Idee znienawidzonego Donalda Tuska przez  Prawo i Sprawiedliwość są dla tej partii wiecznie żywe, prawie jak myśli Lenina. Chodzi mi oczywiście o barbarzyński podatek, nazywany, ze złamaniem ustawy o języku polskim, VAT.  5 lat temu rząd Platformy Obywatelskiej podniósł go do 23 procent, oświadczając, że robi to na 3 lata. Minęło 5 lat. Zmienił się układ polityczny, a zabójczy podatek pozostał.

Dlaczego używam tak emocjonalnych słów jak „barbarzyński” czy „zabójczy”? Upoważniają mnie do tego efekty pracy Najwyższej Izby Kontroli. Ogłoszony właśnie raport NIK, będący wynikiem badania „Przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne” (za okres 2014 r. – I półrocze 2015 r.), stwierdza, że dotychczasowe sposoby przeciwdziałania wyłudzaniu VAT-u na podstawie fikcyjnych faktur okazały się nieskuteczne. Obniżała się relacja dochodów podatkowych do PKB: przez trzy kolejne lata kształtowała się poniżej 15 proc.

W latach 2013-2015 na szeroką skalę występowało zjawisko wprowadzania do obiegu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne, stanowiące poważne zagrożenie dla dochodów budżetu państwa. Nastąpiło pogorszenie skuteczności organów podatkowych w poborze podatków. NIK stwierdził, że nastąpił gwałtowny wzrost zaległości w VAT, będący konsekwencją: z jednej strony wzrostu kwot w wykrytych fakturach fikcyjnych, a z drugiej  – niskiej skuteczności odzyskiwania wymierzonych podatków; zaległości te na przestrzeni 1,5 roku wzrosły prawie trzykrotnie z około 5 do ponad 14 mld złotych; Wyraźnie wzrastała, liczona przede wszystkim kwotowo, wielkość wykrytych przez organy kontroli skarbowej czynności fikcyjnych, co skutkowało również wzrostem kwot wymierzonego podatku. W 2013 r. organy kontroli skarbowej wykryły fikcyjne faktury na kwotę 19,7 mld zł, w 2014 r. na kwotę 33,7 mld zł, a w 2015 r. już na kwotę 81,9 mld zł!

Okazuje się, że działania organów skarbowych, w ocenie NIK, aczkolwiek rzetelne i trafne, w wykrywaniu oszustw były nieskuteczne i spóźnione. Kontrole i śledztwa nie ustalały faktycznych organizatorów oszustw podatkowych i nie potrafiły doprowadzić do wyegzekwowania wymierzonych podatków. Przekładając na język biznesu były bezproduktywne i naraziły podatników na dodatkowe straty związane z bezskuteczną pracą. Możliwości odzyskania wymierzonych należności z VAT z fikcyjnych faktur, według oceny NIK, są nadal niewielkie, sięgają jedynie ok. 1,3 proc. wymierzonych kwot.

Utrzymująca się znacznych rozmiarów luka podatkowa świadczy o niewystarczającej efektywności polskiego systemu podatkowego i potrzebie wprowadzenia nowych rozwiązań, mających na celu ograniczenie oszustw podatkowych. Zdaniem NIK potrzebne jest przeanalizowania możliwości wprowadzenia w Polsce takich rozwiązań jak:

 • obowiązek wystawiania faktur VAT za pośrednictwem serwera Ministerstwa Finansów (centralny rejestr faktur);
 • publiczny rejestr rachunków bankowych podatników;
 • ograniczenie możliwości rozliczeń kwartalnych w VAT;
 • powszechna standaryzacja ewidencji danych (dotyczących dokumentów, księgowań, płatności);
 • dodanie kolejnych przesłanek warunkujących wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT.

Nie dziwią mnie takie wnioski i propozycje rozwiązania proponowane przez NIK. Cóż bowiem może wymyślić służba kontrolna poza zwielokrotnieniem kontroli? Tymczasem wiadomo, że większość przestępstw podatkowych ma dwie swoje przyczyny zbyt wysoki fiskalizm i bardzo trudne prowadzenie działalności gospodarczej. Polska ma jeden z najwyższych podatków VAT, przy jednoczesnych najniższych zarobkach pracowników. Wyższe podatki mają tylko Chorwacja, Dania, Finlandia, Islandia, Rumunia, Szwecja i Węgry.  Tak się dziwnie składa, że państwa te nienależną do potęg gospodarczych. Wszyscy sąsiedzi Polski mają niższą stawkę VAT, co oznacza, że stanowią konkurencję podatkową. Nie wspomnę już o tym, że VAT w Niemczech, najbogatszym kraju UE wynosi 19 %,  Rosji 18 %.  Daleko Polsce  do  stawek  w  Szwajcarii  (8 %),  Liechtensteinu  (8 %)  i Luksemburga (15 %).

Jeśli będzie się opłacać wyłudzać, oszukiwać i kraść ludzie będę to robili, zwłaszcza kiedy zysk z tego typu działalności będzie wielokrotnie wyższy niż z innych typów aktywności gospodarczej. Dlatego też remedium dla polskich podatków jest tylko i wyłącznie obniżenie podatku VAT, tak aby nielegalne procedery uczynić nieatrakcyjnymi, lub aby przedsiębiorcy prowadzące przestępcze procedery wybrali sobie inne kraje. Oczywiście ktoś krzyknie, że polskiego budżetu nie stać na obniżenie podatków! Nie? Czy stać polskiego podatnika na miliardowe dopłaty dla oszustów i wydawanie bezsensownie pieniędzy na wielotysięczną rzeszę kontrolujących urzędników, z pracy której nie ma żadnego pożytku?

Jeśli zaś chodzi o przychody proponuję podobnie jak Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha reformę podatku dochodowego o przedsiębiorców (CIT), również nazwanego tak, z pogwałcenie ustawy o języku polskim, z którego przychody są żałośnie niskie, polegająca na zastąpieniu go 1 procentowym podatkiem obrotowym od wszystkich faktur, którego nieuchronność, ale też stanowiącego niewielkie obciążenie, zostanie powszechnie zaakceptowana oraz uniemożliwi wielomiliardową skalę nadużyć. Pozytywnym efektem będzie też redukcja armii bezproduktywnych urzędników.

 

 

 

Komentarze (15):

 1. Avatar
  cent

  81,9 mld zł to półtora raza więcej niż deficyt budżetowy, rozumiem, że polskie władze akceptują sytuację, w której Polska pożycza pieniądze, aby je przekazać, tym którzy wyłudzają zwrot podatku VAT? To co coś gorszego niż szaleństwo, to zdrada stanu!

 2. Avatar
  Avatar

  Zestawienie tych wszystkich danych jest najpierw szokujące, a potem, jak się to przemyśli, przygnębiające, bardzo przygnębiające. 🙁

 3. Avatar
  Rene

  Idea ograniczenia możliwości rozliczeń kwartalnych w VAT jest szkodliwa, ale proszę, debile z NIK, z których ŻADEN, nie prowadził działalności gospodarczej i nie rozumie jej zasad, są w stanie wymyślać takie kretynizmu, jeszcze lepiej skrócić możliwość rozliczeń VAT do tygodnia, albo do dnia, albo najlepiej do godziny!

 4. Avatar
  Suchar

  Dobra, dobra, mnie się podoba, Panie Bolek, ale gdyby ten Pana plan wcielić w życie, to co Pan zrobi z tą armią bezproduktywnych urzędników? Wyśle ich Pan na front wschodni?

 5. Avatar
  Totem

  80 miliardów to nie są jakieś tam lewe faktury, to musi być cały przemysł, przy którym mafia paliwowa i papierosowa to pikuś.

 6. Avatar
  Miłosz

  „Obowiązek wystawiania faktur VAT za pośrednictwem serwera Ministerstwa Finansów (centralny rejestr faktur” – kolejny genialny pomysł na gigantyczny pomysł informatyczny, za jeszcze bardziej gigantyczną kasę. Od razu zgłaszam gotowość zorganizowania tego systemu, żeby nie było, że nie potrafię.

 7. Avatar
  Oculus

  Rzeczywiście jeśli sytuacja wygląda tak jak jest przedstawiona w artykule, to cały ten VAT nie ma sensu, wyłudzenia i koszty kontroli stawiają poważną wątpliwość o ekonomiczny sens tego działania.

 8. Avatar
  Peter

  Jeśli organy kontroli skarbowej wykryły fikcyjne faktury na kwotę 81,9 mld zł, to jaka musi być prawdziwa skala nadużyć?

 9. Avatar
  Sir Roger

  VAT jest za wysoki-taka jest prawda. Gdyby był niższy, to ludzie nie kombinowali by tak bardzo jak go obejść, bo premia za ryzyko byłaby zbyt mała.

 10. Avatar
  Julian

  Obniżenie podatków – kto podejmie tak decyzję . PO nie obniżyła ale PIS w tej sprawie też raczej za dużo nie ma do powiedzenia?

 11. Avatar
  Jacek

  Obowiązek wystawiania faktur VAT za pośrednictwem serwera Ministerstwa Finansów (centralny rejestr faktur); to brzmi jak kiepski żart. – idzie za tym tworzenie systemu informatycznego za jakieś kolosalne pieniądze a z tym jak wiadomo polskie urzędy słabo sobie radzą ( od ilu lat pracują nad bazą dotyczącą służby zdrowia?
  Kto będzie szkolił ludzi do jego obsługi po jednej i drugiej stronie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.