kremowki

Myślałem, że postać Jana Pawła II już pokazano na wszystkie sposoby. Okazuje się, że byłem w błędzie. Cóż, na naszych oczach powstaje mit papieża wszech czasów. Teraz jego postać jest przybliżana dzięki włoskiemu musicalowi operowemu „Karol Wojtyła. Historia Prawdziwa”.

Tych, którzy darzą szczególną atencją Jana Pawła II pragnę uspokoić, a tych, którzy sobie z niego dworują – rozczarować – w musicalu Ojciec Święty nie tańczy. Celem tego projektu jest przede wszystkim przybliżenie postaci przyszłego papieża. Akcja przedstawienia rozpoczyna się w momencie zamachu na Jana Pawła II na Placu św. Piotra w w Watykanie. Sceny walki o życie, przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa i młodości, w Polsce.

Musical opowiada o życia Karola Wojtyły to znaczy do momentu kiedy zostaje wybrany na papieża i przybiera imiona Jan Paweł II. Scenariusz przedstawienia powstawał pod czujnym okiem watykanistki Palomy Gomez Borrero, która jako dziennikarka towarzyszyła Ojcu Świętemu w 104 papieskich pielgrzymkach po świecie, odwiedzając razem z nim 160 państw.

Organizatorzy uważają, ze musical to doskonała rozrywka dynamicznie łącząca wszystkie firmy artystyczne takie jak śpiew, taniec, recytacja oraz choreografia. Celem jest dotarcie do jak najszerszego kręgu odbiorców, zwłaszcza tych, którzy nie mieli okazji poznać Jana Pawła II. Czy rzeczywiście musical operowy to sposób na zwiększenie masowego zainteresowania polskim papieżem? Mam wątpliwości, ale cóż, mit powstaje w wielkowymiarowy sposób poprzez nawarstwienia, jednym z nich może być nowe włoskie przedstawienie, które zresztą niebawem ma się doczekać polskiej wersji językowej.

Jan Paweł II był postacią, która wywarła istotny wpływ na światowe wydarzenia w XX wieku. To wartość bezwzględna, niezależnie od tego jak będzie to oceniane. Był wielkim autorytetem dla wielu milionów ludzi na całym świecie. Gdzieś w tym wszystkim gubi się to, o co chodziło Janowi Pawłowi II w tym wszystkim, boli, że po takim człowieku zostaje tylko „Barka” i wadowickie kremówki. Być może to jest taki czas internetu i skrótów myślowych. Może jednak, kogoś zainteresują refleksje człowieka, który tak ukochał proste ciastka i i podąży za Jego myślami?

Juliusz Bolek

Komentarze (3):

  1. Avatar
    Malkontent

    Nie obrażając w niczym pomysłodawców, to masz już trochę przesyt tematyki papieskiej. A wiem, że będzie jeszcze gorzej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.