W 2O15 roku 63 procent Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Mimo tego, podobno, jesteśmy w pierwszej dwudziestce najbardziej rozczytanych narodów.

Czytanie było luksusem czy też przywilejem XX wieku. Z wielu prowadzonych badań wynika, że lektura książek pozytywnie wpływa na rozwój mózgu, zarówno jeśli chodzi o pamięć, koncentrację jak również rozwój wyobraźni. Wprowadzono powszechna oświatę, aby walczyć z analfabetyzmem. Strach pomyśleć do czego może doprowadzić ludzkość rezygnacji z luksusu jakim jest czytanie?

Wygląda na to, że nikt nie ma skutecznego pomysłu jak zachęcić ludzi do dobrowolnego czytania. Wszystkie programy skłaniające do korzystania z książek okazują się nieskuteczne lub skuteczne w sposób niezadawalający. Może mają charakter pozorny. Możliwe, że chodzi o to, aby ludzi pozbawić zdolności pamiętania, koncentracji i wyobraźni, albowiem dużo łatwiej zarządza się społeczeństwami pozbawionymi tych zdolności.

Zaskakujące, w kontekście tego co napisałem wcześniej, jest jak rośnie grono ludzi piszących książki. W ogóle, okazuje się, że co roku rośnie ilość opublikowanych tytułów. Właśnie się dowiedziałem, że zakończył się pierwszy etap drugiej edycji konkursu sieci sklepów Biedronka dla pisarzy i ilustratorów – „Piórko 2O16. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Okazało się, że w niecałe sześć tygodni, od ogłoszenia przedsięwzięcia, nadesłano blisko 4.3OO prac! To imponująca ilość.

Inicjatywa sieci sklepów Biedronka jest godna podziwu, zwłaszcza, że to już druga edycja i cieszy się ona coraz większym powodzeniem. Być może motywacją jest nagroda wynosząca 1OO.OOO złotych. Nie wykluczone, że to ona sprawia, że wielu ludzi postanawia zostać pisarzami. Może ma też wpływ na to zapewniony druk i kolportaż książki w największej sieci sklepów Biedronka. W każdym razie akcja dowodzi, że można ludzi zainteresować intelektualnym wyzwaniem jakim jest pisanie.

Wracając do sprawy czytania. Tu z pewnością nie ma tak prostego pomysłu. A może? Może należy ogłosić konkurs czytelniczy, w którym nagrodą główną będzie 1OO.OOO złotych oraz wywieszenie zdjęcia zwycięscy we wszystkich sklepach sieci  Biedronka? Żart, nie żart, z pewnością warto szukać skutecznych pomysłów, sprawiających, że odsetek ludzi czytających jeśli nawet nie będzie rósł, to przynajmniej nie będzie malał, w przeciwnym razie książki staną się elitarną rozrywką, boję się, że zbyt elitarną. Moim zdaniem byłaby to strata.

Komentarze (16):

  1. Avatar
   bm

   Konkurs jest otwarty, czyli nie jest elitarny. Celem konkursu jest upowszechnienie, czy jak kto woli, umasowienie czytelnictwa. Czyli konkurs jest zgodny z charakterem działalności Biedronki. Chyba więcej tłumaczyć nie potrzeba?

 1. Avatar
  Insert

  Jak rozumiem działania Biedronki w zakresie konkursu jest to akcja z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, a zatem jej celem nie jest zysk czy masowość, chociaż skala konkursu imponuje. Na konkurs napłynęło więcej książek niż w Polsce jest pisarzy.

 2. Avatar
  Kamill

  Nie ma innej drogi do inteligentnego społęczeństwa jak czytanie. Jeżeli chcemuy robić potem grafeny, innowacje i start-upy to trzeba zacząć od czytania.

 3. Avatar
  fraktal

  Umiejętność czytanie to nie tylko przywilej, ale również przymus funkcjonowania w kapitalistycznym systemie, bez tego nie tylko nikogo nie zatrudnią, ale również kredytu nie dadzą, chociaż to co najważniejsze napiszą maleńkimi literkami i słownictwem, którego nawet profesor nie zrozumie, bez czytania kapitalizmu by nie było

 4. Avatar
  Ken

  Jeśli nie czyta 63 procent, to znaczy, że jak spotka się 10 osób, to można przyjąć, że sześcioro z nich to wtórni analfabeci. Czy to można nazwać rządowym programem walki analfabetyzmem?

 5. Avatar
  Oculus

  Obawiam się, że 37 procent czytających załatwiają nam uczniowie i studenci, a to oznacza, że dorośli praktycznie w ogóle nie czytają. To jest przerażające.

 6. Avatar
  Totem

  Oczywiście, że głupkami łatwiej zarządzać, jeśli Biedronka chce wspierać piśmiennictwo i czytelnictwo, to tak jakby planowała podburzanie ludzi do buntu. 😉

 7. Avatar
  nihil novi

  jeśli 4 na 10 osób w Polsce rocznie czyta zaledwie jedną książkę i to wystarcza, aby być w dwudziestce najbardziej rozczytanych krajów świata, to jaki jest wskaźnik czytelnictwa w ostatniej dwudziestce?

 8. Avatar
  Foch

  Książki zawsze były elitarną rozrywką, tylko za komuny był zwyczaj drukowania dzieł Lenina w milionowych nakładach, co nie oznacza, że był on czytany.

 9. Avatar
  BoB

  Wszelka forma promocji i popularyzowania rozwoju jest godna pochwały. Biedronka oprócz świetnie prosperującego przedsiębiorstwa (tego chyba nikt nie zaprzeczy) włącza się w wiele akcji społecznych i edukacyjnych. Wielkie brawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.