Skoro od 50 do 90 procent wartości jaką tworzy przedsiębiorstwo pochodzi od zarządzania kapitałem intelektualnym pracowników, a nie tradycyjnymi fizycznymi aktywami organizacji, to nic dziwnego, że najwyższy już czas na „zarządzanie twórcze”. Pod takim tytułem ukazał się właśnie bardzo ważna książka.

Do słowa zarządzenie zostało już chyba przyklejone wszystko. Było już zarządzanie dokumentami, zasobami ludzkim, kapitałem, czasem, stresem, jakością, ryzykiem, zmianą, wiedzą, aktywami, środowiskiem, kapitałem niematerialnym, finansami, wartością firmy, emocjami, relacjami, projektami, kryzysami, marketingowe, operacyjne, strategiczne itd. Z tego powodu, można by sądzić, że nie ma nic dziwnego, w tym, że dwóch autorów prof. Wiesław Harasim i dr Jacek Dziwulski napisali książkę „Zarządzanie twórcze”. Pobieżna lektura może przekonywać, że jest to repetytorium wiedzy, na temat tej części, dotyczącej aktywności przedsiębiorstwa, bardzo zresztą dobrze i solidnie zebranej. Nawet zawodowcy powinni być zainteresowani przewertowaniem tej publikacji, że już o studentach, dla których powinien to być elementarz, nie wspomnę, bo to oczywiste.

Przegląd teorii zaczyna się od ogólnych teorii zarządzania. Książka wyjaśnia jaka jest rola menadżera we współczesnej organizacji. Jest też o planowaniu i strategii organizacji oraz o motywowaniu. Autorzy poświęcili też sporo miejsca zagadnieniom związanym z konfliktami wskazując, że mogą one mieć negatywny jak też pozytywny wpływ na działalność. Podobnie przedstawiono problematykę zarządzania międzykulturowego. Wydawnictwo przypomina również co to jest kultura organizacyjna. Szeroko omówiono większość teorii związanych z zarządzaniem jakością, jakie zrobiły karierę w XX wieku. Wszystko to, można powiedzieć, już było lepiej lub gorzej omówione, w różnego typu książkach wcześniej. Jednak uważny czytelnik zorientuje się, że cały powyższy zasób wiedzy świadomie przygotowuje do dwóch ostatnich, ale najważniejszych i najbardziej pobudzających intelektualnie rozdziałów czyli „kapitału intelektualnego w rozwoju konkurencyjności organizacji” oraz odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza świat organizacji?”

Myślą przewodnią książki jest konkluzja, że „jedyną stałą aktualnie jest zmienna”. To najważniejsze przesłanie dla wszystkich zajmujących się praktycznie i teoretycznie zarządzaniem. Wszystko, co było omówione, wcześniej, w książce, może być pomocne w organizowaniu działalności w świecie, w którym nic nie jest stabilne, poza niestabilnością. Są to zatem inspiracje do odpowiedzi na pytanie jak płynąć kiedy jest noc, trwa sztorm, a kompasy utonęły? Pod koniec książki pojawia się termin „Pierwszy Globalny Gospodarczy Rozbiór Świata” jest to nowe pojęcie zdefiniowana przez Wiesława Harasima i Jacka Dziwulskiego. Jest to ważna konkluzja, która ukazuje zupełnie nową jakość współczesnego świata, być może dla pojedynczej egzystencji lub nawet działalności gospodarczej ma znikome znaczenie, jednak dla przedsiębiorców, ale również polityków, usiłujących odnaleźć się w rzeczywistości, a nawet mieć na nią wpływ, powinien być to ważny materiał do przemyślenia.

Książka „Zarządzanie twórcze” ujawnia też „Pięć prawd Wiktorii XXI wieku”. Skoro:
– „Jedyną stałą aktualnie jest zmienna.”
– Jak wyprzedzać?
– Kierunek prawdy ludzie kreślą nogami.
– Jak nadążać?
– Rzeczywistość wyprzedza naukę.
– Jak wiedzieć?
– Nigdy nie ma jednej odpowiedzi na to samo pytanie.
– Jak umieć?
– Umysł nie jest naczyniem, które należy napełnić, lecz ogniem, który trzeba rozniecać.
Z tego wynika, że lektura książki „Zarządzanie twórcze” może być tylko zyskiem.

Komentarze (11):

 1. Avatar
  Kinga A

  Rzeczywiście „Pierwszy Globalny Gospodarczy Rozbiór Świata” jest faktem i zapewne drugiego już nie będzie.

 2. Avatar
  Agnes

  „być może dla pojedynczej egzystencji lub nawet działalności gospodarczej ma znikome znaczenie” – Możemy się odwracać tyłem do świata, ale oznacza to tylko, ze nie będziemy widzieć tego co świat zamierza względem nas!

 3. Avatar
  Przemko

  „od 50 do 90 procent wartości jaką tworzy przedsiębiorstwo pochodzi od zarządzania kapitałem intelektualnym pracowników, a nie tradycyjnymi fizycznymi aktywami organizacji” – te dane chyba nie dotyczą polskich firm, w każdym razie trudno w to uwierzyć

 4. Avatar
  LG

  Pierwszy Globalny Gospodarczy Rozbiór Świata to nie jest zupełnie nową jakość współczesnego świata, tylko jego KATASTROFA !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.