W RFN odbędą się pierwsze ćwiczenia z udziałem Bundeswehry na wypadek ataku terrorystycznego.

Kategorie: Bez kategorii

Najprawdopodobniej 7 marca odbędą się ćwiczenia symulujące atak terrorystyczny na Niemcy, w których wezmą udział wybrane urzędy państwowe, policja i Bundeswehra. W pierwszej tego rodzaju symulacji udział wezmą jednostki policyjne i wojskowe z pięciu krajów związkowych.

Scenariusz ćwiczeń o kryptonimie „Getex” opracował Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof (Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe). Zakłada on potężny atak terrorystyczny na Niemcy, w którym siły policyjne nie wystarczą do przywrócenia ładu i pracy operacyjnej, dlatego konieczne jest, aby zaangażować wojsko.

Poza takim przypadkiem Niemiecka Ustawa Zasadnicza ogranicza użycie wojska wewnątrz kraju. W 2012 r. Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że użycie wojska jest możliwe w przypadku wielkich aktów terroru. Od tamtej pory orzeczenie nie znalazło zastosowania. [Nach Ansicht des Bundesverfassungsgerichts mit Beschluss vom 03. Juli 2012 (Az.: 2 PBvU 1/11) ist ein Einsatz militärischer Mittel in „äußersten Ausnahmefällen” von „katastrophischen Dimensionen” erlaubt].

Scenariusz przewiduje, że po zamachach w Anglii, Hiszpanii i Holandii pojawiają się ostrzeżenia przed atakami w Niemczech. Policja zajmuje się identyfikowaniem potencjalnych terrorystów, jej zasoby kadrowe wyczerpują się. W działania antyterrorystyczne zostaje włączona Bundeswehra. Niestety jest już za późno. Oddział islamistów o nazwie Kata ´aib Saif Alnabi uderza na terytorium Republiki Federalnej. Najpierw na dworcu w Bawarii w eksplozji bombowej ginie 20 osób. W Bremie w jednej szkole dochodzi do strzelaniny, w innej też wybucha bomba. Na lotnisku w Düsseldorfie terroryści detonują ładunek wybuchowy, która zabija 20 osób. W Bawarii zamachowcy uprowadzają autobus liniowy. Żądają wyświetlenia w telewizji ogólnokrajowej swojego nagrania wideo – postulat nie zostaje spełniony, zakładnicy giną. Na koniec wszystkie komórki terrorystyczne zostają unicestwione. Ende gut, alles gut!

Minister obrony Ursula von der Leyen i minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière, nadzorujący ćwiczenia, uważają, że scenariusz „Getex” jest mało prawdopodobny, ale możliwy.

https://www.dbwv.de/aktuelle-themen/politik-verband/beitrag/news/polizei-und-bundeswehr-trainieren-zusammen-fuer-terror-ernstfall/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.