Są tacy, którzy umieją płacić podatki

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Podatki 2

Mało kto lubi płacić podatki. Jednak okazuje się, że są tacy, który czynią to ochoczo. Wygląda na to, że umieją to robić. Zaskakujące, ale prawdziwe. Jak to się dzieje?

Przedsiębiorstwa szczególnie nie lubią podatku dochodowego od osób prawnych czyli podatku od dochodów spółek, słynnego CIT (ang. Corporate Income Tax). Ta kontrybucja to rodzaj podatku bezpośredniego obciążającego dochody uzyskiwane przez osoby prawne. W tej niechęci nie ma nic dziwnego, albowiem wynosi on 19 procent. To dużo, więc awersję można zrozumieć.

Okazuje się jednak, że są takie przedsiębiorstwa, które godnie dzielą się z państwem swoimi zyskami. Ba! Istnieje nawet ranking liderów. Należą do nich KGHM Polska Miedź, Polski Koncern Naftowy Orlen, PGE Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Generalnie są to przedsiębiorstwa zajmujące się energią lub surowcami.

Panuje opinia, że najbardziej unikają płacenia podatku CIT przedsiębiorstwa zagraniczne działające w Polsce. Pogląd ten dotyczy w znaczącej mierze sieci handlowych z kapitałem francuskim i niemieckim. Okazuje się, że to także stereotyp, albo, że zdarzają się wyjątki. Przykładem jest Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, o portugalskim rodowodzie. Warto zauważyć, że w gronie zagranicznych korporacji, które swój kapitał ulokowały w Polsce, to lider o ugruntowanej pozycji. Deklasuje rywali pod względem zasilania budżetu polskiego państwa o głowę!

JMP w głównym rankingu liderów znalazło się na piątym miejscu. W tym kontekście określenie „boża krówka” nabiera dodatkowego znaczenia. Na szczycie tej listy są również inne zagraniczne podmioty: T Mobile Polska, ISD Huta Częstochowa, Rossmann, Orange Polska i Centrum Handlowe Arkadia w Warszawie. Chodzi o setki milionów daniny. Cóż okazuje się, że są przedsiębiorstwa, które nie boją się strat, potrafią tak prowadzić działalność, że mogą płacić podatki i utrzymywać przewagę konkurencyjną. To prawdziwy zysk.

Komentarze (18):

 1. Avatar
  Zielony

  Ten podatek to zwykły haracz na rzecz Państwa. Powinien zostać jak najszybciej zniesiony. Przedsiębiorcy płacą już jeden podatek od zysków. Nakładanie kolejnego podatku, na już opodatkowane kwoty, to zwykła kradzież w majestacie prawa!

 2. Avatar
  bm

  Sporo dużych firm uznało, że nie opłaca im się unikać płacenia podatków, bo to psuje im reputację. Nie po to prowadzą rozległe działania społeczni odpowiedzialne, tak jak Biedronka, by potem tłumaczyć się z dziwnych kombinacji. W tym kontekście pohukiwania na sieci handlowe, że należy dowalić im nowym podatkiem, są zwykłym populizmem. A gdyby zostały zrealizowane, to ze szkodą dla pracowników i klientów.

  1. Avatar
   Zbychu

   Faktem jest, ze inne sieci handlowe, mimo ogromnych obrotów, wykazują dziwnie małe zyski i praktycznie nie płacą w Polsce podatków. Dotyczy to zresztą, nie tylko sieci, ale tez innych międzynarodowych korporacji.

 3. Avatar
  Marecki

  To prawda, najlepiej bić w dużych, bo ich widać, tylko potem jak się okazuje, że nie miało się racji to nawet nie ma kto przepraszać. Politycy zawsze głośno mówią o rzeczach o których najmniej się znają, bo brzmi to w ich mniemaniu bardzo populistycznie więc wyborca pewnie da się na to złapać. Może podatek od niemądrych wypowiedzi w parlamencie powinno się wprowadzić? Dziura budżetowa w miesiąc by zniknęła…:)

 4. Avatar
  mogwai

  Ja płacę ochoczo dla świętego spokoju, bo spokój jest najważniejszy…………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

 5. Avatar
  Marian

  Jakby obniżyli CIT do 10% to może jeszcze więcej firm by płaciło podatki, więcej ludzi miałoby fajna pracę itd. W sumie to Biedronka mnie pozytywnie zaskoczyła!!!

  1. Avatar
   Zielony

   Rozumiem, że martwisz się o naszych polityków. Muszą być wysokie podatki, żeby Panowie mieli za co biesiadować…

 6. Avatar
  Lola

  Skoro nawet najmniejszy, najbardziej szary obywatel musi płacić podatki, to nie widzę żadnego powodu, dla którego duże firmy miałyby nie płacić. Oburzające jest to, że niektórym udaje się tego uniknąć (np. wielkie sieci handlowe)! Wygląda na to, że „nieuniknione śmierć i podatki” odpadają w Polsce tylko przeciętnego Kowalskiego.

 7. Avatar
  Głowacki

  Bym miał wielką firmę, to bym chciał ją zarejestrować np. na Malcie. Całe życie państwo kradnie ode mnie na każdym możliwym kroku pieniądze, to mam im dawać kolejne źródło?

 8. Avatar
  marko

  no prosze, auchany, tescka i inne carrefoury robią wszytsko zeby caly pieniadz wypompowac do siebie do kraju! z niemcami i francuzami zawsze mielismy problemy! a tu taka biedronka placi uczciwie i nie kombinuje, a pewnie moglaby to robic i podkrecac portugalska gospodarke, a jednak dbaja o swoich gospodarzy:)

 9. Avatar
  jack

  No właśnie, na liście pierwsza jest Biedronka, hen hen daleko Auchan, a gdzie płacą podtaki Lidl. Tesco i inni?

 10. Avatar
  podatnik

  Najwyższe podatki płacą spółki skarbu państwa, a nie zagraniczni inwestorzy robiący tutaj fortunę? Przecież to jakąś kpina jest!

 11. Avatar
  aniela

  Biedronka, T Mobile Polska, ISD Huta Częstochowa, Rossmann, Orange Polska – super! najwyzszy czas, żeby inne firme zaczeły brać z nich przykład m.in. zasilając budżet polskiego państwa!

 12. Avatar
  KINGY

  Zgadzam się z artykułem jak najbardziej. I dlaczego wszystkie pieniądze z polski są wypompowywane?? Uciekają za granicę a na miejscy zostaje ich coraz mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.