KOŃ 3

Czasami Państwo, a dokładnie Skarb Państwa robi coś dobrego. To tak rzadko spotykanie działanie, że trudno pominąć to milczeniem. Przykładem takiej aktywności jest Stadnina w Janowie Podlaskim, zajmująca się hodowlą koni arabskich na światowym poziomie.

Właśnie dziś rozpoczyna się po raz 36. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim. Jest to święto hodowli. Impreza cieszy się wielkim powodzeniem zarówno wśród profesjonalistów, hodowców jak i celebrytów. Dzieje się tak od lat, ponieważ świat dzieli się na tych co bywają na tym pokazie i całą resztę. To najlepsza okazja aby zobaczyć najpiękniejsze konie w kraju, a jest to widok warty wyprawy do Janowa Podlaskiego.

Najważniejszym wydarzeniem, w tym roku, jest uroczyste przekazanie daru – ogiera z rodu Kuhailana Afasa z królewskich stajni – przez Króla Bahrajnu. Będzie to mieć ogromny wpływ na rozwój hodowli koni arabskich w Stadninie Koni Janowie Podlaskim. Obecność ogiera, który nie jest blisko spokrewniony z innymi końmi jest bardzo ważna. Pozwoli to na odświeżenie genetyczne hodowli. Wartość tego prezentu będzie można doceniać przez wiele lat później w postaci potomstwa.

Konie arabskie w Stadninie w Janowie Podlaskim hoduje się nie tylko dla satysfakcji, ale również w celach komercyjnych. Podczas pokazu co roku odbywa się wielka aukcja Pride of Poland oraz Letnia Aukcja Koni Arabskich, na którą  zjeżdżają hodowcy i kupcy z całego świata. Ma ona już blisko półwieczną tradycję. Konie są sprzedawane za kwoty liczone w setkach tysięcy euro. Rekordowe ceny, jakie padały w ubiegłych latach, przekraczały niekiedy 1 mln euro.

Krajowa hodowla koni nie jest największa na świecie. Większe są stadniny  w Stanach Zjednoczonych. Jednak to właśnie okazy prezentowane na wielkiej aukcji budzą największe zainteresowanie najpoważniejszych kolekcjonerów. Konie arabskie są hodowane nie tylko w Janowie Podlaskim ale również w Michałowie oraz Białce. Wszystkie stadniny, należące do Agencji Nieruchomości Rolnych, znajdują się w ścisłej czołówce światowej hodowli. One wyznaczają trendy, kształtują rynek, stanowiąc barometr cen na świecie. Hodowle te przynoszą najwięcej splendoru i powodów do dumy, bo konie z Janowa Podlaskiego, Michałowa oraz Białki wygrywają najpoważniejsze pokazy na całym świecie. Ponadto dają też wymierne korzyści finansowe. Podobno losem stadnin interesuje się bezpośrednio Minister Rolnictwa Marek Sawicki, jeśli to prawda, to jest to pozytywne zainteresowanie.

 

Komentarze (26):

  1. Avatar
   Raku

   Trudno się nie zgodzić z tą opinią. Kto raz był w Janowie, zawsze chetnie tam wraca. Ale w sumie nie ma się czemu dziwić. Polacy kochają konie już od wieków…

   1. Avatar
    Maruda

    To wszystko prawda. Impreza w Janowie jest bardzo fajna i robi dobry wizerunek całej Polsce, tylko szkoda, że nie potrafimy wykorzystać tego dobrego wizerunku w codziennych działaniach. Inne kraje (jak choćby niewielka ludnościowo Szwecja) potrafią z tego zrobić dochodowy biznes o wartości wielu miliardów. A w Polsce mimo wielowiekowej tradycji i wspomnianego wcześniej dobrego wizerunku stadniny padają. I bądź tu mądry.

 1. Avatar
  Kasia S.

  Szkoda, że taką potęgą nie jesteśmy jeśli chodzi o krowy, to byłby biznes, proszę to podpowiedzieć Ministrowi Sawickiemu

 2. Avatar
  Krzysiek

  „Czasami Państwo, a dokładnie Skarb Państwa robi coś dobrego. To tak rzadko spotykanie działanie, że trudno pominąć to milczeniem.” – gratuluję ironii…. 😉

 3. Avatar
  Raku

  Niewiele jest niestety rzeczy z których słynie Polska i z które się z nią dobrze i pozytywnie kojarzą. Polskie Araby zdecydowanie do nich należą. Dobrze, że komuś sie chce tym zajmować, a jeszcze lepiej, ze zarabiamy na tym pieniądze. Fajnie jakbyśmy mieli takich sukcesów więcej.

 4. Avatar
  Stanisław

  Bardzo interesujący tekst.
  Dotyczy bowiem nie tylko aktualnego wydarzenia handlowego, lecz także kojarzy się z wielowiekową polską tradycja : hodowlą na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej konia wyścigowego. Stadnina w Janowie Podlaskim to jedna z wizytówek Rzeczypospolitej.
  Warto więc o tej tradycji przypominać, nie tylko z okazji aukcji.

 5. Avatar
  JAKUB ZAWADZKI

  Obecność nowego ogiera, który nie jest blisko spokrewniony to ważna sprawa! Klacze też powinny być zadowolone! Pozdrawiam…

  1. Avatar
   bm

   Konina to zwykłe konie a nie szlachetne araby. Koninę żrą głównie Włosi, w naszej tradycji to się kojarzy z jedzeniem psów.

 6. Avatar
  bm

  To jest biznes trudny, ale opłacalny. I nie ma się co ekscytować że w USA więcej hodują koni, bo u nas w Janowie hodujemy odpowiedniki lexusów, czy wręcz rolls roysów. Konie z Janowa to jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek na świecie. I cennych, skoro inwestują w nią darami szejkowie.

  1. Avatar
   Maruda

   To prawda. Ale jednak chciałoby się, żeby w kraju o takich „końskich” tradycjach było miejsce i na lexusy i na bardziej przystępne cenowo i popularne Toyoty, Fiaty czy Skody…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.