Co 35 sekund na świecie ktoś zapada na raka krwi. Jest to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób dziecięcych. Przeważnie najskuteczniejszym lekarstwem jest przeszczep szpiku kostnego, jednak co piąty pacjent nie znajduje dawcy…. Te dane statystyczne można zmienić.

Przeszczep szpiku kostnego jest najprostszy lekarstwem na choroby krwi. Jednak ta prosta recepta napotyka na trudność w realizacji, albowiem mimo, że ponad 25 milionów dawców zarejestrowanych w światowych bazach w 2015 roku, prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego genetycznie wynosi zaledwie 1:20.000. Aby to zmienić konieczne jest zwiększenie bazy dawców. Aby tak się stało każdy ochotnik musi wykonać badanie genetyczne. Kosztuje ono około 250 złotych. Tradycyjnie, przekracza to możliwości państwowego systemu opieki zdrowotnej. Ostatnio odnoszę wrażenie, że wszystko przekracza jego możliwości, z wyjątkiem dofinansowania leków eksportowanych za granicę. Mam nadzieję, że osoby z Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialne za tę aferę spotka zasłużona kara.

Tradycyjnie już, tam gdzie państwo jest niewydolne, do akcji, niczym supermen, wkracza sieć sklepów Biedronka, należąca do Jeronimo Martins Polska. Teraz wspiera ona akcję promocji dawstwa szpiku kostnego, którą zajmuje się Fundacja DKMS Polska. Do współpracy zostali zaproszeni projektanci Paprocki&Brzozowski. Szerzeniu idei dawstwa szpiku kostnego będą służyć zaprojektowane specjalnie na tę okazję koce i poduszki z nadrukami znaków zodiaku, które od 20 lipca br. dostępne są wyłącznie w sklepach Biedronka. Nadruki obrazują wyobrażenia i styl rysowania dzieci. Każdy koc i poduszka opatrzone są banderolą, zawierającą informację, o stronie internetowej, na której można się rejestrować, aby zostać dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych (krwi lub szpiku).

Jest to piękna i prosta inicjatywa, wspierająca działania na rzecz promocji zdrowia i pomocy potrzebującym oraz budująca świadomość społeczeństwa w tym zakresie, dzięki możliwości dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Odwiedzającym „Biedronkę” zostanie przybliżona idea bycia genetycznym bliźniakiem i niesienia tym samym pomocy chorym na raka krwi. Każdy może pomóc, rejestrując się w bazie dawców krwiotwórczych komórek macierzystych prowadzonej przez Fundację DKMS Polska ( http://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca ). To najlepszy sposób, nie tylko aby walczyć z rakiem krwi, ale również aby tę walkę wygrać.

Powyższa idea znalazła już jedną dobrą pointę. Otóż jeden z pracowników „Biedronki” kilka lat temu zarejestrował się jako dawca. Okazało się, że pewien 3 letni Piotruś właśnie potrzebuje od niego pomocy. Pracownik został dawcą. Dzięki temu chłopiec dostał szansę na powrót do zdrowia i normalne życie.

Koce w cenie 39,99 zł, a poduszki w cenie 19,99 zł są dostępne w sieci „Biedronka” od 20 lipca 2015 roku do wyczerpania zapasów. Zamierzam się tam wybrać i kupić większy zapas, albowiem to będzie mój pomysł na prezenty w tym roku. Poduszki i koce są naprawdę ładne i sądzę, że wszystkim przeze mnie obdarowanym przypadną do gustu. Będą to prezenty wielokrotnie pożyteczne, co oznacza wielokrotny zysk i to mi się BARDZO PODOBA.

Komentarze (24):

 1. Avatar
  Olek

  Bardzo ładna i pożyteczna akcja. Duża przy tym reklama i promocja dla duetu projektantów Paprocki@Brzozowski i Biedronki, ale trudno się o to nawet przyczepić. Daj Boże więcej takich pomysłów na własną reklamę, która pomaga innym.

  1. Avatar
   Leo

   Firmy muszą zarabiać. Nawet jak pomagają, to mają z tyłu głowy własną korzyść. I nie ma w tym nic złego. Najlepszy interes, to ten na ktorym wszystkie strony odnoszą korzyść.

 2. Avatar
  Tomato

  „Przeszczep szpiku kostnego jest najprostszy lekarstwem na choroby krwi.” – No może nie takim prostym. Ludzkości trochę czasu zajęło, aby wynaleźć tę metodę. 😉

 3. Avatar
  Ania

  To, że za dopłaty do wywozu leków z Polski jeszcze osoby odpowiedzialne nie siedzą to dowód na bezbronność państwa.

 4. Avatar
  Beata

  Dobrze by było gdyby te testy genetyczne były tańsze. Mim zdaniem ich cena jest dziś główną barierą w poszukiwaniu genetycznych bliźniaków.

 5. Avatar
  Frank

  Nie na każdy przypadek raka krwi pomaga przeszczep szpiku kostnego kostnego, niemniej lepszej metody obecnie medycyna nie ma.

 6. Avatar
  Grek

  Gdyby organizować więcej takich akcji, to może można by zrezygnować z ubezpieczeń zdrowotnych? Lepiej żeby finansowali Ci co mają pieniądze i niż ci, którzy ich nie mają. Przy okazji można by poprawić strukturę kosztów pracy.

 7. Avatar
  Heya

  Tak, należy zmieć metodę finansowania, ci co kupują słodycze i cukier powinni finansować chorych na cukrzycę, ci co kupują tłuszcze chorych na nadwagę, a zakochani chorych na serce itd.

 8. Avatar
  Iwonka

  Skandalem jest to, że aferę Ministerstwa Zdrowia zamieciono pod dywan, a Kopacz udaje Greka, bawiąc się w tour de Pologne.

 9. Avatar
  Pan Jan

  Pani Premier Kopacz nie można zostawić w spokoju, ta afera z dofinansowywaniem leków wywożonych za granicę, co warto dodać skutkowało brakiem ich w krajowych aptekach, to wielkie przestępstwo gospodarcze, za które musi wziąć odpowiedzialność razem z Ministrem Arłukowiczem. Obydwoje sa lekarzami, a ta afera to jak złamanie przysięgi Hipokratesa.

 10. Avatar
  bm

  Jakby Biedronka miała wkraczać tam, gdzie państwo jest niewydolne, to musiałaby wkroczyć wszędzie. Gdyby państwo było tak zarządzane i społecznie odpowiedzialne jak Jeronimo Martins Polska, to nie brakowałoby pieniędzy na najbardziej podstawowe potrzeby społeczne. A gdyby JMP było tak zarządzane jak państwo, to te sklepy dawno byłyby zamknięte.
  Na szczęście Biedronka robi swoje. Wspomagając DKMS, ratuje pośrednio ludzie życia. Kręcenie nosem, że poprawia wizerunek, jest zbyteczne. Niech inni też w ten sposób poprawiają, to będzie dużo lepiej.
  A poduszki są naprawdę fantastyczne, świetny pomysł na prezent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.