Był kiedyś popularny żart, ze Ministerstwo Zdrowia nie zajmuje się chorymi, bo to nie jest w zakresie jego kompetencji. Aby było inaczej powinno się nazywać Ministerstwem Chorób. Jakby tego nie nazywać temu sektorowi grozi zapaść.

Dzięki zniesieniu europejskich granic i niskim wynagrodzeniom w Polsce, w kraju brakuje zarówno lekarzy jak i pielęgniarek. Sytuacja będzie się pogarszać, ponieważ średnia wieku w tych zwodach co roku się podnosi. Z drugiej strony wydłuża się też wiek społeczeństwa, a to oznacza, że będzie ono potrzebowało częściej pomocy i lekarzy i pielęgniarek. Wiąże się z tym wzrost wydatków na leczenie i leki.

Tym problemom postanowiono poświęcić zwołany właśnie SZCZYT ZDROWIE 2016 pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.  Główne tematy to m. in. Narodowy Program Zdrowia, polityka lekowa państwa, jako element polityki zdrowotnej, a także znaczenie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) dla systemu ochrony zdrowia, Narodowy Program Chorób Rzadkich oraz zmiany systemowe w onkologii. Na wokandzie również przyszłość Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

W rzeczywistości celem Szczytu Zdrowia jest omówienie kondycji polskiej gospodarki w ujęciu niedofinansowanego sektora ochrony zdrowia. Ma to swoje uzasadnienie jeśli weźmie się pod uwagę dane porównawcze. Najpotężniejsza gospodarka świata: Stany Zjednoczone przeznaczają na ochronę na zdrowia to blisko 18 proc. PKB, Niemcy11,3 proc, Japonia – ponad 10 proc, Polska – nieco ponad 4 proc. Choć obecnie wydatki na opiekę medyczną w kraju są o połowę wyższe niż 10 lat temu, to wciąż nie możemy dogonić Europy. W tym samym czasie wyprzedziły nas takie kraje jak Słowacja czy Estonia.

Wszystko prawda. Niemniej ja, jak będę powtarzać, że ryba psuje się od głowy. I wcale nie chodzi mi o rząd, ale o podejście do tematu. Rosną potrzeby związane z leczeniem oraz jego koszty, ponieważ mamy coraz więcej pacjentów. Naturalnym odruchem jest więc zwiększanie nakładów na ratowanie zdrowia i życia. Jednak nikt nie stawia fundamentalnego pytania: DLACZEGO PRZYBYWA CHORYCH? Odpowiedź jest prosta to w największym skrócie liczba pacjentów rośnie z powodu szkodliwego tryb życia, obejmującego jedzenie, stres, zanieczyszczenie środowiska, nadmierne obciążenie pracą i oszczędności na profilaktyce. To są fundamentalne wyzwania. Jednak na budowaniu rynku opieki zdrowotnej zarabiają wielkie grupy biznesowe, a nawet społeczne, a na zdrowym środowisku, zdrowym jedzeniu, pozbawionym chemii, antybiotyków i trucizn, skróceniu czasu pracy – praktycznie nikt. I to jest właśnie problem.

 

 

Komentarze (12):

 1. Insert

  Może najprościej byłoby uchwalić ustawę zakazującą chorować, a tego kto ją złamie to do więzienia. Myślę, że to uzdrowiłoby służbę zdrowia.

  1. fraktal

   Myślę, że najlepszą karą dla chorych byłaby kara śmierci, gwarantowałaby, żeby nie było recydywy, do której pacjenci zwłaszcza przewlekle chorzy są zdolni. 😀

 2. Peter

  Chorych przybywa, ponieważ wydłuża się średnia wielu. Kiedyś wielu pacjentów nie dożyłoby na choroby, na które teraz zapadają, ponieważ już by nie żyli.

 3. Suchar

  Służba zdrowia odkąd pamiętam jest w agonii i jest to stan permanentny, w związku z powyższym uważam, że jest to stan normalny.

 4. Avatar

  To że Stany Zjednoczone, Niemcy czy Japonia przeznaczają na ochronę na zdrowia więcej niż Polska to mnie nie rusza, boli, że nawet Słowacja i Estonia.

 5. Julia

  Byłam na tym Szczycie Zdrowia, który w ogóle nie był o zdrowiu, tylko o tym kto, kiedy i pod jakim pretekstem wyrwie kasę.

  1. cent

   Jest dużo kasy do wyrwania, więc to jest ważny temat, dla tych, którzy mogą się na tym pożywić, a co dla nas, maluczkich z tego wynika?

  2. Leo

   Taka jest smutna prawda. Bez kasy nie bedzie opieki zdrowotnej. Inna sprawa, czy te środki, ktore są przeznaczane na ochronę zdrowia są dobrze wykorzystywane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.