Pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej przeprowadził profesor Henryk Skarżyński w 1992 roku. Był to jego autorski projekt. W ten sposób rozpoczęła się epoka powracania z Krainy Ciszy osób niesłyszących. W Kajetanach pod Warszawą powstał Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, w który wszczepiono ponad 5.OOO różnego rodzaju implantów słuchowych, co usytuowało placówkę w pierwszej trójce tego typu ośrodków na świecie.

Przywracanie słuchu jest oczywiście wielkim sukcesem. Wątpliwości budziło jedynie jakość percepcji dźwięków przez pacjentów. Stałe udoskonalanie elektrody implantu, w coraz większym stopniu zwiększa zachowanie struktur ucha wewnętrznego oraz poprawia jakość przekazu informacji, za pomocą stymulacji elektrycznej. W efekcie pacjenci są w stanie odbierać nawet muzykę w sposób zbliżony do naturalnego.

Dowodem na skuteczność metod leczenia przy pomocy implantów jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, który jest już organizowany po raz drugi w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. W tym roku na Konkurs wpłynęło blisko 15O zgłoszeń z całego świata. Organizatorzy wyłonili 32  uczestników m. in. z Ekwadoru, Chin, Kazachstanu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch oraz Hiszpanii. Wszyscy wyłonieni muzycy są użytkownikami implantów słuchowych, które pozwalają im śpiewać i grać.

Przesłuchania kandydatów oceniało profesjonalne jury w skład którego weszli: prof. Janusz Olejniczak, prof. Ryszard Karczykowski, Stanisław Leszczyński, Bogna Kowalska, Piotr Metz, Jacek Wójcicki, prof. Jerzy Stuhr, Monika Zalewska, Roman Czejarek, Vadim Brodski, Irena Santor, Grzegorz Wilk, Janusz Tylman, dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Jacek Wroński, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i Johanna Patzold. To zacne grono wyłoniło 1O laureatów, którzy wystąpią podczas Koncertu Galowego, w którym uczestniczyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod batutą prof. Krzesimira Dębskiego oraz Chór Politechniki Warszawskiej.

Podczas Koncertu Galowego Festiwalu „Ślimakowe Rytmy” wystąpią też zaproszeni artyści, którzy mieli problemy ze słuchem. Będzie można usłyszeń Macieja Miecznikowskiego – znanego multiinstrumentalistę, Alicję Węgorzewską-Whiskerd – światowej sławy śpiewaczkę operową, Jana Bukowskiego – ucznia Szkoły Muzycznej z pieknym barytonowym głosem, który został zoperowany w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, Oliviera Palmera – śpiewaka o nietypowym głosie, który urodził się niesłyszący i Johannę Patzold – śpiewaczka operowa – obydwoje również mają wszczepione implanty ślimakowe oraz dwoje ubiegłorocznych laureatów konkursu Esterę Łabigę i Grzegorza Płonkę.

Być może czytelnicy zastanawiają się, dlaczego w cyklu „Zyski i Straty” piszę o wydarzeniu muzycznym. Otóż przywracanie słuchu ma też ważny wymiar ekonomiczny. Osoby wracające z Krainy Ciszy mogą w pełni samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Osiągają wysoki komfort życia sprawia to, że są bardziej szczęśliwe. Ponadto nie obciążają systemu swoją dolegliwością, a zatem mówiąc troszkę patetycznie przechodzą ze Świata Straty w Krainę Zysku i to powód do radości.

Komentarze (23):

  1. Avatar
   Wowka

   Po do spółki ze swymi kamratami z PSL zawsze myśleli tylko o zniszczeniu Polski – 8 lat rządów V Kolumny!

 1. Avatar
  Oculus

  Wielkie brawa dla niestrudzonego prof. Henryka Skarżyńskiego, który mają taki talent i sławę już dawno mógł pojechać w świat robiąc międzynarodową karierę, a wolał zostać w Polsce i tu pomagać chorym.

 2. Avatar
  Totem

  Jak przeczytałem w ślimakowych rytmach to myślałem, że to jakiś żart, dopiero po tekście zrozumiałem, że to kapitalny pomysł.

 3. Avatar
  bm

  Festiwal Ślimakowe Rytmy może być symbolem metody leczenia słuchu, której prof. Skarżyński jest prekursorem i wiodącym światowym autorytetem, czego dowodzą sukcesy Instytutu w Kajetanach wraz z jego pracownicami i pracownikami. Tysiące ludzi mogą normalnie żyć, pracować, tworzyć dzięki implantom. A sam festiwal dostarcza wielu wzruszeń, szczególnie gdy się widzi występy dzieci.

 4. Avatar
  Marcin

  Profesor Skarżyński i jego instytut to coś, czym czym możemy chwalić sięna całym świecie. Lekarze z Wielkiej Brytanii czy USA przyjeżdżają do Kajetan szkolić się. Dzięki Skarżyńskiemu jesteśmy światową potęgą w tym zakresie. Bardzo się z tego cieszę!

 5. Avatar
  ROBERT B

  Implant ślimakowy to rzecz niezwykła. Do tej pory kojarzył mi się wyłącznie z operacjami wykonywanym u dzieci.
  Widok dziecka, który po raz pierwszy ma szanse usłyszeć głos matki- bezcenny.
  Cieszy mnie zatem wiadomość o tak szerokim zastosowaniu i pracach nad ciągłym udoskonaleniem już wybitnego produktu.

 6. Avatar
  BoB

  To niewiarygodne jak niektórzy ludzie, będącymi głuchymi od urodzenia, niedługo po odzyskaniu słuchu okazują się być tak wspaniałymi muzykami. Wielkie ukłony dla tych ludzi oraz dla Pana Skarżyńskiego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.