Są ludzie, którzy żyją na obrzeżach rzeczywistości, choć są to osoby wielkie i szlachetne, to światła jupiterów nie są na nich skoncentrowane. Dziwne to zjawisko i smutne. Dotyczy ono między innymi Delfiny Krasickiej, wspaniałej kobiety, utalentowanej artystki, a przede wszystkim Człowieka.

Dlatego właśnie bardzo ucieszyło mnie wydanie albumu artystycznego „Delfina Krasicka życie i twórczość”. Wydawnictwo jest sugestywnym i bardzo oryginalnym świadectwem dorobku twórczego artystki. W rzeczywistości nazywała się Delfina Maria Benigna Sofia Dorotea Eduvigis z hr Lubicz-Orłowskich hr. Ignacowa z Siecina Krasicka. Dla niej życie było pasją, której oddała się w całości i to w bardzo szlachetny sposób. Jej życiowym motto było: „Tworzyć, służyć sztuce i artystom”. Tej idei była wierna do końca życia. Tworzyła wspaniałe gobeliny, wspierała innych artystów oraz wiele akcji społecznych, stworzyła unikatową Galerię Delfiny, w której Jej Duch, króluje do dzisiaj. Publikacja zawiera też zdjęcia prac artystycznych.

Warto w tym miejscu przypomnieć też biografię Delfiny Krasickiej. Urodziła się 2 października 1944 roku, w Buenos Aires, w polsko–argentyńskiej rodzinie jako córka hr. Karola-Stefana i Róży z hr. Sobańskich. Już jako dziecko przejawiała duży talent i charakterystyczne cechy swej osobowości: chęć niesienia pomocy biednym i potrzebującym. W latach 60 – tych XX w. wróciła do Polski. Wtedy zajęła się tkactwem artystycznym. W 1999 roku wraz ze swą przyjaciółką, znaną malarką Anną Trochim, założyła na warszawskim Powiślu Galerię Delfiny non profit oraz Fundację Artystyczną Delfiny Krasickiej. Odnosiła coraz większe sukcesy twórcze: jej gobeliny i tkaniny nasycone feerią barw wywoływały powszechne uznanie i podziw. Równocześnie znana była z aukcji charytatywnych m.in. aukcji na rzecz Fundacji Hospicjum Onkologicznego w Warszawie, Ogólnopolskiej aukcji dzieł sztuki na rzecz powodzian. Zainteresowanych poznaniem Delfiny Krasickiej odsyłam do ksiązki oraz impresji filmowej zrealizowanej przez Rafała Geremka dostępnej pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=hQrR735o3WU

Komentarze (15):

 1. Avatar
  Ken

  Nigdy o tej Pani nie słyszałem, ale po przeczytaniu tekstu, czuję, że coś mi umknęło. Żałuję. Chyba będę musiał zdobyć książkę.

 2. Avatar
  Julia

  Delfina Krasicka była wspaniałą Kobietą, pełną ciepła i empatii. Dla wszystkich, którzy nie mieli okazji Jej poznać, wielka strata.

 3. Avatar
  fraktal

  Jakie piękne imię i nazwisko: Delfina Maria Benigna Sofia Dorotea Eduvigis z hr Lubicz-Orłowskich hr. Ignacowa z Siecina Krasicka

 4. Avatar
  Emil

  Kto był w Galerii Delfiny, ten wie, kto nie był powinien się tam wybrać – poznać MAGICZNE MIEJSCE na warszawskim Powiślu!

 5. Avatar
  Totem

  Dużo się tu pisze o Delfinie Krasickiej jako Człowieku i jej Galerii, a dla mnie najważniejsze są jej przepiękne gobeliny.

 6. Avatar
  IDS

  Ciekawa postać, z jakąś ciekawą historią w tle. Jak będę na Powiślu, to zajrzę do tej Galerii, ciekawe co tam jest wystawione.

 7. Avatar
  bm

  Trzy uwagi. Pierwsza – arystokracja nadal często się kojarzy z wyniosłymi zachowaniami, tymczasem miała ona ogromny wkład w rozwój Polski, także kulturalny, czego przykładem jest Delfina – szlachetny człowiek, wspaniała artystka, a przy tym piękna kobieta.
  Druga – życie matki Delfiny, Róży, było tak fascynujące, że mogłoby posłużyć za scenariusz serialu filmowego. Zainteresowanych odsyłam do książki „Róża – Miłość i walka”, autorstwa jej syna, Macieja Chłapowskiego”.
  Trzecia – w Galerii Delfiny naprawdę dzieje się dużo ciekawych wydarzeń kulturalnych, tu polecam wywiad http://www.polskatimes.pl/artykul/9266701,wszystkie-barwy-galerii-delfiny,id,t.html

 8. Avatar
  mietek

  Dość dobrze pamiętam śp. P. Delfinę Krasicką, choć nie znałem Jej osobiście. Potwierdzam, że była to kobieta bardzo skromna, bez zadęcia, taktowna, z czarującym uśmiechem, na wysokim poziomie. Pozostaną po Niej piękne, kolorowe gobeliny, łączące Jej przeszłość argentyńską z Polską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.