Putin może posadzić każdego

Kategorie: Bez kategorii

Aleksiej Nawalny, Michaaił Chodorkowski, PussyRiot…. – co łączy te postaci? To, że siedzą w koloniach karnych i więzieniach putinowskiej rosji. Za przestępstwa? Oficjalnie tak. W rzeczywistości za to, że ośmielili się rzucić wyzwanie Władimirowi Putinowi.
Wyrok skazujący Aleksieja Nawalnego, słynnego blogera opozycyjnego i organizatora antyputinowskich demonstracji w Moskwie w 2011 i 2012 roku, to kolejny wpis na liście hańby rosyjskiego państwa. Ta lista mogłaby być jeszcze dłuższa. Dosłownie kilkanaście dni temu zapadł wyrok na Aleksandra Lebiediewa, byłego oficera KGB, który jest obecnie właścicielem brytyjskich gazet „Evening Standard” i „Independent” oraz współwłaścicielem rosyjskiej „Nowej Gazety”. Oficjalnie oskarżono go o chuliganizm za bójkę w telewizji z innym oligarchą Siergiejem Polońskim. Nieoficjalnie mówiło się, że proces to kara za artykuł śledczy wymierzony w rządzącą ekipę wydrukowany w rosyjskiej gazecie.

Lebiediew dostał tylko karę prac społecznych, choć groziło mu 2 lata więzienia. Inny znany Rosjanin, były arcymistrz szachowy Garri Kasparow oświadczył kilka miesięcy temu, że wybiera życie na emigracji, gdyż w Rosji jest zbyt niebezpiecznie dla krytyków Putina z ambicjami politycznymi – takich, jak on.

Od ponad roku władze toczą z kolei walkę z organizacjami pozarządowymi, które oskarżano, że są agenturą obcych państw. Zabierane są fundusze organizacjom, albo zakazywana ich działalność.

Władimir Putin boi się najmniejszych nawet przeciwników politycznych, którzy mogą rywalizować z nim w wyborac. Nawalny, który nazywał partię Putina Jedna Rosja skupiskiem „złodziei i oszustów”, oskarżony został o spowodowanie strat podczas zarzdzania państwową firmą Kirowles wynoszących ponad pół miliona dolarów. W tym roku chciał startować w wyborach na mera Moskwy oraz w wyborach prezydenckich 2018 roku. Teraz może o tym zapomnieć, gdyż w tym czasie będzie odsiadywał wyrok.

Przedłużenia wyroku spodziewa się również Michaił Chodorkowski, w więzieniu od 2003 roku, który w drugim procesie w 2010 roku otrzymał nową karę. Teraz ma siedzieć za kratami do 2017 roku i… obawia się, że wkrótce kara może znów zostać przedłużona, by nie wyszedł na wolność przed wyborami.

W taki sposób rząd Putina rozprawia się z politycznymi przeciwnikami. Zachód protestuje, uchwala specjalne odezwy, ale Putin nic sobie z tego nie robi. Wie, że poza słowami nie będzie większej reakcji, gdyż głos Rosji może się przydać gdy przyjdzie decydować w sprawie kolejnych sankcji na Iran czy pozwolenia na interwencję zbrojną w Syrii.

Tytuł tego komentarza, to cytat z wypowiedzi Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego blogera opozycjonisty, skazanego w czwartek na pięć lat kolonii karnej. Wypowiedział on te słowa kilka dni temu, dziennikarzowi gazety „The Sunday Times”, spodziewając się, że zostanie zesłany do kolonii karnej. Putin rzeczywiście może w Rosji posadzić do więzienia każdego niewygodnego i nikt mu nic nie zrobi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.