Termin wykluczenie cyfrowe stosuje się do osób, które nie mają dostępu do technologii informatycznych. Ocenia się, że Polsce ponad 9 mln osób po 50 roku życia nie korzysta z Internetu i komunikacji elektronicznej. Z powodu tych dysproporcji rozpoczęto działania zmierzające do aktywizacji osób starszych pomagające im zapoznać się z możliwościami jakie daje Internet.

Umiejętność posługiwania się komputerem i korzystania z nowoczesnych technologii była i jest zdobywana przez użytkowników w sposób żywiołowy. Według badań Centrum Badania Opinii Społecznej tylko 6 % osób powyżej 65 lat i 23 % w wieku 55-64 korzysta z rozwiązań jakie daje wirtualny świat, podczas gdy ludzie w przedziale wiekowym 18-24 korzysta aż 93 %. Nie ma w tym nic dziwnego młode osoby są bardziej otwarte na nowe pomysły i idee niż osoby starsze, które charakteryzuje zachowawczość i powściągliwość. Szybki rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że wiele dziedzin życia społecznego uległo przekształceniu. Powstały nowy obieg informacji i środki komunikacji. Zmienił się rynek ekonomiczny. Obecnie umiejętność posługiwania się Internetem oraz urządzeniami do tego potrzebnymi jest traktowana podobnie jak czytanie czy pisanie. Szybki rozwój technologii informatycznych doprowadził do podziału społecznego przebiegającego na osoby połączone i niepołączone z siecią.

Wykluczenie cyfrowe, którego linią podziału jest wiek oznacza problemy z komunikacją międzypokoleniową. Nowe formy komunikowania przekładają się na komunikację w świecie realnym. Powstają nowe słowa i zwroty. Ich nieznajomość utrudnia zrozumienie treści komunikatów jak i ich celu. To może prowadzić do coraz większego utrudnienia w zrozumieniu otaczającego świata, a w efekcie izolacji, odrzucenia, skutkującego poczuciem osamotnienia, a nawet depresją. Brak umiejętności korzystania z nowoczesnych może być postrzegany jako rodzaj ułomności, a nawet bezużyteczności co może skutkować spadek autorytetu.

Wykluczenie cyfrowe oznacza nie tylko nieobecność w wirtualnym świecie. Staje się też barierą utrudniającą funkcjonowanie w tradycyjnej rzeczywistości. Już obecnie część czynności, jak na przykład wnioski paszportowe do niektórych krajów można składać tylko przy pomocy Internetu. Wiele usług finansowych realizowanych elektronicznie jest tańszych niż w tradycyjny sposób. Internet pomocny jest też w pozyskiwaniu wielu informacji czy dokonywania zakupów. Jest też coraz powszechniejszym i wygodnym narzędziem komunikacji i to zarówno w przypadku poczty elektronicznej czy też dzięki portalom społecznościowym. To tylko przykłady ilustrujące rosnące znaczenie Internetu w codziennym życiu.

Redukowanie wykluczenia cyfrowego jest ważne dla całego społeczeństwa aby mogło ono stanowić jeden zwarty i kompatybilny organizm. Od 2012 roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” realizują największą w krajach Unii Europejskiej inicjatywę z obszaru edukacji cyfrowej dorosłych „Polska cyfrowa równych szans”. Już około 250 tys. osób z grupy wiekowej 50+ rozpoczęło korzystanie z Internetu i komunikacji elektronicznej dzięki temu programowi. Zrealizowano to przy pomocy blisko trzech tysięcy przeszkolonych edukatorów tzw. Latarników Polski Cyfrowej.

Aby zwiększyć obszar oddziaływania potrzebne są znaczne nakłady finansowe. Szansą na ich pozyskanie dają programy unijne na lata 2014-2020, takie jak, PO Wiedza Edukacja Rozwój I Regionalne Programy Operacyjne, szczególnie zaś PO Polska Cyfrowa. Kontynuacją programu „Polska cyfrowa równych szans” ma być program „Latarnicy2020.pl”. jego powodzenie zależy od zainteresowania i aktywności wójtów, burmistrzów gmin oraz prezydentów miast, którzy mają być partnerami tej inicjatywy, która może rozwinąć istniejący system edukacji cyfrowej dorosłych I dostosujemy go do indywidualnych potrzeb gmin. Szkoda, że na tak ważny cel przewidziano zaledwie 180 mln złotych, które mają być wydane na aktywizację 400 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat. Pozostaje pytanie co z pozostałymi 8.6 milionami?

Inicjatywę realizacji programu „Latarnicy2020.pl” poparli, m.in. Andrzej Halicki – Minister Administracji i Cyfryzacji, Mieczysław Augustyn – Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, Michał Szczerba – Przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP oraz Wiesława Borczyk – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Analizy potwierdzają także pozytywny aspekt gospodarczy zmniejszania zjawiska wykluczenia cyfrowego. W 2012 roku firma badawcza PwC obliczyła, że korzyści z tego tytułu mogą wynieść 24 mld zł rocznie. To absolutnie wystarczające uzasadnienie.

Komentarze (16):

 1. Avatar
  bm

  Polska Cyfrowa Równych Szans to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy unijnych i przykład na to, że administracja państwowa umie dobrze współpracować z taką organizacją pozarządową, jak „Miasta w Internecie”. Byłoby szkoda nie rozwinąć takiej działalności, to ostatnia szansa.

 2. Avatar
  Informer

  Szkoda wielka, żeby taka inicjatywa upadła. To właśnie jest duży problem, że nie potrafimy myśleć w szerszej perspektywie. Korzyści wypływające z takich działań są ogromne. Po pierwsze oczywiście, to oszczędności które można liczyć w mld złotych. To powinien być argument koronny.
  Do tego oczywiście dochodzą jeszcze aspekty społeczne i kulturowe które jeszcze ciężej zmierzyć czy zauważyć w wąskim okresie czasowym.
  Gdybyśmy unijne pieniądze zamiast na baseny i chodniki wydali na mądre programy mielibyśmy wieloletnią korzyść.
  Oby się udało przedłużyć ten program. Trzymam kciuki.

 3. Avatar
  Miłośnik ksiazek

  W Polsce jest coraz mniej księgarń, ktore bez wsparcia Panstwa, padają jak muchy. Starsze osoby w przeciwieństwie do większości młodzieży, maja nawyk czytania słowa drukowanego. Zakup książęk w sieci rozwiązałoby im w pewien sposób problemy z brakiem księgarń, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Ale, zeby kupować w księgarniach internetowych, trzeba chociaż odrobine znać sie na internecie, ewentualnie uzyskać pomoc kogoś zorientowanego. I w ten sposób znowu wracamy do latarników.

  1. Avatar
   Olek

   Internetowe księgarnie, to tylko jedna z możliwości. Dla starszych osób, które maja problemy z poruszaniem albo dźwiganiem ciężkich produktów, zakupy spożywcze w sklepach internetowych, to potencjalnie wielka pomoc i wygoda.

 4. Avatar
  BoB

  Inicjatywa ważna i potrzebna. Co by nie mówić, internet to dzisiaj chleb powszedni i ułatwia wiele rzeczy. Starszym osobom też mógłby wiele pomóc, dlatego edukacja jest potrzebna

 5. Avatar
  Marabut

  9 milionów poza internetem to autentyczna skala problemu dla społeczeństwa, które chce pretendować do miana społeczeństwo informatyczne.

 6. Avatar
  Lipa

  8,6 ludzi, którzy się nie załapią na szkolenie z umiejętności korzystania z internetu, po prostu zostanie wykluczone z tej zabawy.

 7. Avatar
  maciek

  Szkoda, że normalny świat umiera. Internet jest iluzją, kto nie wierzy niech wyłączy prąd i całej tej wirtualnej hucpy NIE MA!

 8. Avatar
  Senior

  Internet rzeczywiście daje wiele ciekawych możliwości, jednak z drugiej strony nikt nie mówi o kosztach tej zabawki: sprzęt, oprogramowanie, łączność – TO NIE JEST ZA DARMO !

 9. Avatar
  Renata

  Nadmierne korzystanie z internetu zmienia strukturę połączeń nerwowych w mózgu, w wynika czego traci się umiejętność wyobrażania oraz empatii. maniacy internetowi nie rozumieją w co nas wpędzają.

 10. Avatar
  Tutejszy

  Jakby nie wyrzucili w błoto kilkudziesięciu milionów na otwieranie bogaczom bramek na autostradach byłoby więcej kasy na szkolenia z internetu, ale tu niechodzi ani o gospodarność, ani nawet o logikę.

 11. Avatar
  Leo

  Taki program przydałby sie nie tylko dla osob starszych, ale tez dla dzieci i młodzieży. Zeby wiedziały, jak bezpiecznie korzystać z sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.