Czy zgodzisz się aby twój ojciec, matka, dziadek lub babcia umarli tylko dlatego, że nie mieli pieniędzy na wykupienie lekarstw? Sądzę, że mało kto by zaakceptował taka koncepcje. Dlatego dobrze, że w życie weszła ustawa zapewniające bezpłatne leki dla pacjentów powyżej 75 roku życia.

Nowa regulacja wzbudziła szereg emocji. Dały one o sobie znać w debacie „czy polską gospodarkę stać na darmowe leki?”, w której miałem zaszczyt uczestniczyć. Szczerze się przyznam, że tytułu debaty nie zrozumiałem. Cóż bowiem ma gospodarka do darmowych leków? Ich produkcję i sprzedaż będzie finansować państwo, a nie przedsiębiorstwa. Gdyby jednak postawić pytanie „czy państwo stać na darmowe leki?” to jest ono zupełnie zasadne. Podobno stać i środki na to zostały zapewnione w budżecie.

W błędzie jednak byłby ten, kto by myślał, że wszystkie leki pacjentów po 75 roku życia będą refundowane w 1OO procentach. Będzie to dotyczyć tylko części preparatów, które zostaną wytypowane przez Ministerstwo Zdrowia. To właśnie budzi skrajne emocje. Producenci leków, które znajdą się na liście refundacyjnej wygrają los na loterii, pozostali zaś będą mieć kłopoty. Będzie to również generować nowe problemy dla państwa. Dlatego też przed Konstantym Radziwiłłem Ministrem Zdrowia stoi trudne zadanie.

W krajowym przemyśle farmaceutycznym pracuje ponad 1OO.OOO osób, a sektor wytwarza 1 procent Produktu Krajowego Brutto. Są to znaczące wyniki. Jeśli na listach refundacyjnych nie znajdą się leki krajowych producentów, będzie to oznaczać zmniejszenie liczby zatrudnionych. Dla państwa powstanie nowy kłopot ze wzrostem bezrobocia. Jeśli zaś Ministerstwo Zdrowia  na listach refundacyjnych umieści leki krajowych producentów farmaceutycznych, prawdopodobnie wzrośnie zatrudnienie. To zaś przekłada się na większe przychody dla budżetu. W perspektywie natomiast spowoduje wzrost nakładów na leki innowacyjne. Wszystko to będzie sprawiać dodatkowe dochody dla państwa, co będzie oznaczać możliwość zwiększenia wydatków choćby na refundację. Można powiedzieć, że od decyzji, które zapadną w Ministerstwie Zdrowia częściowo uzależniony jest los programu gospodarczego Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

W przypadku leków produkowanych zagranicą pojawia się zagrożenie w postaci zapewnienia pełnego zapotrzebowania na nie w polskich aptekach, zwłaszcza na skutek nieprzewidzianego konfliktu zbrojnego. Obecnie jest duża różnorodność medykamentów. W sytuacji kiedy jedne leki będą bezpłatne, a inne nie, gwałtownie wzroście zapotrzebowanie na te pierwsze. Nie jest pewne: czy zagraniczne fabryki będą w stanie zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie i to w odpowiednio krótkim czasie? Pacjenci, posiadający recepty, poczują się bardzo źle, kiedy nie będą mogli zrealizować zaordynowanych terapii. Wówczas nieoczekiwanie może wzrosnąć niezadowolenie społeczne, które może zagrozić dobremu wizerunkowi rządu. Okazuje się, że prosta lista leków refundacyjnych ma istotne znaczenie nie tylko dla zdrowia pacjentów, ale również dla pomyślnego rozwoju Polski.

 

 

Komentarze (25):

 1. Avatar
  Leo

  Pomysł bardzo zacny. To dobrze, ze ktoś wreszcie pomyślał o osobach starszych. Szkoda tylko, ze tak późno.

 2. Avatar
  Suchar

  Ciekawe jak się zachowa Ministerstwo Zdrowia od jego decyzji zależy jeśli nie praca dla stu tysięcy ludzi, to z pewnością co najmniej dwudziestu tysięcy.

 3. Avatar
  Insert

  Zaczynam wątpić czy państwo wytrzyma te wszystkie obciążenia 5OO +, 75 +, minimalna płaca 2.000 zł, skąd na to brać?

 4. Avatar
  Kryptonit

  Myślę, że to zbytnie uproszczenie z tymi krajowymi producentami leków. Na liście leków refundowanych powinny przede wszystkim znaleźć się leki skuteczne!

 5. Avatar
  Miłosz

  Tak czytam i czytam, „krajowe”, „najlepsze”, „najtańsze” ludzie, ale koncert życzeń, przecież tego nie da się pogodzić.

  1. Avatar
   Leo

   Jak to nie da sie pogodzić. Ministerstwo powinno wybrać leki skuteczne i tanie, produkowane przez krajowych producentów, dzieki czemu kasa w dużej mierze wróci do budżetu, co pozwoli dofinsowac jeszcze więcej darmowych leków dla emerytów.
   Przecież to bardzo proste…:).

 6. Avatar
  Madras

  Ale tak jest ze wszystkim. Państwo ma największy budżet na zakupy. Jeżeli mówimy o lekach równie skutecznych co zagraniczne, zdecydowanie powinniśmy wydawać te pieniądze u siebie. Tak samo należy robić z zakupami dla wojska, autobusami miejskimi, tramwajami, itp. Tylko w ten sposób nasze firmy się rozwiną. Jakoś przypadkowo amerykańskie linie lotnicze latają głównie Boeingami, a włoska policja jeździ Fiatami i Alfa Romeo.

 7. Avatar
  bm

  Wybór leków będzie wypadkową ich skuteczności i ceny, do tego powinno dojść kryterium miejsca produkcji. Krajowi producenci mają w asortymencie leki skuteczne, więc nie powinno być problemu z ich wyborem. Minister Radziwiłł zdaje sobie sprawę ze znaczenia branży farmaceutycznej dla gospodarki,, widać że ma strategiczne spojrzenie. Na szczęście ma łatwiejsze zadanie niż minister Macierewicz, w przypadku przetargu na śmigłowce dla armii, POpaprańcy zostawili taki pasztet z caracalami, że trudno mu się szybko wycofać i wybrać np. śmigłowce z PZL Świdnik czy PZL Mielec.

 8. Avatar
  Robert Bereza

  Pomysł na darmowe lek­i dla osób starszych ­bardzo zacny.
  Trudno jednak będzie ­dogodzić wszystkim, n­a liście leków refund­owanych nie może znal­eźć się przecież wszy­stko.
  Swoją drogą obecny rz­ąd ma bardzo ambitne ­plany- jestem bardzo ­ciekaw co będzie z ic­h realizacją…..

  ­

 9. Avatar
  Polon

  To porażające, że przez kilka lat rządów PO i PSL ludzie umierali tylko dlatego, że nie mogli wykupić leków, działo się to w Polsce, kraju którego konstytucja gwarantuje bezpłatną służbę zdrowia. 🙁

 10. Avatar
  ROBERT B

  Pomysł na darmowe leki dla osób starszych bardzo interesujący.
  Trudno jednak będzie dogodzić wszystkim, na liście leków refundowanych nie może znaleźć się przecież wszystko.

  Swoją drogą obecny rząd ma bardzo ambitne plany- jestem bardzo ciekaw co będzie z ich realizacją…..

 11. Avatar
  Era

  Leki, które znajdą się na liście refundacyjnej z pewnością będą bardzo popularne wśród pacjentów, dlatego producenci powinni dać gwarancję jaką ilość leków są w stanie zapewnić w stałej dostępności, inaczej co prawda będą leki bezpłatne, tylko, że nie będzie ich w aptekach, a wówczas cała koncepcja okaże się fikcją, gdyby rządziła Platforma na pewno, by tak zrobili, bo to byłaby dobra propaganda i w dodatku nic by nie kosztowała, a co zrobi PiS?

 12. Avatar
  Gerard

  Tak to właśnie jest. Wiele hałasu, że leki będą za darmo, a potem się okazuje, że tylko wybrane. Tak jak z obietnicą PiS, że będzie 5OO złotych na dziecko, a tu się okazuje, że dopiero na drugie, najbardziej poszkodowani są rodzice jednego dziecka, są traktowani przez PiS praktycznie jak bezdzietni!

 13. Avatar
  Julia

  Tak to czytam, czytam i wydaje mi się, że chodzi w tym wszystkim tylko o kasę, a los i zdrowie ludzi po 75 roku zycia to tylko przykrywka….. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.