Karnawał artystyczny związany z konkursem „Piórko 2015” trwa. W czerwcu wyłoniono zwycięski tekst Katarzyny Szestak książki dla dzieci w wielu 4 -1O lat, z pośród ponad 4 tysiące propozycji. Teraz przyszedł czas na rozstrzygnięcie czyje prace plastyczne ozdobią publikację.

Obserwuję konkurs „Piórko 2O15” od początku czyli od marca kiedy został ogłoszony. Przyglądam mu się z zainteresowaniem, ze względu na rozmach i pomysłowe budowanie fabuły całego wydarzenia. Nagrody to 1OO.OOO złotych dla autora tekstu, a teraz tyle samo dla twórcy ilustracji. Jednak to nie będzie koniec, bo jeszcze zapowiedziano uroczystą premierę wydanej książki. Takie oto pomysły na promocję twórców i czytelnictwa wśród dzieci, ma pewien dyskont „Biedronka”, należący do Jeronimo Martins Polska. Co w tym czasie robi powołane do takich wydarzeń tzw. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Tego nie wie nikt. Prawdopodobnie dlatego, że działalność resortu jest utajniona. Rzecznik prasowy nie odpowiada nawet na listy. Prawdopodobnie Ministerstwo zeszło do podziemia. Niestety nie wiem przed kim się ukrywa, a może zapadło się ze wstydu pod ziemię?

Na konkurs napłynęło ponad 1.OOO propozycji prac. To imponująca aktywizacja osób przejawiających zdolności plastyczne. Ich oceną zajęło się jury w składzie: Bohdan Butenko – wybitny ilustrator książek, laureat wielu nagród polskich i zagranicznych, Kawaler Orderu Uśmiechu, Katarzyna Nowowiejska – absolwentka malarstwa, autorka ilustracji do książek, tworząca aplikacje mobilne i filmy animowane, Aleksandra Krzanowska – autorka ilustracji do podręczników i wydawnictw edukacyjnych oraz  Elżbieta Śmietanka-Combik – ilustratorka podręczników szkolnych i książek dla dzieci. Zadanie przed wybierającymi musiało być trudne, bo z pewnością co najmniej kilkanaście prac było na najwyższym poziomie, a trzeba było wybrać tylko jedną! To musiał być trudny wybór.

Laureatem została pani Natalia Jabłońska, pochodząca ze Stalowej Woli, 22-letnia studentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej prace zyskały uznanie jurorów ze względu na wysoką jakość artystyczną i dbałość wykonania projektów, spójność z tekstem literackim, a także dopasowanie do możliwości poznawczych dzieci w wieku 4-1O lat. Teraz, czekam do listopada, kiedy ma się odbyć premiera książki.

Komentarze (19):

 1. Avatar
  Helenka

  To się nazywa być w czepku urodzonym! 22 lata, najlepsza praca z pośród tysiąca i 1OO tysięcy złotych nagrody! Też bym chciała1 🙂

  1. Avatar
   madr

   Butenko mistrz. Jak byłem maly, to czytalem Gapiszony. W ogóle sporo ksiązeczek dla dzieci ilustrował – bardzo lubię jego kreskę. Fajnie, że go wzieli do tego konkursu.

 2. Avatar
  Miłosz

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego można spokojnie połączyć w jedno Ministerstwo Oświaty i Kultury.

  1. Avatar
   Olek

   Ale wtedy musiałoby być trzy razy mniej ministrów, wiceministrów i dyrektorów departamentów. O zwykłych urzędnikach już nie wspominając! Nie masz chłopie litości w sercu.

 3. Avatar
  Avatar

  Inicjatywy Biedronki są niesamowite, jednak nic nie zastąpi rozwiązań systemowych, więc przykro, że Ministerstwo Kultury, zamiast wziąć się do roboty, zapadło się pod ziemię.

 4. Avatar
  mietek

  jak widać w naszym państwie mamy za dużo urzędników (których opłaca z podatków całe społeczeństwo), których i tak muszą wyręczać w ich obowiązkach prywatni przedsiębiorcy. Inna sprawa czy upowszechnianie czytelnictwa książek wśród dzieci (a także ich rodziców) ma jeszcze sens w dobie ekspansji internetu – zauważmy, że nawet ta dyskusja toczona jest za jego pośrednictwem, a nie mediów „papierowych”.

 5. Avatar
  Olek

  Bardzo ciekawy jestem tej książki. Chyba żadna jeszcze książka dla dzieci w Polsce, nie miała takiego wsparcia organizacyjnego i medialnego…

 6. Avatar
  Kasia

  Wszystko pięknie. Inicjatywa Biedronki super. Ale dlaczego wyłączono ze startu twórców, którym coś opublikowano (nie mówię o znanych i uznanych). Bez szans na wygraną jednak sporej sumy. Tzw. konkurs otwarty dałby możliwość wszystkim chętnym. Może następnym razem Biedronko?

  1. Avatar
   Ania

   bo amatorzy nie mieliby szans z profesjonalistami. Jest to konkurs dający szansę debiutantom. I to jest właśnie piękne.

 7. Avatar
  Zuzka

  Szkoda tylko, że wygrały takie brzydkie obrazki 🙁 pamiętam książki z dzieciństwa, kolorowe, piękne, staranne – zachwycałam się nimi i do dzisiaj się nimi zachwycam. A teraz większość książek dla dzieci ma ilustracje po prostu brzydkie 🙁 zauważyłam modę na obrazki jakby rysowane przez dziecko, im prostsze i mniej staranne, tym lepiej i niby wielka sztuka do zachwycania się :/ Mnie osobiście się to nie podoba i z tego co wiem, dzieciom też nie 🙁 nie wiem skąd taka moda… wydaje mi się, że wydawnictwa stawiają na ilość, a nie na jakość niestety. Bo na piękną ilustrację zapewne trzeba poświęcić o wiele więcej czasu. Nie chciałabym, żeby ktoś pomyślał, że przemawia przez mnie zawiść, bo tak nie jest. P. Jabłońskiej gratuluję, ale zwycięskie ilustracje nie podobają mi się za grosz niestety. Szkoda, bo myślałam, ze wygra ktoś naprawdę utalentowany. Taka moja subiektywna opinia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.