. Zdecydowanie odrzucająca neoliberalną optykę ekonomistka i tak powinna być u nas słuchana i czytana znacznie częściej.

W Kulturze Liberalnej wyważony komentarz Aleksandry Sołtysiak dotyczący reformy przedszkolnej. I owej złotówki za godzinę kosztem części zajęć dodatkowych. “Przedszkola, by nadążyć za wolnym rynkiem, oferowały dotychczas dodatkowe zajęcia – plastyczne, sportowe, z nauki piosenek. Czy to już nie przesada? Czy tego właśnie nie powinno się uczyć poprzez zabawę – normalnie, w ramach programu przedszkola? “ – pyta m.in. Sołtysiak.

W Moich Opiniach bardzo ciekawy tekst Andrzeja Węgrzyna o imperialnych planach budowy w Polsce kolejnych lotnisk i o tym, czym mogą (jeśli nie wręcz muszą) skończyć. Mnóstwo europejskich przykładów kompletnie poronionych inwestycji lotniskowych (każda za setki miliardów).

Project-Syndicate Polska publikuje zaś  tekst Stephena S. Roacha (prezes Morgan Stanley Asia) o tym, że możemy (my – świat) znajdować się “we wczesnej fazie kolejnego kryzysu). Pozostaje tylko mieć nadzieję, że pan bankier pogrywa tym kasandrycznym tonem w jakimś sobie tylko (i jego traderom ewentualnie) wiadomym celu. A nie że stawia trafną diagnozę.

Co jeszcze warto przeczytać przez weekend? Teksty z europejskiej prasy publikowane przez Presseurop a dotyczące rumuńskiego problemu ze złóżami złota i srebra w kopalni Roşia Montana. Komentarz Joanny Erbel w Dzienniku Opinii dotyczący słynnego warszawskiego baru mlecznego “Prasowego”. Wywiad z bohaterem (serio 😉 “Morfiny” Twardocha w Rebelyi. Komentarz Kazimierza Bema do kolejnej kampanii polskich biskupów w PismoEr.  Te wszystkie  materiały  – łącznie zresztą z tymi wymienionymi powyżej – można czytać pod adresem PRZEGLADIDEI.PL – w aktualizowanym kilka razy dziennie sieciowym magazynie* Przegląd Idei.

Screenshots_2013-09-07-09-42-51

Linki do najciekawszych tekstów udostępniam także stale na Twitterze: @PRZEGLADIDEI. Na stronie Przeglądu na Facebooku: FACEBOOK.COM/PRZEGLADIDEI codziennie informuję zaś o nowych wpisach na blogu i o aktualizacjach Flipboardowego magazynu. Zapraszam!


*Magazyn Przegląd Idei na Flipboardzie to najwygodniejszy zbiór tekstów wybranych do tego przeglądu. Jest aktualizowany codziennie – najnowsze teksty znajdziemy zawsze na początku. Możemy go czytać w niemal każdej komputerowej (lub mobilnej) przeglądarce. Używamy wtedy klawiszy strzałek, przewijania lub odpowiednich gestów, by “przerzucać” kolejne strony. Kliknięcie na tytuł  otwiera natomiast dany tekst w takiej postaci, w jakiej udostępnił go wydawca. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami iOS (Apple) oraz Android (dowolna marka) mogą natomiast czytać i subskrybować (konieczne jest do tego konto na Flipboardzie) magazyn Przegląd Idei także w dedykowanej na te urządzenia aplikacji. Aktualny magazyn znajdziemy zawsze pod adresem PRZEGLADIDEI.PL . Flipboard nie pobiera żadnych opłat od czytelników. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.