Niedoceniony triumf „Germanatora”

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , , ,

Niemiecki sport ma nowego bohatera, ale wielu naszych sąsiadów o nim nie wie, gdyż wielki sukces golfisty Martina Kaymera przyćmił występ niemieckiej reprezentacji na mundialu.

29-latek, ochrzczony przez media „Germanatorem”, wygrał 114. edycję prestiżowego wielkoszlemowego turnieju golfowego US Open. Jako siódmy w historii golfista utrzymał najlepszy wynik przez wszystkie cztery dni zawodów. Wygraną świętował w piwnym ogródku na Manhattanie wraz z innym golfistą z Hiszpanii, namiętnym fanem futbolu, Sergio Garcią, oglądając mecz Niemcy-Portugalia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na polu Pinehurst No.2 w stanie Północna Karolina Kaymer prowadził od pierwszej do ostatniej rundy. Faworytami turnieju byli Rory McIlroy, który kilka dni wcześniej zerwał zaręczyny z tenisistką Caroline Wozniacki, Adam Scott, obecny lider rankingu najlepszych gofistów świata, oraz Phil „Lefty” Mickelson, który w 1999 r. zajął w Pinehurst drugie miejsce, a do zdobycia „wielkoszlemowej czwórki” brakuje mu jedynie US Open.

 

kaymer

 

 

 

 

 

Pole Pinehurst No. 2 zbudowano w 1907 r., jednak ostatnio przeszło wielką renowację i stało się nie lada wyzwaniem nawet dla najwybitniejszych golfistów. Wydłużone o ponad 300 jardów, wzbogacone w liczne arcytrudne przeszkody wodne i piaskowe, z czterema dołkami par 4 o długości powyżej 500 jardów (457 metrów), obecnie liczy 7562 jardy (6915 metrów) i ma par (czyli wartość nominalną pola; założoną przez projektantów pola liczbę uderzeń na wszystkich dołkach potrzebnych do ukończenia rundy) 70. Podczas US Open dłuższe było tylko kalifornijskie pole Torrey Pines w 2008 r. (7607 jardy, par 72).

Kaymer już drugiego dnia wyrównał rekordowy dotychczas wynik US Open, który osiągnął Nick Faldo w 1992 r. na szkockim polu Muirfield: -10. W czwartek i piątek finiszował z wynikiem 65. Tylko w sobotę osiągnął rezultat o dwa uderzenia wyższy niż par pola. W niedzielę zakończył rundę z wynikim 69. Kolejni w rankingu zawodnicy mieli wynik aż o osiem uderzeń wyższy niż Niemiec.

Obecnie Kaymer zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji generalnej rozgrywek PGA Tour.

Tuż po zakończeniu turnieju PGA, na tym samym polu rozpoczął się turniej żeńskiej sekcji amerykańskiego golfa profesjonalnego, czyli LPGA. Na twitterze zdarzenie bez precedensu oznaczano hasztagiem #samestage, czyli ta sama scena. W historii zdominowanego przez mężczyzn sportu dotychczas nie zdarzyło się, aby turniej PGA i LPGA odbywały się na tym samym polu tuż po sobie.

sandra gal

 

 

 

 

 

 

 

Golfistki w ramach przygotowań do własnych zawodów podglądały grę kolegów. Niemka Sandra Gal polała wodą mineralną triumfującego Kaymera, przenosząc do świata męskiego golfa tradycję LPGA bezalkoholowego polewania zwycięzcy. Zdjęcie świętujących Niemców wirusowo obiegło internet.

blog-sandra-gal-kaymer-0617

 

 

 

 

 

 

 

Zwycięzca otrzymał ok. 1,5 mln dolarów. Dodatkowo przez pięć kolejnych lat będzie automatycznie zapraszany do gry w pozostałych trzech turniejach wielkoszlemowych – The Masters, The Open Championship oraz The PGA Championship. Dodatkowo będzie też zwolniony z udziału w kwalifikacjach do US Open przez dziesięć nastęnych lat. Po ukończeniu 50 roku życia otrzyma zaproszenia do trzech z pięciu zawodów typu master dla seniorów, pięcioletnie prawo gry w US Senior Open i dożywotni wstęp na Senior PGA Championship oraz Senior British Open.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.